Pikaluistelu Karstulassa

Vetkalainen

Karstulassahan alkoi ns. kilpaluistelu 50-luvun lopulla.Ensimmäisenä ratakierroksen luisteli pikaluistimilla riuttaperäläinen Juhani Seppänen muistaakseni vuonna 58,muut luisteli hokkareilla.
Puuhamiehinä olivat Erkki Alho, Heikki Veistola ja Mauri Vilkas.
60-luvun alkupuolella Karstulassa oli jopa läänintason kisoja, huippuna vaajakosken Pekka Halinen.Ensimmäinen kivalainen oli sm-kisoissa poikien sarjassa alle 17 vuotta kivan Juhani Virtanen aika 46,7 ja sija oli kuudes.
60-luvun alun luistelijoista voi mainita naisista mm. Tuula Vilkkaan , Soile Lahtisen ja Eeva Pohjosahon. Miehistä edellä mainitun Virtasen lisäksi , Pentti Hännisen, Jorma Veistolan, eikä pidä unohtaa suutar-aarnen poikaakaan , Pesosen Jallua.
60-luvun loppu ja 70-luvun alku on sitten jo ihan oma lukunsa, mutta alulle luistelun laittoi Alhon Erkki, vieläköhän on elossa.
On tainnut pikaluistelu hiipua Kivan lajivalikoimasta, vai onko?

13

2352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janttura1

      Karstulassa luistellaan nykyään enää Bemareilla parkkipaikoilla. Hiomakivillä teroitetaan ihan muuta, kuin luistimia.

    • luistelu1

      Suomen Luisteluliiton tavoitteena on elvyttää pikaluistelutoimintaa paikkakunnilla, joissa pikaluistelu on vuosien saatossa hiipunut. Tätä tavoitetta toteutetaan viemällä paikkakunnille mm. Short Track-luistelua eli kaukalopikaluistelua. Jos olet kiinnostunut pikaluistelutoiminnan käynnistämisestä paikkakunnallasi ota rohkeasti yhteyttä Suomen Luisteluliiton henkilöstöön.

      http://www.luisteluliitto.fi/luisteluliitto/toimiston_yhteystiedot/

      • Kylänkoloperi

        Tämä Short Track on kyllä mielenkiintoinen idea. Täytyypä laittaa korvan taakse. Kiitos vinkistä.


    • Ei Bemarilla

      Ei pidä unohtaa Jouko Launosta Karstulan pikaluistelun menestyksen takana.

      • Anonyymi

        Olikohan viime talvena edes rataa.


      • Anonyymi

        Entäs Mustonen Kaija , ainakin harjoiteli karstulassa


    • Anonyymi

      Olikos Niittylä mukana oikein isoissa kilpailuisssa?

    • Anonyymi

      Uransa aikana Niittylä kilpaili neljissä talviolympialaisissa (1976–1988), yhdeksän kertaa yleisluistelijoiden MM-kisoissa ja 11 kertaa EM-kisoissa sekä kolme kertaa sprinttereiden MM-kilpailuissa. Hänen paras saavutuksensa olympialaisista on kuudes sija 5 000 metrillä Sarajevossa 1984.

    • Anonyymi

      Tuula "Pepsu" Pöntinen os. Vilkas edusti myös seuratasolla Karstulan Kivaa. Kukapa muistaa?

      • Anonyymi

        No kyllä minä ainakin muistan , koska on edesmenneen Mauri Vilkkaan ottotyttö ja Mauri Vilkas oli minun setä eli isäni Veikko Vilkkaan veli !!


    • Anonyymi

      Liimataisen Mattikin luisteli.

    • Anonyymi

      Tarvainenkin luisteli nuoruudessaan.

    • Anonyymi

      Tuo short track-luisteluhan tapahtuu pienellä radalla jääkiekkokaukalossa. Erittäin näyttävä laji, taitaa olla mukana olympialaisissakin. Siihenhän olisi Karstulassakin hyvät puitteet. Voisiko Kiva ottaa lajin valikoimiinsa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      612
      2256
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1108
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      26
      1096
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      5
      954
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      865
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      855
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe