Mustavalkoinen collie???

Hulluuuu

Kun shelttejä on mustavalkoisina, niin onko collieita?
Jos ei niin miksei, ne on ihania.
Ja miksei ole redmerlecollieite???

11

621

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuota noin...

      Taitavat mustavalkoiset colliet olla pelkkiä poikkeustapauksia. En tiedä onko sellainen peräti värivirheellinen, mutta tietääkseni se ei ole ainakaan virallinen väri. Eikä niitä kai shelteissäkään paljon ole, poikkeuksia nekin, luulen.

    • 8+15

      Collieissa ei esiinny muita kuin soopeli, tricolour, blue merle, soopelimerle ja valkoinen jollain edeltävällä pohjavärillä. Lisäksi tuplamerle, mutta ne ovat sairaita ja useimmat taitavat tehdä oikein ja lopettaa ne jo syntyessä. Kaikista näistä vain kolme ensimmäistä ovat Euroopassa hyväksyttyjä. Vaikka täälläkin joskus syntyy valkoisia niin ne rekisteröidään, mutta ei valkoisina kuten jenkeissä, vaan pohjavärinsä mukaan ja näyttelyissähän nuo hylättäisiin, koska valkoista on liikaa.

      Mitään muita värejä (mustavalkoinen, red merle, yms) ei ole puhdasrotuisissa collieissa. Joskus esimerkiksi niitä mustavalkoisia on luultavasti ollut. Ainakin kun googlettaa mustavalkoinen collie, niin heti tulee kaksi aivan collien näköistä, mustavalkoista koiraa. Mielestäni hienoja :) Mutta ei tosiaan collierodulle kuulu (enää) tuo väri.

    • 4+3

      Shelteistä löytyy bi-black ja bi-merle ja ihan näyttelyissä menestyvät . Eli eivät ole pelkästään poikkeuksia vaan kokoajan niitä halutaan listää .

    • tuota noin...

      Tunsin aikoinaan itse yhden mustavalkoisen collien, oli syntynyt puhdasrotuiseen trikkipentueeseen mutta jostain syystä ruskeat värit olivat jääneet pois ja korvautuneet mustalla. Siitä tiedän että sellaisia on olemassa, mutten tiennyt onko se hyväksytty väri vai poikkeus. En tullut sitä koskaan kysyneeksi.

      Miten shelteillä tuo mustavalkoisuus, onko bi-black niillä ihan oma virallinen värinsä, vain onko kyseinen väritys "vain" hyväksytty ja sille on annettu nimi erottaman se muista värinimityksistä?

    • 1+1

      Shelttejä on edelleen 3 väriä mutta noita nimityksiä olen noista väreistä kuullut käytettävän . Ainkin mustavalkoista tuntuu kasvattajat haluavan tällähetkellä ja usemman sellaisen itsekkin tunnen joten ei se mikään poikkeus enää ole . Yleensä saat maksaa tuntuvasti enemmän ainakin tuosta bi-blackista.

    • Kaikkee sitä lukeeki

      Mitä ihmettä??!! Meidän lähellä on ainakin kaksi mustavalkoista collieta, toinen on meidän koiran sisko ( meillä soopeli) .
      Molemmat menestyneet hyvin näyttelyissä!

    • Ilmeisesti tuo mustavalkoinen väri colliella on sitten poikkeus (kun niitä niin harvoin näkee), mutta silti hyväksytty. Itse en ole koskaan sellaista livenä nähnyt, ja kuvissakin vain pari kertaa. Mutta hyvältä ne näyttivät, se on sanottava.

      • Kaikkee sitä lukeeki

        Voi olla.. Tämä toinen mustavalkea ei ole näyttelykelpoinen (liian korkea ym.)
        Meidän koira (soopeli) ja siskonsa mustavalkea ovat pärjänneet hyvin näyttelyissä ja me ainakin käytetään omaamme taas kesällä, ovat vielä nuoria koiria.


    • teeeeeeeeee

      Päpääpäpä pää pää. Mitäs josvaikka innostuisit PINA -colliesta ?? Eli on lyhytkarvaisten ns. "pitkäkarvainen tuotos". Aivan mahtava :D !

      • teeeeeeeee

        Ai teidän mustavalkea ?? On pärjännyt näyttelyissä ?? Kuka puhuu colliesta- musta valkeana ??? Pärjänneenä näyttelyissä ?!!


    • kirppu67

      Viimeisin collie, joka on rekisteröity mustavalkoiseksi oli rekisteröity vuonna 1988

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      891
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      858
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      766
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      730
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      594
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      63
      585
    7. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      68
      584
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      559
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    Aihe