Uusi malli hyvä maantiellä

uusi poloilija

Koeajoin 1,2-litraisen turbottoman version, ja olin hyvin tyytyväinen. Auto meni paimentamatta suoraan, eikä meluakaan ollut häiritsevästi edes moottoritiellä. Ajan paljon maantiellä, joten Clio nousi varsin korkealle vertailulistalla seuraavasta autostani.

Poloon verraten istuin oli saanut olla hiukan pehmeämpi, samoin jousitus. Kysyin mahdollisuutta saada 14-tuumaisia pyöriä mukavoittamaan menoa näillä karkeilla ja reikäisillä suomalaispäällysteillä, mutta 15:ttä alemmaksi ei pääse.

Kun väliraha jäi suureksi (eikä ajovalopesureitakaan ollut saatavissa), jäi kauppa tekemättä. Mutta kaikkiaan oli ilahduttavaa huomata, että Pololle löytyy kunnon kilpailija myös VAG-konsernin ulkopuolelta.

6

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täytekirjoitus

      Ei 65-profiilinen rengas ole paha, ja talvirenkaat saanee 14" jos haluaa 70-profiilia.
      Omassa isommassa autossani on kesällä 55 ja talvella 65-profiiliset, eri tuumakoolla.

      Välirahoja kannattaa kysyä useammasta paikasta, kyseessä kun ei ole kiinteä summa joka ei vaihtelisi eri autoliikkeiden tai maakuntien välillä.

      Kokeilin itse Poloa, ja se vaikutti pikkuautolta. Ei syntynyt ihastumisen tunnetta. Siksi on hyvä ettei pelkästään katso auton ulkonäköä.

      • uusi poloilija

        Polo on pikkuauto, kuten kaikki muutkin b-segmentin autot (pituus noin 4 metriä). Itse päädyin lopulta ostamaan toisen Polon nykyisen korvaajaksi, joskin ulkonäön puolesta moni muukin olisi kelvannut, myös Clio.

        Mutta itse asiasta: Kysyin siis myyjältä 14-tuumaisia Clioon, mutta niitä ei saanut. Varmaankin jarrujen koko asetti alarajan 15-tuumaisiin; näin oli joissakin muissa merkeissä, ainakin 208:ssa kävi samoin. Sinänsä tällaisia valmistajan ratkaisuja voidaan ymmärtää sillä, että päämarkkina-alueilla ei ole näitä huonolaatuisia päällysteitä rasittamassa myyntiä, mutta itselleni ikävämpi juttu.


    • Renoo_kovaa_menoo

      Minulla kävi päinvastoin, Polon ja Clion välillä piti tehdä valinta. Nyt sattui Clio olemaan minulle halvempi.

      Mutta, Polo on pahuksen hyvä auto ja toisaalta en ole katunut Clion valintaanikaan. Minulla nyt 90 TCE eli bensa turbo.

    • josaldinho47772

      JOS ITTE OMISTAIS NI 2000-2014 MALLISEN CLION
      TAI 2002-2010 MALLISEN CLION
      NIISSÄ ON HYVÄT SÄHKÖSYSTEEMIT

    • täytekirjoitus

      Saksan sivuilla näkyy nyt olevan Clion dieselissäkin kaksoiskytkinautomaatti aiemman 120 hv bensaversion lisäksi.

      http://www.renault.de/renault-modellpalette/renault-pkw/clio/clio-grandtour/preise-und-technische-daten/

      Puutteena näyttäisi vielä olevan se että takapenkin matkustajille ei olisi mitään valaistusta, tosin noilla Suomeen tuotavilla koneilla (vääntö 135 Nm, ja manuaalivaihde) ei Cliosta tule meille perhefarkkua. Silloin kun meillä oli Opel Astra (1998-2004) oli se samankokoisena autona hyvinkin riittävä kaikkeen ajoon.

      Sen perheauto-Opelin moottorivalikoima ylsi jopa 2,2 litraiseen bensakoneeseen - tosin onhan sitten taas Cliosta 5-ovinen 200 hv R.S.-versio... Saksassa 23 000 euroa!

      • Jalluuu

        Nyt on Suomen markkinoilla myös 120-hevosvoimainen automaatti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      984
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      924
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe