Mikä maksaa?

wowooolllds

Kävin 2.4 haastattelussa ja hyväksyvää/hylkäävää päätöstä ei ole vielläkään saapunut.

ps. Kestääkö sen takia kauan kun hain 2 aseeseen luvat.

9

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wwooolds35

      Ja jos hain pumppuhaulikkoon luvat (12/89) niin saanko vaihtaa sen vaikka rinnakkaispiippuiseksi?

    • ei ääliö

      Pitäisi älytä kertoa missä päin hait lupia. Eri puolilla suomea kestää eri aikoja. Onko mieleesi tullut tiedustelevasi, joko luvat ovat valmiina?

      Aselupaa hakiessa lomakkeessa ei tiedustella kovinkaan yksityiskohtaisesti mitä haetaan. Miksi ihmeessä kirjoitit hyvin yksityiskohtaiset tiedot aseesta? Joissakin piireissä ei jousteta yhtään, jos ase ei ole se ole juuri sama, jolle lupa myönnettiin. Tyhmyydestä saa kärsiä ja peilii kannattaa katsoa ja hokea **tu sä oot tyhmä.

    • Mykkäerkki

      Olen täysin mykkä. Haastatteluun pitäisi mennä. Miten tässä tapauksessa toimitaan?

      • $£€¥₩

        ota kynä ja paperia mukaan ja pyydä lukutaitoinen poliisi haastatteluun.


      • kuuromykkä
        $£€¥₩ kirjoitti:

        ota kynä ja paperia mukaan ja pyydä lukutaitoinen poliisi haastatteluun.

        Itse en valmistautuisi mykkänä haastatteluun mitenkään. Ongelmahan olisi haastattelua suorittavan poliisin. Koko haastatteluaika menisi todennäköisesti yhteisen kommunikaatiotavan löytämiseen.


    • kieltävä päätös

      Jos kestää kauan, niin se on paha merkki, luultavasti lupaa ei tipu. Poliisi kun konsultoi psygologin kanssa noissa tapauksissa ja se vie tavallista enenmmän aikaa.

    • hiiohoi1

      höpö höpö.. saattaaa kestää vain viikko pari mutta voi mennä pari kuukauttakin. niinkuin mulla meni viimeksi kun sanoin että ei ole kiirettä asian kanssa. soita sinne jos on hätä

    • SokkoPaavo

      Ei voi ees soittaa, ku menee munerot skaisin =(

      Mahtaako muuten sokkous olla jonkinasteinen haitta metsästyksessä ?

      • HuitojaErkki

        Mnä olen selvinnyt viittomilla niin autokoulusta, armeijasta, kuin aselupahaastattelustakin.
        Yhdelle tutulle joka on tahdonvastaisessa hoidossa Niuvanniemessä onnistuin viittomaan kolmen kuukauden kesäloman ja hirvikiväärin. Lähdemme kesällä porojahtiin kuolan alueelle. Saapahan nähdä miten siellä viittomilla pärjää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1512
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      931
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      719
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      646
    Aihe