Kenen on vastuu 600.000€:sta

Erkki

Luumäellä kannattaisi vastuuvakuutuksien päivitys päättäjäasemassa oleville, kunnanjohtajalle ja virkamiehille että naisille virkavelvolisuuden laiminlyönnin varalta!

Luulisi vakuutuksen kattavan virkavirhen, onhan se 600.000€ rahaa mille kunnalle tahansa.

Sitten kannattaisi miettiä mitä virkaa on kunnan hallituksella ja sen jäsenillä jos ei olla ajan tasalla ja asioista yhtään kiinnostuneita.

Teillä onkin ns. Senior Advisor naapurikaupungin kasvatti ja kellokas jolla luulisi vähintään hänellä olevan homman hanskassa.

http://www.esaimaa.fi/Online/2013/05/03/Luumäki menetti ison rahasumman/2013115645908/4

4

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odotan toimia

      Erkki, olet oikeassa.
      Virheiden tekijät pitää saada vastuuseen. Yleensähän korkean koulutuksen saaneilla henkilöillä on vastuuvakuutus jo liittojensa kautta.
      Jos kunta ei lähde perimään vahingonkorvauksia, niin taas joku tekee virkavirheen.
      Nythän virkamiehet nousevat yhdessä sellaisia luottamusmiehiä vastaan, jotka uskaltavat arvostella tapahtuneita möhläyksiä.
      Saattaahan myös jotkut luottamushenkilöt olla olleet vaikuttamassa hyväksyttyyn välinpitämättömyyteen, mutta virkamiehet ovat päävastuussa alueensa asioiden hoitamisessa.

    • Stradivarius...

      Kaliiksi käyvät Luumäen nykyiset virkamiehet.

    • Ans kattoo...

      Löytyyköhän mokauksen aiheuttaneet vastuulliset virkamiehet nyt, kun tilintarkastajakin on asiaan puuttunut, vai painetaanko villaisella.

    • minne menet

      Kenestäkään ei ole muuhun kuin kantamaan poliittisen vastuun. Mikä se sitten lieneekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      130
      8866
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5224
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3516
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2424
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      128
      1744
    6. 64
      1703
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      211
      1519
    8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1387
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1139
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      23
      1111
    Aihe