Töysä iltavuorossa pohdittiin ratakaverin kanssa, että onko Suomessa mahdollista saada lupaa aseelle itsepuolustus tarkoituksessa.
Saako taksisuhari tai jokin wannabee henkivartia yksityisetsivä ?
Joskus tuolla nimikkeellä lupia annettiin...
Hallussapitolupa/Itsepuolustus
12
1577
Vastaukset
- Maxwell Smart agent
Saa luvan. Ainakin minä sain. Olen ammatiltani salainen agentti. Käytän myös kenkäpuhelinta.
- VirkamiäseRkki
Ainakin vr:n lipun tarkastajilla on glock 34 45cal taskupistooli ja s&w 357 6 tuuman piipulla. R-kioskeilla on monesti tiskin takana m16 tai mossbergin pumppu. Taksikuskeille myönnetään nykyään vain 22lr pistoolia. Bussikuskeilla on työhousujen taskussa ketjulla kiinni kaksipiippuinen derringer 22wmr.
Mustalaisille annetaan etnisen taustansa vuoksi lupa kaikille käsiasetyypeille sekä revelvereille. Lupa oikeuttaa kantamaan asetta vain selvinpäin mutta jos jää 3 kertaa vuoden aikana kiinni humalaisesta aseen kannosta niin saa sullisen varoituksen ja laajakuvatelevision.- Kansallisasuun
kuuluvaan tuliaseeseen saa vähemmistön edustaja hankinta-avustusta maksimissaan 60% hinnasta, kuittia tai luotettavaa selvitystä vastaan.
- KouhoErkki
Naapurin Ternon onkin sitten oltava aktiivi aseharrastaja kun hän viime vuoden aikana möi tähän naapurustoon neljä laajakuvatelkkaria. Niitä hänelle oli kertynyt pitkin vuotta. Hänen ampumasuoritteistaan ei kerrota maakuntalehden urheilusivulla vaan sivulla kolme, kotimaan uutiset.
Pitääkö muuten paikkaansa että puolustusvoimista poistetut L-S-pikakiväärit on luovutettu pysäköinninvalvojien käyttöön. Ja valvojia koulutetaan toimimaan taistelijapareittain, toinen tukee kauempana pikakiväärin kanssa? Eivät kai autoilijat vielä niin agressiivisia voi olla... - asiantuntija suavost
Kyseessä ei ollut L-S pikakiväärit vaan kiinasta ostetut AKM rynnäkkökiväärit. Pysäköinninvalvojilla on AKM:mät tukiaseena ajoneuvoissa mutta vyöllä Glock 17 eli sama kuin poliisinvirka ase. Laki pysäköinninvalvojsta pykälä 6 kohta 456 antaa pysäköinninvalvojille poliisin oikeudet sekä laajat telekuuntelu oikeudet. Savossa on pysäköinninvalvojien päämaja sekä pysäköinintarkastajien tukikohta. P-tarkastajien ja valvojien toimintaa tukee suojelupoliisi sekä maa ja merivoimat. Tarvittaessa myös ulkomaiset tiedustelupalvelut esim mossad.
- Ampuja itsekin
Eli lyhyesti ja irvailematta vastaan ap:lle että ei todellakaan saa.
- Guard 2.
Jos on vartija, on mahdollista saada ampuma aselupa em. ammatin takia.
Ampuma ase on vakituisen vartijan voimankäyttövälineiden luettelossa.
- ei onnistu
Höpö höpö, vartijalla on mahdollisuus saada kaasuase tai sumutin, ei ampuma asetta.
Suomessa aselaki jo kieltää itsepuolustus tarkoituksiin aseiden käytön. Ainoa on viranomainen, eli poliisi ja rajavartija, jotka saavat kantaa asetta tuossa tarkoituksessa.- Guard 2.
Kato mitä löytyy laki yksityisistä turvapalvaluista otsakkeen alta.
- soon nou nou
Liekö joskus saanut, mutta ei ainakaan nykyään, oli sitten taksisuhari, tai vartija.
- Guard 2.
Laki yksityisistä turvallisuuspalveluista mahdollistaa vartijan ampuma aseen
kantamisen vartijan työtehtävissä, tietyin edellytyksin.
- ruilauttelija
Tiedän yhden taksikuskin jolla on autoon asennettuna messerscmittin siipikonekiväärit. En tiedä onko luvalliset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2503552
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1322559Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta152045Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2251872Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3471851- 571448
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491404- 1111140
- 1031127
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan701126