Trukin sivuttaisliike

esa231

Noniin voisiko joku asiasta tietoinen kertoa kaupunki pellelle mitä tarkoitetaan trukilla sivuttaisliikettä? Että mitä tarkoitetaan että jokin tavara otetaan sivuttaisliikkeellä?

2

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hysterinen

      Yleisimmin sillä tarkoitetaan sitä että haarukoita voi liikuttaa sivu suunnassa. Siispä saa kuorma lavat pinottua kiinni toisiinsa ja helposti otettua pois kiinni pinotut lavat kun ei tarvitse vetää kuormaa pois kiinni toisessa lavassa. Joskus "lisä hydraulikka" on otettu haarukoiden levitys/kavennus käyttöön jolloin saadaan haarukoiden leveyttä säädettyä penkiltä poistumatta.

      Kun käsitellään sekä kuormalavoja että muutenkin pinottua materiaalia on haarukoiden hydraulinen levitys/kavennus hyödyllinen. Kun käsitellään kuormalavoja on hydraulinen sivusiirto hyödyllisempi kun voidaan sivosiirrolla laittaa lavat kiinni toisiinsa ja ottaa pois.

      On tai on olematta hydraulinen sivusiirto voi ja onkin yleensä haarukoiden mekaaninen levitys/kavennus.

    • Siivuttaaiin

      Myytinmurtajilla oli eräässä jaksossa trukki erikoisrenkailla. Trukki kykeni liikkumaan niillä sivuttain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6334
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5398
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4132
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3891
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1218
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      327
      1082
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      59
      1042
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      870
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      821
    Aihe