Kamera Panasonic DMC-TZ20 korvaajaksi

matkalle menossa

Hei!
En enää kestä Panasonicin roskaista kennoa, neljäs kerta huollossa putsattavana riitti. Roskat palasivat viikossa. Kun kuvaa taivasta, siellä leijuu tummia klönttejä, ei kivaa katsottavaa.
Kamera on muuten mitä mainioin, kuten oli edeltäjänsäkin.
Ostin tilalle Olympuksen VR-340, mutta se on HIDAS. Saan aikaiseksi pelkästään tärähtäneitä kuvia. Kuvaan lähinnä lapsia, eläimiä ja liikkuvan auton ikkunasta, sekä auringonlaskuja. Tähän on tuo Panasonic ollut ihan loistava. Olympus ei pärjää.
Haussa olisi siis todella nopea kamera, jossa noin minimi 10X zoomi ja samalla ehkä wifi, kun nyt sekin on mahdollista. En ole kovin tekninen, joten en osaa hakea, kun en tiedä, millä tuota "nopeutta" merkitään? Onko se 1/4000, esimerkiksi?

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjfghfgh

      Onko vika eli hitaus pitkä valotusaika (jota siis kuvataan tuolla 1/4000 s) vai tarkennukseen ja kuvan ottamiseen kuluva aika alkaen napin painalluksesta?

      Jos kyse on valotusajasta, kannattaa olla manuaaliasetukset, jotka säätää kuvanottoon sopivaksi.
      Ihan tuon Panasonicin tuoreempi versio TZ30 voisi olla asiaa, tai muilta merkeiltä ihan vastaavia malleja. Pitkillä zoomeilla on kyllä ihan yleinen ongelma, että tarkennus kestää pitkään ja valotusajat venyvät. Oletko huomannut, onko eroa siinä onko zoom pitkänä vai lyhyenä?

    • roskaista

      Tuo roskaantuminen saattaa johtua muusta kuin kamerasta. Voi käydä jopa niin, että uusi kamera roskaantuu entistä nopeammin. Ehkä kannattaisi paneutua roskien lähteeseen, esim imuroimalla kameralaukku jne.

    • matkalle menossa

      Kiitos vinkeistä. Tuo roskaantuminen on tyyppivika, Youtubessa on videoita, joissa näytetään miten ne roskat itse poistetaan. Minulla on kuitenkin huono näkö, joten en uskalla niin pienten osien kanssa leikkiä. Säilytän kameraa samettipussissa, jonka sisus on puhdas.
      Siis Panasonic on kaikessa nopea, se jopa laukoo zoomatut kuvat nopeaan. Otan siis hurjasti kuvia ihan kävellessäni napsimalla. Siihen tämä Panasonic on ihan loistava. Samaa ei voi tehdä uudella Olympuksella, kaikista kuvista tulee ihan tärähtäneitä ja lisäksi se on sen verran hidas että ehdin olla jo poissa, ennenkuin se ottaa kuvan. TZ30 on kuulemma hitaampi kuin tuo tz20. Sitä on arvosteltu kaikenkaikkiaan huonommaksi. Samaa sanoi myyjä, jolta asiaa kyselin. Senkin kenno kuulemma roskaantuu helposti, että on tullut ihan asiakaspalautteita.
      Minun pitää varmaan käydä joku kuvauskurssi, en nimittäin kamalasti osaa käsin säätää mitään. Panasonicissa on valmiita ohjelmia, jotka sopivat moneen tilanteeseen. Esim lapsia kannattaa kuvata "urheilukilpailumoodissa" :-)
      Siksi tässä kyselen uuden kameran ostoon apuja, kun olen lähdössä usean päivän bussimatkalle ja tarkoitus olisi taas kuvata bussin ikkunasta. Viimeksi sain Panasonicilla upeita, tärähtämättömiä ja selkeitä otoksia. Nyt siinä on niin paljon roskia juuri siellä ylhäällä, missä taivas on!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe