Karstulassahan alkoi ns. kilpaluistelu 50-luvun lopulla.Ensimmäisenä ratakierroksen luisteli pikaluistimilla riuttaperäläinen Juhani Seppänen muistaakseni vuonna 58,muut luisteli hokkareilla.
Puuhamiehinä olivat Erkki Alho, Heikki Veistola ja Mauri Vilkas.
60-luvun alkupuolella Karstulassa oli jopa läänintason kisoja, huippuna vaajakosken Pekka Halinen.Ensimmäinen kivalainen oli sm-kisoissa poikien sarjassa alle 17 vuotta kivan Juhani Virtanen aika 46,7 ja sija oli kuudes.
60-luvun alun luistelijoista voi mainita naisista mm. Tuula Vilkkaan , Soile Lahtisen ja Eeva Pohjosahon. Miehistä edellä mainitun Virtasen lisäksi , Pentti Hännisen, Jorma Veistolan, eikä pidä unohtaa suutar-aarnen poikaakaan , Pesosen Jallua.
60-luvun loppu ja 70-luvun alku on sitten jo ihan oma lukunsa, mutta alulle luistelun laittoi Alhon Erkki, vieläköhän on elossa.
On tainnut pikaluistelu hiipua Kivan lajivalikoimasta, vai onko?
Pikaluistelu Karstulassa
13
2089
Vastaukset
- Janttura1
Karstulassa luistellaan nykyään enää Bemareilla parkkipaikoilla. Hiomakivillä teroitetaan ihan muuta, kuin luistimia.
- luistelu1
Suomen Luisteluliiton tavoitteena on elvyttää pikaluistelutoimintaa paikkakunnilla, joissa pikaluistelu on vuosien saatossa hiipunut. Tätä tavoitetta toteutetaan viemällä paikkakunnille mm. Short Track-luistelua eli kaukalopikaluistelua. Jos olet kiinnostunut pikaluistelutoiminnan käynnistämisestä paikkakunnallasi ota rohkeasti yhteyttä Suomen Luisteluliiton henkilöstöön.
http://www.luisteluliitto.fi/luisteluliitto/toimiston_yhteystiedot/- Kylänkoloperi
Tämä Short Track on kyllä mielenkiintoinen idea. Täytyypä laittaa korvan taakse. Kiitos vinkistä.
- Ei Bemarilla
Ei pidä unohtaa Jouko Launosta Karstulan pikaluistelun menestyksen takana.
- Anonyymi
Olikohan viime talvena edes rataa.
- Anonyymi
Entäs Mustonen Kaija , ainakin harjoiteli karstulassa
- Anonyymi
Olikos Niittylä mukana oikein isoissa kilpailuisssa?
- Anonyymi
Uransa aikana Niittylä kilpaili neljissä talviolympialaisissa (1976–1988), yhdeksän kertaa yleisluistelijoiden MM-kisoissa ja 11 kertaa EM-kisoissa sekä kolme kertaa sprinttereiden MM-kilpailuissa. Hänen paras saavutuksensa olympialaisista on kuudes sija 5 000 metrillä Sarajevossa 1984.
- Anonyymi
Tuula "Pepsu" Pöntinen os. Vilkas edusti myös seuratasolla Karstulan Kivaa. Kukapa muistaa?
- Anonyymi
No kyllä minä ainakin muistan , koska on edesmenneen Mauri Vilkkaan ottotyttö ja Mauri Vilkas oli minun setä eli isäni Veikko Vilkkaan veli !!
- Anonyymi
Liimataisen Mattikin luisteli.
- Anonyymi
Tarvainenkin luisteli nuoruudessaan.
- Anonyymi
Tuo short track-luisteluhan tapahtuu pienellä radalla jääkiekkokaukalossa. Erittäin näyttävä laji, taitaa olla mukana olympialaisissakin. Siihenhän olisi Karstulassakin hyvät puitteet. Voisiko Kiva ottaa lajin valikoimiinsa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst18812743Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494679Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58704296Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2163718PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1023514Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1003373Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.732010Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161355Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1561070Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2861035