Sain ilmoituksen että työeläkkeeni on vaivaiset 700 euroa. Tähän oli laskettu jokin tulevan ajan ennuste(??).
Minut irtisanottiin viime vuonna ja tuskin tässä iässä enää työllistyn ( 47 v.) Olen nyt ansiopäivärahalla.
Jos jään esim työkyvyttömyyseläkkeelle ensi vuonna oltuani koko ajan työttömänä työnhakijana, saanko edelleen tuon mainitun summan eläkettä?
Miten työttömyysajan määrä vaikuttaa työeläkkeeseen?
Jos olen pari vuotta työttömänä tai viisi vuotta työttömänä saaden päivärahaa ja sitten jään sairauseläkkeelle, pysyykö tuo minulle ilmoitettu eläkesumma tuossa 700 eurossa? Mikä tuo tulevan ajan ennuste on?
Saisinko tuon 700 euron työkyvyttömyyseläkkeen lisäksi esim kansaneläkettä?
työttömyyden vaikutus eläkkeeseen
5
505
Vastaukset
- ilmeisesti näin
Ansiosidonnainen kartuttaa eläkettä. Sairauspäiväraha myös. Eli ennen työkyvyttömyyseläkettä (jota ei niin vaan saa) olisit ensin sairauspäivärahalla 300 päivää. Sitten mahdollisesti työmarkkinatuella josta eläkettä ei kerry...
Tulisit saamaan kansaneläkettä 236-307 e riippuen asutko yksin vai et.
http://www.kela.fi/maara_elaketulo-ja-verotaulukko
Tulevan ajan eläke, siitä ei tietoa. - gshyazj
Työmarkkinatuki myös kartuttaa eläkettä. Tiedän sen kun jään tk-eläkkeelle kesäkuussa.
- ilmeisesti näin
"Työmarkkinatuesta ja peruspäivärahasta ei työeläkettä kerry."
https://www.tyoelake.fi/fi/nainelakemuodostuu/tyossavaielakkeella/karttumaerot/Sivut/default.aspx
Työmarkkinatuki otetaan kuitenkin jotenkin huomioon työkyvyttömyyseläkettä laskettaessa. Miten se tapahtuu? Kun sinulla on siitä lisätietoja niin kerro meille muillekin. Vaikuttaako työkyvyttömyyseläkkeen karttumiseen se kuinka pitkään on työmarkkinatukea saanut? Eli lähinnä kiinnostaa jos on liian pitkään roikkunut tuella.
- gshyazj
Ne työmarkkinatukipäivät oli sisällytetty viime vuosien tuloihin ja ne sillä tavalla vaikuttivat kokonaiseläkkeen määrään .
- Tosi näin
Jään kesäkuussa työeläkkeelle. Työttömän saamani työmarkkinatuki ei ole kartuttanut eläkettä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4748481Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195820Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554762Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584615Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s654119Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713749- 901698
- 961221
- 47859