Asuinalueet

anonyymi8

Hei,

olemme muuttamassa Äänekoskelle mutta kummallakaan ei ole tietoa pitäjästä sen enempää. Suolahti on liian "kaukana" ja ilmeisesti se on hieman levoton muutenkin, kiinteistövälittäjä kehui Kierälähteä ja Karhunlähdettä, ei ole kuulemma enää levottomuuksia kun ei ole kaupungin vuokrataloja siellä mutta onko näin?
Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen.

67

7395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Von Paulus

      Suosittelen kiertämään kaukaa Äänekosken, kukaan sivistynyt ihminen ei tuonne persläpeen halua asumaan.

    • Sellastavaa

      Mä suosittelen muuttamaan Rotkolaan. Se on todella rauhallinen paikka ja kesäisin ei ole pitkä matka uimarannalle. Kovala on aika lähellä. Venepaikan kun saat niin pääset myös kalasteleen.

      • nassu2

        ja hajut saa kaupan päälle


    • kulaus2

      Muuta aivan jonnekkin muualle,ei tänne.Minä lähden pois täältä huumehörhöjen ja douppaajien joukosta.

      • hdhdhh

        Tule tänne Helsingin Sörnäisiin. Pääset meren rannalle ja ajelemaan metrolla. Tutustut samalla myös monikulttuuriseen ympäristöön. Opit että kaikki ihmiset ovat erilaisia ja silti samanarvoisia. Sörnäisistä löytyy kaikki tarpeelliset palvelut. Vaasankatu on tuossa ja sieltä löytyy erotiikkaa. Kitaransoitosta voit nauttia joka päivä ja aamuisin tuossa asemalla pyörii tenukepit. Päivällä kerjäläiset sekä suomen romanit. Nistejähän täällä ei ole ollenkaan :)


      • miksa9056
        hdhdhh kirjoitti:

        Tule tänne Helsingin Sörnäisiin. Pääset meren rannalle ja ajelemaan metrolla. Tutustut samalla myös monikulttuuriseen ympäristöön. Opit että kaikki ihmiset ovat erilaisia ja silti samanarvoisia. Sörnäisistä löytyy kaikki tarpeelliset palvelut. Vaasankatu on tuossa ja sieltä löytyy erotiikkaa. Kitaransoitosta voit nauttia joka päivä ja aamuisin tuossa asemalla pyörii tenukepit. Päivällä kerjäläiset sekä suomen romanit. Nistejähän täällä ei ole ollenkaan :)

        TROLLI,HUONO TROLLI!


    • Asuja

      Yllätys, jos Karhunlähdettä tai Kierälahtea on suositeltu. Karhunlähteellä ainakin on edellleen levotonta paikka paikoin ja samoin ymmärtääkseni myös Kierälahdessa. Suoladessa on pääosin rauhallista, mutta onhan sielläkin alueita esim. Alkulan vuokratalot, joissa on levottomampaa. Ja mistä sitten Suolahti on kaukana? Kaupat, koulut ja päiväkodit kävelymatkan päässä. Samaa ei voi sanoa kaikista Äänekosken asuinalueista.

      Sekä Äänekoskella että Suolahdessa voi hyvin asua. Jos itse on kunnon ihminen ja elintavat ja harrastukset sen mukaiset. Hörhöt kulkee omissa porukoissaan niinkuin muuallakin Suomessa.

      • äänekoskelainen

        Ei Karhunlähteellä tai Kierälahdessa ole sen levottomampaa kuin muuallakaan Äänekoskella. Tämä on pieni tehdaspaikkakunta, jossa asuu ihmisiä laidasta laitaan.. jos itsellä on" ELÄMÄ" niin täällä on ihan hyvä asua ja olla. :) Muuten Rotkolassa haisee tehtaan paska eniten... joten en suosittele... :)


    • anonyymi8

      Kiitos noista parista asiallisesta vastauksesta. En siis sanonut että harkitsemme muuttoa Äänekoskelle vaan olemme ihan kuulkaa muuttamassa. Eli tässä oli tarkoitus kysyä kivoista asuinalueista, se nyt on yks hailee jos jotkut ovat sitä mieltä ettei kukaan ulkopuolinen saa tulla heidän pieniin piireihin.

      Muutan juurikin Helsingistä pois, on tullut asuttua isommissakin paikoissa, joten Äänekoskessa viehättää erityisesti luonto, järvet ja sijainti. Ja en nyt sanoisi hetikään sitä että stadissa mitään samanarvoisuudesta oppii, eiköhän sitä voi oppia missä vaan, oli sitten minkälainen tahansa koostumus populaatiolla. Suolahti on siis siltä kannalta "kaukana" kun pitäisi päästä nelostietä kulkemaan sekä pohjoiseen että etelään päivittäin. Se varttikin ylimääräistä on hiukan liikaa työmatkaan, varsinkin jos julkisten varassa menee osittain.

      Venepaikka olis kyllä aika bueno, vielä kun sen veneen saisi :)

    • fdsdgdsds

      Mitä töitä sä olet sinne menossa tekemään?. Oletko Jyväskylässä töissä?
      Itseäkin kiinnostaisi kovasti muuttaa täältä Vantaalta sinne päin mutta kun ne työpaikat on aika tiukass.

    • Palikka-Erkki

      Likolahti on Äänekosken pahin slummi. Siellähän ne kaikki murhat sun muut tapahtuu aina. Välttäkää ehdottomasti. Ääneniemessä on hyvä asuinalue.

    • Tyttö äkelta

      Karhunlähde, Kierälahti ja Likolahti ovat kovin levottomia alueita. Ääneniemi on rauhallinen, siellä on uimaranta ja leikkipuisto ja lyhyt kävelymatka keskustaan sekä tarjolla monen kokoisia koteja.

    • Mörtti vaan ei nörtt

      Mörttihän se paras paikka on.

    • saarelainen2

      Riippuu siitä, kuinka lähellä keskustaa haluaa asua. Mikäli on valmis asumaan puolen tunnin automatkan päässä keskustasta ovat Sumiainen ja Konginkangas hyviä vaihtoehtoja. Rauhallisia ja luonnoläheisiä paikkoja molemmat ja vesistöjä riittää. Kesällä ja pitkinä pyhinä runsas mökkiläisväestö antaa mukavasti elämää kylälle.Näistä molemmista entisistä kunnista löytyy myös idyllisiä kyliä vesistön ääreltä, esimerkiksi Syvälahti ja Liimattala. Kaupungilla on lähes nimellishintaisia tontteja näissä kylissä.

    • kyllävaan

      Kierälahti on oikeasti rauhallista ok-aluetta, ja ennen vanhaan levottomat muutamat vuokratalot ovat nykyään tosi rauhallisia ja suurin osa niistäkin omistusasuntoja.
      Kaiken lisäksi täällä on suht edullista asua ! En vaihtaisi tätä omaa vanhan alueen henkimää rauhaa uusien tiheästi rakennettujen ja pienten tonttien alueeseen.
      Kierälahdelta on lyhyt kävelymatka Tärttämäkeen, joka on upea metsäalue. Parasta on, että täällä on tosiaan oma rauha, ja joka paikkaan pääsee nopeasti joko autolla tai pyörällä.

    • jepujee23

      Itse välttelisin ainakin Karhunlähdettä ja monin paikoin myös Likolahtea. Kierälahdesta taas löytyy ihan kivojakin asuinpaikkoja, joskin entiset kaupungin vuokrakasarmit henkivät edelleen sitä ikävää menneisyyttään.

      Ylipäätään kannattaa vältellä vuokrataloalueita. Äänekoski on sen verran edullinen paikka asunnon ostamiseen, että ainoastaan tietyn sorttiset ja monin tavoin sosiaalisesti ongelmaiset ihmiset budjaavat tänäpäivänä vuokra-asunnoissa.

    • Madam64

      Kiva saada Äänekoskelle uusia asukkaita. Neuvoisin itsekin välttämään Karhunlähdettä ja Kierälähtea. Viimeksi viime viikolla oli Karhunlähteellä ampumistapaus ja Kierälahden entisiin vuokrataloihin on valitettavasti hivuttautunut myös epämääräistä sakkia. Kierälahden omakotitaloalue on kyllä ihan mukava, ja järvikin lähellä. Suosittelisin Ääneniemeä tai sitten viheralueita: Mämme, Koivisto,Honkola. Myös Akanniemeä ja Keskusta- Mämmensalmen aluetta. Tervetuloa!

    • koskelainen1

      Ei kannata yleistää. Likolahteen tullessa on hörhöjen asutusta, mutta itse Likolahti erittäin rauhallinen toisin kuin vaikka Karhunlähde. Koska Likolahteen tullaan ylämäkeen, hörhöt valuu toiseen suuntaan, eli alamäkeen. Manneja koskella ei enää ole paljoakaan, eikä muitakaan tummempia venkuloita. Suurin osa entisajan sekopäistä on kuollut.

    • Muualta tullut

      Kaikki vähänkin isommat pientaloalueet Äänekoskella ja Suolahdessa ovat ihan viihtyisiä. Jos järvestä tykkää niin moni alue on vieläpä Keiteleen rantojen tuntumassa. Ja muutenkin lunto on lähellä. Sumiaisissa ja Konginkankaalla ei muuta olekaan kuin luontoa ja pientaloja.

      Ei muuta kuin Äänekoskelle asumaan.

      • kaunisluontoynnämuuta

        Konginkankaalla on luonnon lisäksi mm. koulu, päiväloti, nuorisotalo, kauppa, kaksi parturi kampaamoa, kahvila, ravintola, kirjasto, apteekki, Ääneseudun paras huoltoasema (Neste Lintulahti)... Ja kyllä tänne on ihan helsinkiläisiäkin muuttanut, samoin muualta päin Suomea, joten kyllä tännekin voi muuttaa.


    • emmetjurri

      Siellä se ihanuus odottaa,sen jälkeen sinulla ei ole mitään yksityisyyttä,naapurit ja pahansuopaiset ihmiset tietävät tekemisesi ja tekemättä jättämisesi paremmin kuin itse.Puukkoa selkään tarjotaan heti ,kun selän käännät,tekevät sinusta vielä sairaan vaikka et olisikaan.Sisäsiittoisuus paistaa joka puolella,et kuulu koskaan joukkoon jollet ala juoruta tai puhua sontaa muista,olet aina muualta tullut.

      • ex-koskelainen

        Tähän ei voi kuin yhtyä.
        Lisäksi on mainittava, että asuttuasi kerran Äänekoskella, on elämäsi ikuisesti äänekoskelaisten suurennuslasin alla riippumatta siitä, minne tulevaisuudessa muutat. Negatiivista juttua ja juorua riittää ikuisesti vaikka et enää itse asuisikaan Äänekoskella. Aina löytyy joku pahansuopa & pienisieluinen "koskelainen", joka tuntuu tietävän asiasi (ne menneet ja nykyiset) paremmin kuin sinä itsekään tiedät - vaikka välimatkaa olisikin nykyään 500 kilometriä.

        Toki niitä omaan elämäänsä keskittyneitä, normaaleja poikkeuksiakin löytyy, mutta ne ovat kuitenkin selvässä vähemmistössä. Valitettavasti.


    • qwertyujhgf

      Kannattaa muuttaa jonnekkin muualle, kuin ääneseudulle

    • Minna Tiiranen

      Kannattaa muuttaa kivetylle. Siellä on luontoa joka puolella samoin ruumiita.

    • suolahtelainen

      Kannattaa muuttaa aumaan suolahden puolelle.Sieltä saa vuokrattua lakkautetusta hullujenhuoneesta halvalla asuntoja.
      Vartti hullut puoleen hintaan.

    • oookk

      Niitä manneja on oikeesti ihan vitusti Äänekoskella.

    • Äly hoi!

      Ihan oikeasti, miten joku haluaa vapaaehtoisesti muuttaa Äänekoskelle?? Jos työpaikan sieltä olet saanut, niin muuallakin voi asua ja paljon viihtyisämmin. Esim. Uuraisilta kulkee oikein kätevästi työmatkat Äänekoskelle. Tämä on niin sisäsiittosten hyvävelipopuloiden kaupunki, että todella täytyy ihmetellä, jos joku vapaaehtoisesti tänne haluaa.
      Palvelutkin on ihan suolesta, terveyskeskuksesta saa buranareseptin, oli vaivasi mikä tahansa. Ja sitä rataa...

      • Äly hoi!

        Ja ihmettelen todella minäkin, jos muka kiinteistönvälittäjä suosittelee Karhunlähdettä. Huh! Ihan hirveä ghetto!!


    • Anonyymi

      Tulimme siihen johtopäätkseen että muutamme juurikin tuonne kivetylle. Katselimme kartoista että siellä on villiä luontoja ja juuri sitä kaipaamme.

      Onkohan siellä asuntoja myynnissä tai konginkankaalla?

      • Tyytyväinen asukas

        Konginkankaalta löytyy kyllä ainakin myynnissä oleva omakotitalo. Maisemat ja muutenkin luonto ovat täällä parasta, jos sellaista osaatte arvostaa. Täällä on myös alakoulu, kauppa, kaksi parturi-kampaamoa, ravintola, kirjasto, ainakin toistaiseksi lääkäripalvelut ja muita eri alojen yrittäjiä. Paljon tänne on ihmisiä muualta päin muuttanut, ja mitä olen kuullut, myös tykänneet paikasta.


      • Anonyymi

        Heheh, tai sitten emme tulleet tähän johtopäätökseen.
        Kiitos hyvistä ja kattavista vastauksista, näistä on ollut apua kun on noita markkinoita seurannut.
        Terveisin alkuperäinen ketjun aloittaja :)


      • Muuttoa

        Aina kannattaa muuttaa keskustaan paikkakunnasta riippumatta.


    • Milla Kuusinen

      Missä konginkankaalla on myynnissä omakotitalo? ostan heti!

      • Tyytyväinen asukas

        Googleta "myytävät asunnot konginkangas", löydät sen sieltä...Etuovi.com. En osaa liittää sitä tähän


    • muualta muuttanut

      Älä välitä noista katkeroituneista, ne kun ovat vissiin koko ikänsä raukat asuneet täällä, käymättä lähimarkettia kauempana. Ihmekös jos vanne alkaa kiristää päätä ja alkaa näkemään puukkoja joka puolella :)

      Eikös se sitten ole hyvä että muualta muuttaa porukkaa, vähentyy se "sisäsiittoisuuskin" :)

      Suolahdessa on hyvä asua, ei tule liian pahasti ne lemutkaan tänne kuin silloin tällöin. Ja jos työpaikka on Jyväskylässä, Laukaan kautta pääsee myös ajelemaan kätevästi sinne. Meillä on ainakin oikein mukava omakotitaloalue, on rauhallista ja ystävällistä porukkaa.

    • uusi äkiläinen

      Kierälahdessa asunut reilun vuoden. Kaikki pelottelivat kun tänne perheineni muutin. Ollut ennen rauhatonta seutua. Ei valittamista. Suosittelen, edullisia asuntoja vaikka ostaa omaksi. Lenkkimaastot ja järvi lähellä. Keskustaankin kävelymatka ja nelonen lähellä. Ainahan sitä voi muuttaa pois. Aluks vaikka vuokralle ja kattelee miltä paikka tuntuu ja näyttää.

    • näin on

      Kukaan täyspäinen ei vapaaehtoisesti muuta Äänekoskelle.

    • Hämmästynyt

      Mikä Äänekoskella on niin hirveää ettei sitä voi suositella muille?

    • Peilikuva1

      Ei mikään ole hirveää. muuta vaan Äänekoskelle, vaikka nämä ammattivalittajat muuta väittää!!!!! Hieno kaupunki kertakaikkiaan: Asiat hoituu ja ihmiset ovat tosi mukavia! Kannattaa valittajien katsoa peiliin, jos se hankaluuden aiheuttaja näkyy sieltä!!!

      • Tänne muuttanut

        Samaa mieltä edellisen kanssa. Uutena asukkaana sinut otetaan avosylin vastaan riippumatta työpaikasta ja asemastasi. Naapureiden kanssa on mukava pitää grillijuhlia, ihmiset ovat erittäin puheliaita ja rentoja. Vaikea löytää huonoja puolia paikallisista ihmisistä ja heidän vieraanvaraisuudestaa.


    • esesesese

      muuttaka lehtoon tai mäntyyn

    • ÄÄNESEUTURULES

      SUOLAHDESSA ASUU NARKKAREITA JA MURHAAJIA. ÄÄNEKOSKELLA KIERÄSSÄLAHDESSA PULTSAREITA JA PILVEN POLTTAJIA, KARHUNÄLÄHTEELLÄ MUSTALAISIA JA TEINI JUOPPOJA,ROTKOLASSA HAISEE TEHTAAN PASKA, HONKOLASSA KEITELLÄÄ VIINAA JA TAPETAAN KOTIELÄIMIÄ JA KUVATAAN MUSLIMIN HAKKAUS LAPSIVIDEOITA,JÄLJELLE JÄÄ KESKUSTA JA LIKOLAHTI

    • holoperse

      Ja likolahessa asuu vain narkkareita ja huoria!

    • ÖLJYHAISEE

      MUUTAAKAA HONKOLAAN SIEELÄ ON RAUHALLISTA.YX 50 VUOTIAS JÄLKEENJÄ'ÄNYT AJELEE LASTENMÄNKIJÖILLÄ SIELLÄ JA JA IHANA VAIMOKE KUVAA NIITÄ JA LAITTELEE INTERNETTII

    • Koskelo

      Olen kulkenut aina silloin tällöin yöllä joka puolella äänekoskea kohta 10 vuotta (nuorempana mopolla ja sen jälkeen kävellen kännissä), eikä kertaakaan ole ollut mitään uhkaavaa tilannetta, eikä kenellekään tutulleni ole tapahtunut mitään väkivaltaista tms. Tilastoissa voi näyttää karulta paikalta, mutta kyllähän täällä nyt todellisuudessa on ihan rauhallista. Nuo puukotus, ampumis jne. tapaukset kohdistuvat 99% tapauksista vähemmän laiesta piittaaviin henkilöihin, eikä heistä tavan kansalaiselle ole minkäänlaista haittaa. Päivällä on rauhallista ja yölläkin tapaukset sattuvat sisätiloissa, eli ihan rauhassa saa kulkea.
      Viihtyvyydeltään Äänekoski on sellainen mitä tämän kokoisen kunnan voisi olettaakkin olevan. Keskusta on täytetty neukkukuutiolla mutta sivummalta löytyy viihtyisiä asuinalueita ja luontokin on lenkkipolkuineen lähellä. Löytyypä jopa laskettelurinnekin (eipä tosin pituudella voi kehua). Kovalassa on oikeasti hieno uimaranta ja muita pienempiä ja viihtyisiäkin rantoja löytyy useampia (mm. lossi, likolahti, kellonkanta), kaupunki kun nyt sattuu olemaan saari.
      Peruspalvelut on ihan ok, mutta kauppojen suhteen nyt ei mikään mahdottoman hyvä valikoima ole, jos puhutaan peruselektroniikkaa harvinaisemmista vehkeistä, mutta kun ei ole kysyntää niin eipä niitä kukaan myykkään. Jyväskylä on kuitenkin puolen tunnin päässä.
      Äänekoskella on ihan mukavaa asuinaluetta oikeastaan joka puolella näitä muutamaa kerrostalo/rivitalolähiötä lukuunottamatta. Viihtyisimpänä alueina pidän lossia/sataman aluetta, ääneniemeä ja ehkä likolahtikin on ihan mukava. Kannattaa käydä kiertelemässä, tosin nyt on kyllä joka puolella aika ankean näköistä.
      Itse ainakin viihdyn täällä. Kesällä mukava kaupunki, mutta kaupunki saisi kehittää vähän keskustaa ja esimerkiksi kaupunginrantaan saisi tehtyä vaikka mitä. Vihreyttä saisi olla keskustassa enemmän.

    • Linnakundin-kaveri

      Likolahti on Äänekosken pahin slummi. Siellä viina virtaa ja puukko heiluu ja pistoolit laukeavat. (Suunnilleen kaikki henkirikokset tapahtuu aina likolahdessa)

    • Onneajamenestystä

      Helsingistä Äänekoskelle, elämäsi turhin reissu! Voin sanoa kokemuksella, ettet tule viihtymään.

      Tee vielä iso virhe ja ostat asunnonkin sieltä. Niitä on sitten myyty pois ja lähdetty vähän ajan kuluttua muualle.

    • repesorsa87

      Muutat äänekoskelle ja alat kaveeraamaan pedofiilien ja juoppojen kanssa niin pääset äänekosken juttu piiriin

    • peett

      Ääneniemen rantuus paras paikka niille, joilla riittävästi paalua.

    • reppureissari77

      paska paikka kuollu paikka .kyrvän jatkeilla rällätään ympyrää .ketään ei kävelytä. mikä vitun vika-talo , joskus jopa nolla toleranssi ollu kuulemma ja natsi säännöt ilta22 ei vettä lasketa saunassa käyä.missä asun heti riitaa yhen yön jälkeen uhataan rauta höylällä päähän. sitten alkaa pikkukivien työntely avain pesään ja muu törkyäminen oven eteen. oliko jo 5 kerta . lapsellisia nolla äö juntteja. huomenna vittuun onneksi, 1 kk riitti vain. pillua täältä ei näy tai löydy .jossei oo mikään pedofiili. koko savokin yhtä paskaa ,putinisti voi vallata mun puolesta. takasin oulun alueelle. t. suolahti ,äänekoski -0 sekin.

    • Kumpivaikampi

      Äänekoskella on ihan hyvä asua. Varsinkin kun ei asu keskustassa ja asuu maalla. Siellä on tilaa ja omat isot pihat ja oma rauha olla omassa pihassa. Ei naapureita näkö eikä kuuloetäisyydellä.

      • Olen.tyytyväinen

        Böndellä on aina kiva asua, asuipa sitä missäpäin vaan.


    • jesse33

      Karhunlähde on hyvä paikka. Täällä asunut 10vuotta eikä mitään ongelmia ole ollut

    • örkkirobotti-helvetistä

      Karhunlähteellä asuu paljon alkoholisteja ja narkomaaneja.

    • Utelias007

      Lossin alue paras!

    • PuukkoSelässä

      Äänekoski on niin ahdasmielinen paikka, enkä ole ainut joka näin sanoo! Selän takana puhutaan, eikä löydy selkärankaa! Onhan tuo Keski-Suomen väkivaltaisin paikka, joten muualle!

    • tottaon

      Sumiainen se maaliman hulluin paikka on. Juoruakat ja ukot kautta aikojen vahtii ja juoruaa toinen toisistaan, jos uusi on paikkakunnalle muuttanut. Jokainen tunnetaan ja ellei ole suminismiaatteinen niin savustetaan kylästä pois. Monta on ajansaatossa pois savustettu. Kaikkein hulluinta on kun soppala ainaskin aikoinaan kyttäsi yllätyskäynneillään lapsiperheitä ja mahottomat juorut kulki pitkin kyliä. Oliskohan kylä yhtään asettunut, mutta älkööt kukaan vaan erehtykö sinne ahdistukseen muuttamaan, siellä tulee kyllä äitiä ikävä.

    • UmpiKela

      Olen asunut / työskennellyt useilla paikkakunnilla ja kyllä Ääneseutu erottuu ehdottomasti alimpaan kastiin. Aluksi viihdyin tosi hyvin, mutta tuo seläntakana puhuminen on siellä arvossaan! Palaverissa puhuttiin kuka kenenkin kanssa on liikkunut ja kuka hakannut vaimoaan tai esiintynyt kännissä. Iloisesti juteltiin, kun vastaan käveli, mutta kun selkä kääntyi, niin haukkuminen alkoi. Pakko lähteä pois, kun ahdisti! Tuo väkivaltaisuus tulee pahoinvoinnista, joka siellä kytee! Nyt viihdyn hyvin, kun pääsin pois!

    • UmpiKela

      Täsmennystä vielä, Konginkankaalla olen tavannut vain miellyttäviä ihmisiä! Kiitos heille!

    • itämaantietäjät

      Äänekoski hyvä. Suolahti ghetto. Kierrä se kaukaa.

    • Jennie87

      Jos nyt on töiden perässä kuitenkin pakkomuutto Äänekoskelle tiedossa, niin missä haisee vähiten se sellun löyhkä? Eli minne asti pitää mennä ettei tarvi haistella sitä päivittäin? Työ on suht keskustassa. Vai kannattaako muuttaa mieluummin vaikka Jyväskylään?

      • ihmenegatiivisuutta

        Eipähän tuo tehdas enää juurikaan haise ollenkaan, eikä ainakaan päivittäin kun on toiminnassa kunnolla. Voit muuttaa ihan mihin vain haluat.


    • 4745yhdghd

      Ei haise tehdas juuri koskaan.

    • Jylhämäinen

      Asia ei liene enää ajantasainen ketjun aloittajalle, mutta kuka tahansa muuttanee Äkiin, tarvitsee vinkkejä. Siis Karhunlähde, siellä Järvelänkatu ja Kyminkatu ovat todella huonoja paikkoja. Erään perheen pojat jos saat naapuriisi, älä unelmoi yöunista, tuskin päiväkään. Omaisuus häviää helposti kun joka taloon avaimia kun ei palautettu.

    • asukasjaomistaja

      Höhön, pöpön juttuja, liekö ajatusmaalimasi jäänyt 25- vuoden takaisille ajoille, kun mustamaalaat Järvelänkatua tänä 2019- aikana. Olen nyt ite asunut 2,5-vuotta Järvelänkadulla, ja täällä on tosi kiva asua. Ennen oli myös itelläni alueesta ennakkoluuloja, mutta kunnon ihmisiä täällä asuu. Järvelänkadun talot on yhtiöitetty, ovat siis osakeyhtiö. Jos joku erehtyy esim öiseen aikaan pitämään äänekästä meteliä, saletisti natsaa, tulee polliisipartio hettiinsä hiljentämään. On näin asumusaikanani parisen kertaa käynytkin joissain kämpissä, ja häätö heilahtaa kanssa helposti. Kaksi varoitusta ja ulos. Eli mistäs sinä edellinen kirjoittaja tämmöisiä perättömiä kirjoittelet. Ei pidä turinoida asioita, jos ei tiedä nyky tilannetta. Eli hiljaiset ovat Järvelänkadun immeiset ja tosi kivoja naapureita, ainaskin minulla.

    • Pekkanowitz

      Yleensä joka paikkakunnalla on omat alueensa, johon ei mielellään halua muuttaa. Mutta hyvin paljon asukkaat itse vaikuttavat asiaan. Joskus joku levotonkin talo voi aikansa olla rauhallinen ja tarvitsee vain yhden häirikköasukkaan ja arki muuttuu rasittavaksi. Ihmisillä on erilainen sietokyky myös. Sääntöjen noudattaminen auttaa viihtymään. Päihdeongelmaiset ovat välillä suuri harmi, koska se on yöelämää ja päihteissä ei juuri muista piitata.
      Järvelänkadusta en osoitteena tiedä,mutta alueella on monenlaista liikkujaa. Osakkeiden omistajat haluavat tuloja asunnoistaan ja joskus kela on varma maksaja, ei olennaista kuka on asukas tai miten sopeutuu kerrostaloasuntoon.

    • Jusaki

      Missä on nuo mainitut Alkulan vuokratalot? Minkälaista seutua on Alkula asua? Olen muuttamassa Äänekoski/Suolahti alueelle kesällä 2019.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe