Levi Wild Ride 2013

Leville

Levi Wild Ride 9.-11.8.2013

Ensimmäinen kansainväliset mitat täyttävä moottoripyöräilijöiden tapahtuma Levillä.
Lue lisää: www.levi.fi

33

1158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leville

      Levi Wild Ride -sivuston suora linkki: www.leviwildride.fi

    • Motoristi- Lappi

      Miksi nuo piti järjestää perättäisinä viikonloppuina Jänkhällä jytisee tapahtuman kanssa. Keväällä ja alkukesällä ei ole mitään. Nyt tietysti käy niin että molemat tapahtumat kuivuu kasaan. Järki päähän ja yhteistyötä eikä typerää kilpailua.

      • Lapista myös

        Samaa tässä ihmetellyt. Kyllä tosiaankin on vaarana se, että porukat jakaantuu ja molemmat kuihtuu.


    • Reissuroope

      Aika moni on kuulemma menossa molempiin. Ensin Leville, sitten käyvät Norjassa ja takaisintulessa Jänkhälle. Noin tekisin ehkä itsekin, jos olisi aikaa. Nyt on tyytyminen Leviin - ja hyvältähän tuo näyttää.

    • Boikottiinko

      Mitä vittua te luontoon änkeette miitatkaa moottoriteillä. Muissa maissa ei saa harrastaa luontomiitinkejä siksi "kansainvälinen taso" ekopilaajille. Tuommoinen karkottaa sivistyneet ja varakkaat turistit pohjoisesta.

      • Jeje4

        Päässä suhisee. Syöksy sementtiin.


    • Kujalaska

      Kyllä se tuo prätkien pöristely on aika marginaalista luonnon pilaamista esim. pohjoisen kaivostoimintaan verrattuna...eli se siitä.

      Minun kaleterista katsottuna Jänkhä ja Levi eivät ole päällekäin ja eikös nuo mestat ole joka tapauksessa kilpailijoita keskenään, vaikka eivät tekisi yhtään mitään.

      Vertailun vuoksi: Suomessa on heinä-elokuun aikana pitkälti toistasataa musiikkifestaria. Tuskinpa järjestäjien ainio motiivi on toisten leivän syönti.

      Minun ja "vyöruusun" valinta on Levi ja painavin syy siihen on ajankohta, joka on ennen lasten koulun alkua.

    • ADHD pyöräilijä

      Ei tepeä kahteen joten mennään saariselälle oikeaan prätkä tapahtumaan koko porukalla.

    • katu pyöräilijä

      tuo sattuu yhtäaikaa murmanskin tapahtuman kanssa joten murmanski voittaa ja varmasti on paljon parempi meininki kun levillä ja aika suolaset näyttää nuo levin hinnat olevan

      • poroburger

        Matkivat saariselän tapahtumaa..12kertaa jänkhälle ajettu.niin myös tänä vuonna..rikkaille juppimotoristeille oma kokoontuminen keksitty...


    • Juppihippimotoristi

      Matkivat? Missä mielestäsi kulkee matkimisen raja? Jos Levi olisi ollut kuukautta ennemmin tai jälkeen, niin olisiko se edelleen matkimista. Matkivatko kaikki mp-tapahtumat Jänkhää? Mielenkiintoinen näkökulma.

      Entä mikä tekee motoristista juppimotoristin? Sekö minne hän ajaa vaiko se millä hän ajaa. Jos nyt joku luulee, että Saariselkä ylläpitää tapahtumaa hyväntekeväisyytenä, niin...hmm...luulkoon. Jos toinen paikka myy makkaran eurolla ja toinen kaksi makkaraa kahdella eurolla, niin onko kahden makkaran myyntipaikka suunnattu jupeille.

    • Adfldhd

      Paikalla oli noin 100 motoristia. Kaijin puolin huonosti järjestetty tapahtuma,ensimmäinen ja viimeinen reissu levin tapahtumaan.

    • pikkuperhe2

      levillä olleena voin puoltaa kemuja.toki olishan väkee saanu olla enempikin mutta eka kertaa järjestetään nii ei voi het olla idoin ,mut toimii ja viihdyttiin .
      levil muutskin kivaa kun vaa istuu täydes paaris ja vetää viinaa.on kylpylää.keilailuu.alamäkipuöräilyy.kesä kelkkaa .golffii.kanoottireissuu.mönkkärii.ymsyms.

      ja silyi voi vetää viinaa.
      ollaan jänkäl oltu usein.meil mökki ollu 1000 e vklop.nyt oli levil 380 e ihan vastaava !seoli iloinen ylläri.
      toivottavasti ens vuonnakin järjestävät.mentäis kyllä.kivaa oli.

      • pöhpöhpöh

        No nyt ei tajua, onko kypärä ollut liian tiukasti päässä Saariselällä?...

        jänkhällä on aina ollut kylpylä, tarjolla oli mönkijäsafaria, patikkaretkiä, erämaasaunaa, kanootteja ja pyöriä saa vuokrata. keilausta ja kesäkelkkaa ei oo, myönnän, mutta kaikki nuo muut ja paljon muuta on jänkhälläkin. Majoituskin riippuu mistä ottaa ja mitä, meillä on ollut uus 8 hlön mökki 500 € kävelymatkan päässä "keskustasta". Tällä(kään) kertaa me ei ehditty baariin asti kuin yhtenä iltana kolmesta, sen verran paljo oli muutakin tekemistä.


    • poroburger

      levillä 150 saariselällä 2192 rekistöritynyttä kaikkiaan n3000...onhan nämä erillaisia kokoontumisia kun teltalla..bmw porukkaa ravatit kaulassa..yllättävästi harrikka väkeä oli!levillä aivan liian kallis rekisteri maksu...

    • Pannaripoika

      Levillä paikalla olijat sanoivat, että monikaan paikka siellä ei ollut auki. Saariselällä on koko kylä auki ja paljon sattuu ja tapahtuu pienellä osallistumismaksulla, joka oli noin puolet Levin vastaavasta.
      Majoituksen hintakaan ei Jänkhällä päätä huimaa jos Gielaksesta 2hh saunalla ja kylpyammeella maksaa alta 100€/yö sisältää aamiaisen. Ei tule olemaan epäilystäkään kumpaan tapahtumaan osallistun jatkossa ja kummalla tapahtumista on tulevaisuutta.

      • vastinettarahalle

        No joo Levillähän käytiin.
        Passi jäi ostamatta 75 euroa oli aivan liikaa koska putkihuivi oli jo kaulassa ja kamerakin matkassa. Muu olikin enempi omakustanteista mitä passiin kuului.

        Ei näin! Passille alhainen hinta ja muut palvelut hinnoitellaan käytön mukaan.
        Paikkana ihan jees. tunnelmakin hyvä. Mutta parhaiten jäi mieleen Tapahtuman "promoottori" julkkisnäyttelijä olipa vain ittiänsä täynnä oleva tyyppi ))). No toivottavasti passihomma kehittyy ja pr puoli kehittyy mainostamista vastaavalle tasolle tapahtumaa voisi vaikka suositella sidosryhmille ja jopa itsekkin osallistua ehkä. ??? Passi sisälsi mm. Päivällisen jonka jokainen maksoi itse.


    • HDADH

      Levi 2014. Onko tapahtumaan menijöitä?. Minä en ainakaan lähde viime vuotisen kokemuksesta viisastuneena.

      • Kaleman

        Leville mennään taas. Jäi viimeksi niin hyvä maku. Sopivasti väkeä ja rento meininki.


      • ohODSHFshd

        Järjestäänkö kyseistä tapahtumaa enään? kuka tietää?


      • Biimeri böömeri
        ohODSHFshd kirjoitti:

        Järjestäänkö kyseistä tapahtumaa enään? kuka tietää?

        Kyllä. Leville lähdetään jälleen. Nämä ovat tietysti makuasioita, mutta meitä viehättää Wild Ridessa juuri se, että tapahtuma ei ole vielä paisunut megalomaaniseksi. Varmasti väkeä tulee enemmän kuin viimevuonna, mutta kyllä meille se viimevuotinenkin riitti. Siistiä, palvelut pelaa, hyvät majoitukset, bileissä ihan tarpeeksi väkeä, ei öykkäriporukkaa ja vessoihin pääsee jonottamatta.
        Perjantaiaamuna varhain lähdetään Päijät-Hämeestä, jos joku haluaa liittyä mukaan...


      • Adfldhd
        Biimeri böömeri kirjoitti:

        Kyllä. Leville lähdetään jälleen. Nämä ovat tietysti makuasioita, mutta meitä viehättää Wild Ridessa juuri se, että tapahtuma ei ole vielä paisunut megalomaaniseksi. Varmasti väkeä tulee enemmän kuin viimevuonna, mutta kyllä meille se viimevuotinenkin riitti. Siistiä, palvelut pelaa, hyvät majoitukset, bileissä ihan tarpeeksi väkeä, ei öykkäriporukkaa ja vessoihin pääsee jonottamatta.
        Perjantaiaamuna varhain lähdetään Päijät-Hämeestä, jos joku haluaa liittyä mukaan...

        Uskotko todellakin että liikkeet ja ravintolat avataan sesongin ulkopuolella vain sen takia että paikalle saapuu kaikki 100 motoristia?
        Viime vuoden perusteella minä usko vain itseeni.


    • irkku3

      Torstaina kohti Leviä. Mulle sopiva tapahtuma. Joku tykkää siitä että ympärillä örveltää muutama tuhat urpoa - minä en niinkään ; )

    • Mopomies levi

      Kivasti tullut jo porukkaa Leville, vielä mahtuu.

      • villimies1

        No, mites "kivasti" sitä porukkaa nyt oikein on ?


      • tepe2
        villimies1 kirjoitti:

        No, mites "kivasti" sitä porukkaa nyt oikein on ?

        Niin, olikos porukkaa paljonkin ja miten oli järjestelyt ?


      • irkku3
        tepe2 kirjoitti:

        Niin, olikos porukkaa paljonkin ja miten oli järjestelyt ?

        Kaikki toimi hyvin - selvästi paremmin kuin viime vuonna, vaikka ei mulla valittamista ollut silloinkaan. Ohjelma oli sopivan kiireetön ja viihdyttävä. Paikalla oli arvioni mukaan noin 200 henkeä muut turistit.

        Tietysti järjestäjän kannalta väkeä pitäisi olla mahdollisimman paljon, mutta kyllä tuollakin porukalla syntyy ihan tarpeeksi iso kokoontuminen - ainakin minun makuuni. Merkillepantavaa oli myös se, että porukassa oli huomattavan paljon samoja naamoja, kuin viime vuonna - eli en ole ihan yksin mielipiteeni kanssa. Aion mennä jatkossakin.


    • oifåqoiwhåfohasådov

      "Paikalla oli arvioni mukaan noin 200 henkeä" eli arviolta noin lähes sata moottoripyörää ylä kanttiin laskettuna.
      Onnekseni emme lähteneet Leville, joten panostamme laatuun lapin päätapahtumaan Saariselälle suurella joukolla.

      • tepe2

        Harmi järjestäjien kannalta noin pieni osallistuja määrä, mutta ei se porukka vain yksinkertaisesti "repeä" joka paikkaan. Ehkäpä kannattaisi jonkinlaisia johtopäätöksiä tilanteesta vetää.


    • irkku3

      En tiedä mihin tuo "oifåqoiwhåfohasådov:n" arvio Levin kävijämäärästä perustuu - eihän hän edes ollut paikalla. Tarkkaa lukua en minäkään tiedä, mutta kyllä se aikuistenoikeesti on lähempänä kahta- kuin yhtäsataa.

      Asiahan ei minulle kuulu, mutta ei voi olla huomaamatta, että foorumeilla pyörii hieman "luonnottoman fanaattisia" Jänkhän puolestapuhujia. Väkisinkin tulee mieleen, että onkohan moisen trollaamisen takana ihan niin pyyteetöntä väkeä, kuin annatetaan ymmärtää.

      Niin tai näin - valinnoistahan tässä on kysymys. Esim. minä kierrän tuhansien ihmisten massatapahtumat mahdollisimman kaukaa, olipa aihe mikä tahansa.

      Noh, pitkäähän kuitenkin hauskaa siellä "laadukkaassa Lapin päätapahtumassa."

      • villimies1

        Kiitos, pidetään kyllä.


    • Tsäpä

      106 pyörää laskettiin kun lähtivät ajelulle, mökkien ja hotellien eteen jäi vielä varmaan toistakymmentä kehno vointista motoristia ;)

    • bmw-rt

      Ensimäinen ja viimeinen kerta törkeää rahastusta 2015

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe