Quicktime ja Realplayer ohjelmien ilmaiset versiot ovat epäkäytännöllisiä ja ärsyttäviä käyttää. Ilmainen Realplayer tunkee koneeseen mainoksia ja Quicktimen ilmaisversio kysyy joka kerta käynnistyessään haluatko sittenkin ostaa "hienomman" version ohjelmasta. Ei kiitos!
Siksi voin suositella näiden ohjelmien sijasta kaikkien käytettäväksi vaihtoehtoisia alternative-versioita. Edelleenkin ILMAISIA, mutta ilman mainoksia tai muuta spywareroskaa.
Täältä voit ladata Quicktime-alternative ja Real-alternative -koodekit:
http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/dvd_soittimet/quicktime_alternative.cfm
http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/dvd_soittimet/real_alternative.cfm
Kumpikin ladattava paketti sisältää oman koodekkinsa lisäksi myös plugin-tiedoston, joka mahdollistaa nettisivuilla olevien "upotettujen" Real- ja Quick-time-videoiden katselun nettiselaimen kautta. Tämän lisäksi paketissa on myös Media Player Classic -ohjelma(ei sukua MS:n soittimelle), jolla voit näitä videoita katsella(tai mitä tahansa muitakin videoita).
Lataa ensin ylläolevista linkeistä löytyvät paketit. Jos koneella on jo valmiiksi Quicktime- ja/tai Realplayer-ohjelma(t), poista ne ensin normaalisti Ohjauspaneelin lisää/poista-toiminnolla. Asenna tämän jälkeen kumpikin paketti. Huomaa kuitenkin, että Media Player Classic -ohjelma löytyy kummastakin paketista, joten se tulee tietenkin asentaa vain yhden kerran. Ohjelman valinta tai pois jättäminen käy helposti asennuksen "rasti ruutuun"-valinnan kautta.
Tämän jälkeen kaikkien videoiden katselu sujuu ilman ongelmia ja ilman ylimääräisiä mainosroskia. Suosittelen ainakin kokeilemaan. Vanhat ohjelmat saa aina halutessa vaihdettua takaisin, mutta sitä tarvetta ei ainakaan minulla ole ollut.
Quicktime ja Realplayer ongelmat
4
437
Vastaukset
- mitäs
Mitäs hiton järkeä noita soittimia on koneelleen edes asennella.
Uusi Windows mediaPlayer9-versio riittää useimille yksistään ja XP käyttiksessähän se on vakiona.
Täältä sen saa muihin käyttiksiin ladata:
http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/download/- Neuvoja
Mikään Windows Media Player ei osaa toistaa Real- ja Quicktime-videoita. Sen vuoksi ennen on pitänyt ladata sen tuhannen soitinta ja kärsiä niiden mukana tulevista mainoksista ja muusta roskasta.
Nyt et välttämättä tarvitse kuin yhden ainoan soittimen. Media Player Classic -ohjelmalla voit toistaa KAIKKI videoformaatit, mitä tietokoneelle saat. - mitäs
Neuvoja kirjoitti:
Mikään Windows Media Player ei osaa toistaa Real- ja Quicktime-videoita. Sen vuoksi ennen on pitänyt ladata sen tuhannen soitinta ja kärsiä niiden mukana tulevista mainoksista ja muusta roskasta.
Nyt et välttämättä tarvitse kuin yhden ainoan soittimen. Media Player Classic -ohjelmalla voit toistaa KAIKKI videoformaatit, mitä tietokoneelle saat.>Mikään Windows Media Player ei osaa toistaa Real- ja Quicktime-videoita.<
-Totta, mutta kyllä nykyisin alkaa myös aiemmin plekästään noilla tiedostomuodoilla olevat asiat saada näkyviin ja kuuluviin myös windows MediaPlayerillä. - pip
mitäs kirjoitti:
>Mikään Windows Media Player ei osaa toistaa Real- ja Quicktime-videoita.<
-Totta, mutta kyllä nykyisin alkaa myös aiemmin plekästään noilla tiedostomuodoilla olevat asiat saada näkyviin ja kuuluviin myös windows MediaPlayerillä.Mikäs siinä on vaikea sisäistää, että jos koneelle ei ole asennettuna tarvittavaa kodekkia, ei mikään toisto-ohjelma osaa toistaa tiedostoa. Ei edes tuo niin kehumasi WMP9.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383662Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273209- 652855
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak822677- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 151485
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231474- 281458