Valaistumisessa on loppujen lopuksi kyse "minän" katoamisesta, häviämisestä. Mutta mikä jatkaa, kun minuus katoaa? Mitä jää, vai eikö mitään? Tästä aiheesta ei juuri autenttisia kokemuksia löydy, saati siitä kertovia kirjoja. Nyt sellainenkin selkokielinen kirja on olemassa. Luin ja pakko sanoa, että huh huh. Bernadette Robertsin "Minuuden tuolle puolen" lienee paras koskaan kirjoitettu kuvaus "minän" todellisesta olemuksesta. löytyy mm. täältä: http://www.lue.fi/verkkokauppa/tuote/kirjat/minuuden-tuolle-puolen/
Minuuden katoaminen
2
611
Vastaukset
- oruty
Kun "minä" on riisuttu, jää vain Totuus - Rakkaus. Kokija katoaa, eikä katso maailmaa vertailemalla asioita hyviksi tai huonoiksi. Arvosteleminen ja tuomitseminen katoaa, kun pelko poistuu rakkauden tieltä.
Tämän kaltaisia kirjoja on yllättävänkin paljon. Jopa ihan suomalainenkin kirja.
Sanna Suutari: Maailman lyhyin matka
http://www.taivaankaari.fi/?p=product&id=104
Taivaankaaren sivuilta löytyy myös muita ja jokaisesta voi yhden luvun lukea.
- Jed McKenna; Henkinen valaistuminen - hitonmoinen juttu ja Henkisesti epäkorrekti valaistuminen,
- Jeff Foster; Ihmeellinen poissaolo,
- Gary R. Renard: Maailmankaikkeus katoaa ja Kuolematon todellisuutesi , ja videot youtubessa
- Nouk Sanchez & Tomas Vieira; Vie minut totuuteen - vapaaksi egosta.
- Eckhart Tolle; useampikin kirja ja youtubessa videoita
- Moojin videot youtubessa
- Ihmeiden Oppikurssi (löytyy google-kirjat haun kautta)
siinä muutama. - letkjheatkj
Miksi lukea kirjoja, katella videoita yms? Jokaisella meistä on oma minä ja voimme itse matkata syvyyksiimme, jos vain haluamme. Pitää vain itse rauhoittua ja miettiä mitä itseään, elämäänsä rehellisesti, ei alistamalla tai ylistämällä mitään. Oma minä-kuva muuttuu lähes koko elämän ajan kumminkin, että ei ole koskaan liian myöhäistä ajatella itse sitä ja sisäisiä ongelmiaan.
Ap:n esittelemä kirja on omasta mielestäni vaarallinen heikolle mielelle, jos on tosiaan sellainen miten osasi kuvata sitä. No, en sano enää muuta kuin, että kaikki "tieto" ja mielipiteet on suodatettava omaan ajattelumaailmaansa eikä imeä kaikki kuin pesusieni. Se kannattaa muistaa aina kun lukee mitä tahansa, varsinkin, jos tahtoo lukea tai löytää OMAN "minuutensa" tai ymmärtää itseään/tunteitaan/tapojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot903724Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe403065- 792937
- 192695
- 282694
- 522382
- 192127
- 592014
- 581846
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola121778