Pk. collie , kenneli,kasvattaja.

collie3

Onko jollekkin tullut joskus vastaan semmoinen kenneli missä varataan pentuja maksamalla varausmaksu tilille, ja sen jälkeen varaus sitova, mutta ei tarvitse mennä katsomaan pentuja , muuta kuin kuvista näkee?? Ja sitten luovutusikäisenä haetaan pentu ja maksetaan loput...

Onko tämmöinen kenneli mielestänne hyvä paikka ottaa pentu?? Itse olen tottunut siihen että n.2-4vko iässä pentuja pääsee katsomaan paikanpäälle ja sitten varaus maksu maksetaan... eli käyt kaksi kertaa kasvattajan luona..

6

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+12

      Ei kukaan voi enää tänäpäivänä olla niin urpo että maksaa pennusta mitään ennenkuin sen on nähnyt ? Älkää maksako pennusta mitään ennenkuin olette sen käyneet katsomassa ....en ottaisi tuollaiselta kasvattajalta pentua .

      • colli3

        kyllä vaan sellaisia ihmisiä löytyy jotka tekevät niin ( itse en ole niin tekemässä), ainakin tässä kyseissä kennelissä on monta pentua jo varattu. Osa on myös perunnut varauksen mutta huono puolihan siinä on kun varausmaksua ei silloin palauteta :(

        Mutta osaako kukaan sanoa mikä siinä on jossei pentuja pääse katsomaan ja varausraha maksetaan tilille? kasvattajalla kiire??/töissä,pentuja paljon omat aikuiset koirat.. Ihan mielenkiinnosta kyselen.. koska tämä on ensimmäinen kerta kun kohdalleni osuu tuollainen kenneli.. kenneli on Suomessa, ei ulkomailla..


    • collikka

      Minä kävin katsomassa pentuja kahden viikon välein luovutusikään asti. varausmaksut sitte ku oltiin päätetty että mikä pentu kenellekin menee.

    • daalia897

      Ai et pääse kasvattajan puolesta katsomaan pentuja ? ja maksat etukäteen varauksen? Hah. Luultavasti huijaus,tai pentutehtailija ja olot kurjat.

      Joku sanoo sulle et osta auto multa,näyttää valokuvaa, ja pyytää rahoista osan tilille jo.. Miltäs se kuulostaa :D ?? Sanoo vielä et paikan päälle et voi tulla katsomaan :D Kun on kiireitä :D.

    • harrastuskoirallinen

      Maksoin varausmaksun heti ensimmäisen käynnin jälkeen, silloin emme käyneet pentuja muistaakseni edes katsomassa, mutta saimme tavata ajan kanssa kasvattajan, sekä molemmat vanhemmat. Saimme toki seurata pentujen elämää myös webbikameran kautta, joten en tuntenut tarvetta siinä vaiheessa nähdä pentuja. Tuo webbikamera, se oli kerrassaan loistava palvelu, saimme käydä tarkkailemassa pentulaatikon elämää milloin vaan, ja mihin vain vuorokauden aikaan, ja kyllä sen avulla syntyi jo aika hyvä kuva yksilöiden eroistakin. Olisin jo aiemminkin maksanut sen maksun, mutta meillä tuli tämä tilaisuus tavallaan viime hetkellä, eli olimme olleet tsekkailemassa ihan muuta pentuetta, mutta ei ollut varmuutta pentujen riittämisestä, ja sitten tuli toinen loistava mahdollisuus. Tartuimme siihen melkolailla heti, ettei vaan käy niin, että jäämme vaille pentua kokonaan. Ja tällaisia tilaisuuksia ei usein saa. Itseasiassa, olisin ollut valmis maksamaan jo ennen pentujen syntymääkin sen maksun tietyin ehdoin, mutta halusin ehdottomasti tavata ne vanhemmat ensin, ja kasvattajan, koska en ollut koskaan tavannut aikaisemmin missään yhteydessä.

      Kasvattaja ei myöskään valinnut kenelle minkäkin pennun myy. Oman pennun pääsi valitsemaan varausmaksujärjestyksessä, eli siis meillä oli enemmän valinnavaraa yksilöiden välillä, kun maksoimme nopeasti. Toki yksikään pennuista ei ollut menossa kokemattomaan kotiin, varmaan siksi kasvattaja pystyi luottamaan tällaiseen systeemiin. Takuulla jokaisella pennun ostajalla oli vankka harkinta takana, sekä osaaminen, ja jokainen tiesi, mitä pennusta hakee. Ja millainen itselleen kaveriksi olisi se paras. Ja ymmärrys siitä, mihin oli ryhtymässä. Uskon, että jo alkuvaiheessa on kasvattaja karsinut sellaiset kyselijät pois, joilla ei tällaista ymmärrystä ole ollut.

      Loppupeleissä oli vielä tiukka paikka, puolison suosikki oli eri kuin omani. Mutta minulle oli harrastuskoira haussa, joten tein sitten itsekkäästi päätöksen, ja kyllä loppupeleissä valinta meni myöskin intuition pohjalta näiden kahden välillä. Molemmat olivat hyviä, mutta toinen vain tuntui jotenkin omemmalta ja sopivammalta. Enkä ole joutunut hetkeäkään edes pienessä ajatuksessa katumaan. Tämä koira sopii luonteeltaan myös toisen koiramme seuraksi.

      Jos joskus on taas koiran hankinta ajankohtainen, ja tiedän, että on mahdollisesti suunnitelmissa pentueita lähivuosina, niin maksaisin tuon varausmaksun vaikka jo vasta kun pentue on suunnitelmissa. Tai vaikka siitä, että pääsisin varauslistalle. Loppupeleissä se on aika pieni hinta siitä, että pääsee valitsemaan, ja saa itselleen sellaisen koiran jota tarvitsee ja haluaa. Onhan siinä riski rahan menettämisestä, jos ei sitä sopivaa sitten niistä löytyisikään lainkaan, ja peruisin varauksen, mutta ainakin saisin tilaisuuden. Sen verran olen vuosien mittaan parkkiintunut, että pystyn siihenkin, että vaikka olisikin kuinka lutuisia ja ihania lällyköitä, mutta jos ei hyvää olisi ehdolla, niin kykenisin perumaan ja joutuisin alkamaan alusta. Olen vaan oppinut, että se kannattaa, kun koira kuitenkin on kaverina sen 13 vuotta taikka ylikin, sen on oltava lähtökohdiltaan itselleni sopiva, ja myyntihetkestä vastuu siirtyy minulle, jotta se myöskin pysyy sellaisena. Kun sillä koulutuksellakin pystyy niin paljon vaikuttamaan asioihin oikeasti. Mutta jos lähtökohtaisesti vaikka on epäily siitä, että ei homa toimi, niin sitten jätän väliin. Enkä myöskään lähtisi kuvioon, jossa pentujen kodit valitsisi kasvattaja. Minä tiedän sen, millainen koira meille sopii, kasvattaja ei tunne oikeasti kotiamme ja edellytyksiämme. Onneksi tosiaan löysin kasvattajan, joka kunnioittaa tätä. Kyllä hän takuulla olisi auttanut, jos sellaista olisimme pyytäneet. Mutta loistavasti hän kyllä antoi aikaa ja mahdollisuuksia pentuihin tutustumiseen. Eli siis mahdollisuuden siihen, että saimme niin paljon tietoa, että pystyimme tekemään valintamme oikein ja turvallisin mielin.

    • 1+1+1

      Tuo on todella huono juttu ettei kasvattaja valikoi kenelle sopii mikäkin pentu :O Myy Aika välinpitämättömältä vaikuttaa ja ei se web kamera todellakaan kaikkea kerro .

      On erijuttu jos kasvattaja on jo entuudestaan tuttu mutta muuten en kyllä varaurahaa maksa ellen ole pentuja nähnyt .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      122
      5585
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4821
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4774
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      122
      2126
    6. Paljonko sinulla ja kaivatullasi on ikäeroa??

      Ikä on vain numeroita 😁
      Rakkaus ja rakastaminen
      108
      1827
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1577
    8. 373
      1328
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1161
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      224
      1150
    Aihe