Emmaljungat, vai jotkut muut vaunut?

vaunut! :)

Vaunujen osto kyseessä. Mietityttää, että ostaisko monien suosimat Emmaljunga yhdistelmät vai jotkut muut. Miten kestävät Emmaljungat, esim city cross ja classic sport ovat käytössä? edge kiinostaa kanssa mutta ei sport rungolla, koska on liian korkea. Kestääkö runko rattaana myös 2-3 vuotiaan painon, vai alkaako löystyä kovinkin nopeasti? Olisivatko kennopyörät paremmat kuin ilmapyörät.? Millaisia kokemuksia Emmaljungista vaununa ja rattaana.? Brion vaunut ei niin houkuta, kun ei ole niin kivoja värejä saatavilla, vaikka ovatkin edullisempia.
Paljonkohan esim city crossit citykopalla, jalkapeitolla, duopussilla maksaa tänäpäivänä? tai classic sport/edget.. jos jollakin on tietoja/kokemusta on saa kertoa hyviä ja huonoja puolia!
Onko kenelläkään kokemusta uusista teutonia vaunuista, millaiset mahtavat olla ja miten eroaa emmaljungiin?

1

227

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ttttkkkkk

      Emmaljungat kestää erittäin hyvin, eikä ainakaan meillä ole löystyneet ollenkaan. Meillä on Edget molemmilla rungoilla (sport ja classic). Classicit on mielestäni isommalla lapsella paremmat, koska ovat kevyemmät. Niistä jaksaa työntää isompikin lapsi kyydissä. Istuinosa on hyvin pitkä, joten isompikin lapsi mahtuu istumaan. Kova vaunukoppa on ollut tilava ja ihanteellinen sekä kesä- että talvivauvalle. Plussana yhdistelmissä on mielestäni kaunis ulkonäkö.

      Kaverilla oli ensin Teutoniat ja sitten Emmat. Teutoniat alkoivat heillä heti natista ja kankaat menivät pahan näköisiksi. Yhdistelmät olivat muutenkin jotenkin halvan ja huonon näköiset, niissä oli esimerkiksi paljon enemmän muoviosia ja esim. ratasistuimen turvavyöt olivat ihan köppänät. Kaverini ihasteli jo silloin meidän Emmaljungia. Toiselle lapselle päättivät sitten ostaa Emman yhdistelmät ja taas kaveri haikaili meidän Emmaljungia, koska ovat paljon kapeammat ja kevyemmät kuin heidän yhdistelmänsä.

      Nämähän ovat makuasioita, kannattaa huolella käydä kokeilemassa liikkeessä erilaisia vaunuja. Meillä ei ole kuin positiivisia kokemuksia Emmaljungan eri vaunuista, mutta joku toinen taas ei niistä tykkää. Olen huomannut, että varsinkin tällä palstalla on virinnyt joku ihmeellinen vastarinta Emmaljungaa kohtaan. Tuntuu ettei haluta ostaa sellaista joka toisella vastaantulijalla on tai moititaan Emmaljungaa vanhanaikaiseksi. Meistä vaunut ovat olleet hyvät ja erittäin laadukkaat, mutta kuten sanoin, käy itse testaamassa ja valitsemassa suosikkisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3874
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2811
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2478
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      29
      1578
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1248
    Aihe