-01 mondeo, ohjaustehostimen kihinä.

eivaantajuu

Onko kellää hajua et mikä mättää...Ohjaustehostin ikäänkuin kihisee käännettäessä, lientä on enkä osaa paikallistaa et missä on vika vai onko kyseessä ominaisuus? Repsikkaan sitä et kuule mut ratin takana istuessa äänen kuulee ihan selvästi, suoraan mentäessä ei mitään mut heti kun käännät rattia, alkaa se pieni kihinä kuulumaan ja loppuu taas suoristaessa...

24

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köffffff

      Pian hajoaa... ja eikun pajalle aika vaan.

      hahhhhhhaaaaaaaaaaaaa


      ja hyffffeliä paljon mukaan, ku auto on fooooordi

    • ÖÖFFFFFFF

      Oliko tämä viesti tarkoitettu audi -palstalle??
      Meinaan vaan kun noissa uusissa audeissa on sitä "tyhjää" liiketta eli klappia esiintynyt ohjauksessa...Heheee ja audisti maksaa omasta pussista??

      Ettet vaan olis tekassut vähän hätäpäisään aloitusta provoksi, ei ne kloksvagen -konsernin viat foodiin siirry yhdessä yössä.

    • töfffi

      Kuuluuko köffi AUDISSA kuskin ovestakin radio ja toimiiko sähkölasit????
      Meinaan, ku vaan ettei olis johtosarja menny poikki, nikkelikuparista kun audi ne tekee, tai siis tilaa jostain intiasta tata-motorssilta.

      Hiihhiiiii

    • köffffff

      Onkos mul audi hih.. vai totsy vai joku muu. Siinä miettimistä, mut älkää menettäkö yöunia...


      hihhiihhiiiiii

    • öööfffff

      Älä köffi selitä BUAAAHHAHAA, olet melko säälittävä ja jäit kiinni.....kaikenlaisella romuilla sinäkin ajelet

    • röfröf

      Tässä kopio köffin jutuista toyta -palstalla:

      köfff
      30.4.2013 17:48
      0
      Sulje
      nippodenso se on sitä laatua, jota typerä tojota autoilia tajua niinkuin sinä..audissa on sitä laadun juhlaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. sinäkin ymmärrät kun joskus pääset audin puikkoihin. hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii




      En minä ehkä kehtaisi audia ihan noin kehua......no kiinni jäi köffi ja nyt sille vasta nauretaankin :D tsihihiii.....mites audi kulkee??? hehhHEEHEHEE
      Oih...on se sentään audi ja naapurit nauraa partaansa raukalle

    • eivaantajuu

      Mitä helvettiä? Onko vappu jääny vähä päälle vai kakaratko täällä pelleilee? Saisko ihan oikean vastauksen asiaan?

    • ootko tosissaan

      No jos sinä et ole provo ja oikeasti vastauksen haluat, niin tuskin suoli24 palstalta kyselet??
      Jos nyt kuitenkin kysyt, niin kuulluuko se ääni liikkeellä ollessa eli voiko sen äänen sekoittaan kuluneen pyöränlaakerin ääneen?
      Tai onko kivi vaan jarrulevyn välissä??

      Jos paikallaan kuuluu, niin onko se normaali ääni mikä tehostimista kuuluu, kun rattia kääntää, kai sinä sellaisen osaat erottaa, nimittäin kyllähän ääntä kuuluu tehostimelta, kun paikallaan kääntelee.

      Tai sitten voi olla, että ohjaustehostimen pumppu on menny. Mulla volkkarissa meni pumppu jokunen vuosi sitten, se piti omia volinoitaan aikansa, nesteet olis silti ok ja kaikkee.

    • eivaantajuu

      No olen ihan tosissani ja kyllä kyselen kokemuksia ihan oikeasti täältä koska huoltoon en tähän hätään aikaa saanu.. Ei kuulu paikallaan ollessa ja pyöränlaakeria en tulli ees ajatelleeks, kiitos, pitääpä tsekata tarkemmin. Tätä varten näitä palstoja on, eiks je?

    • dgfhjhgjhgjhgjhgjhgj

      Joo on, mutta joka merkin kohdalla täällä palstalla käydään olemaattomia vikoja kyselemässä ja trollailemassa ja haukkumassa joka merkki ja on näitä vakio häiriköitä, kuten köff fordilla jne. Sen takia pieni skeptisyys suomi24 sivuilla on paikallaan.

      -01 vuotinen auto on jo jonkunverran varmana ajettu, joten voi ollakkin, jos alkuperäiset kilkkeet paikallaan niin pyöränlaakerit yms. kuluvat osat on vaihtokunnossa. Kannattaa remppaa suunnitellessa miettiä, että mitä uusii samalla, jos jarrulevyt/palat lopussa ja iskaritkin alkuperäset niin kannattaa joka kulmaan iskee uudet palikat, niin ei tarvii vuoden päästä mennä toisen puolen laakeria vaihdattamaan tai iskaria samalta puolelta.

    • eivaantajuu

      Iskarit on vaihdettu vuos sit, jarrut laitettu 10kk sit, laakeri on toiselle puolelle vaihdettu mut toiselle ei joten voipi olla se hyvinkin..pitää illalla mennä vähä nostamaa ilmaan tuota ja tutkimaan..

    • .,.,.,.,.,.,.,.,.,.,

      Jep, no hyvä. Kokeile samalla, mitä jarrupalojen kiinnitykset yms sanoo, ettei ole löysällä tms.
      Koita myös onko pallonivelissä/puslisssa löysyyttä, kuluvia ja ajoittain vaihdettavia osia nekin autoissa...

    • eivaantajuu

      No ei löytyny mainittavaa välystä laakerista, mutta jotain pikku näperreltävää sen sijaan kyllä...Taitaapi liukutapitkin olla juntturassa joten eiköhän pureta jarrut ja tuumata sen jälkeen uudemman kerran...

      Josko seuraavalla kerralla saisin heti asiallisen vastauksen kun en jotain tajuu.. ;)

      Kiitos tähänastisista.

    • niiin se vaan meneee

      Monissa autoissa merkkiin katsomatta nykysin jarrut juntturassa, koska niitä ei enää herkistellä. Ennen vanhaa huolloissa ja muutenkin mm- jarrut herkisteltiin.
      Nykysin oltas vaan kaikki osat vaihtamassa uuteen heti ja mitään ei tehdä ylimäärästä mitä tietokone huolto-ohjelmasta sanoo.

      Et saa seuraavallakaan kerralla heti vastausta, koska köfff

    • köffff

      Mun auto pelaa, ku veittiläinen kello..ei tarvitse herkistellä alvariinsa.. mut auto ei ole fooooordi....

      hahhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

    • RÖÖÖÖÖÖÖFFFFFFFFF

      Köfffi ei kerkee herkistellä audia tai viedä mihinkään määräaikaishuoltoon, koska se kilahtaa jo ennen sitä!! BUaahhahaaHAA
      Syökö öljyä miten?? entäs toimiiko vaihdeloota tai onko sähköt kunnossa...buahhahaaa...se on sitä preemiumia ja yksinäinen autoilija maksaa viulut!!! HAHAAAhihHIII
      Milläs nimellä se audissa dsg vaihteisto tunnettiinkaan?? Entäs tsi koneet??
      Onko nokkaketju paikallaan vielä?? Taattua klonksvaagenin laatua!!! Onko talvella lämmin autissa?

      Sinä oot köffi niin nähty juttu....so last season

    • köfffffff

      Onks mul audiiii ..onks ??? hihhiiiiiiiiii

    • puupeli2

      Siellä on varmaan laakeri menossa rikki hammastangosta. Se ei ole aivan harvinainen vika. Tuntuu pyöriä käännettäessä rattiin pienenä värinänä, tai takerteluna. Sitä ei valitettavasti voi korjata muuten kuin vaihtamalla koko hammastanko uuteen, ja se taas on melko työläs homma.

    • 20+10

      Tehostimen öljynvaihdot jääneet tekemättä, kerran vuoteen kun öljyt vaihtaa niin no problem, ei tehostin pääse kulumaan.

    • Mondeo-99

      Riittää aluksi ainakin öljyn lisääminen. Automaattivaihteistoöljyä apparin puolella olevaan säiliöön, niin äänet lakkaavat.

      Jos tuntuu edelleen pikku hiljaa nesteet vähenevän, niin yksi vuotopaikka on maskin takana oleva metalliputki, joka syöpyy puhki. Ainakin itselläni.

    • ,m,,m

      Mulla oli sama vika, pian äänen jälkeen alkoi vuotaa. Muistaakseni alle tonnilla selvisi merkkiliikkeessä.

    • mondeo2.0tdci02

      Talvella meni vesipumppu vaihtoon, keväällä ohjaustehostimen. Korkeapaineletkun liitin löytyi Aditasta . Muut myyvät kokonaista letkua.

    • köffffff

      Kihisee ku kiuas, josta löylyt loppu....hahhhhhhhhaaaaaaaaaa

      Kihinän jälkeen tullee aihetta pajalle ja iso tukku rahhaa mukaan, mut tääähän on tuttua foooooordilaisille...hihhiiiiihiiiiiiiiii

    • eivaantajuu

      Nii, rahamiehet ajaa fordilla? ;)


      Ei mutta juu, se oli se pyöränlaakeri sitten kuitenkin. Välystä ei sillon löydetty juuri mitään kun sitä tutkittiin, mutta se kihinä alko kovenee ja muuttumaan pahemman kuuloiseks tuossa viikko sitten ja laakerihan se sit viimeisiä veteli. Auto pajalle, pari tuntia ja sai hakea kotiin, taas mennään! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1531
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1410
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      67
      1263
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1131
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      982
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      918
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      882
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      733
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      721
    Aihe