Mulla on lapinkairassa kämppä,jossa tupa/sauna.
Kaminassa ja kiukaassa on Kastorin peltipiiput,joilla ikää n. 20v.
Kannattaako pippuihin vaihtaa pellin ja tuliputken välissä
oleva villa?
Käsittääkseni se murenee vuosien saatossa.
Ja mitä villaa se pitäisi olla?
Kaminassa ja kiukaassa on Kastorin peltipiiput,joilla ikää n. 20v.
Kannattaako pippuihin vaihtaa pellin ja tuliputken välissä
oleva villa?
Käsittääkseni se murenee vuosien saatossa.
Ja mitä villaa se pitäisi olla?
Vastaukset 4
Vanhimmat
No jos ei vielä tähän päivään mennessä ole palanut niin hyvin on tehty. Mutta jos haluat tuunata niin palovillaa ja vaakasuoraan leveälle - ei pystyyn, kun piippu ei jäähdy muten. Kattopanelit kauas piipusta piipun läpivientiin katolle tuki että esim. lumi ei paina sitä kieroon -> turvaetäisyys menee nollaan. No eiköhän lämpö sulata lumen.
Katso miten nykyisille piipuille käy 6h hehkutuksen jälkeen, s13;
http://www.pelastusopisto.fi/pelastus/hankkeet/ptr/home.nsf/files/Leppänen23082011_1450/$file/Leppänen23082011_1450.pdf
Jos putkessasi on ns tuuletuskanava sisäänrakennettuna niin hyvä peli!
Joo, hyvä testi, mutta minulla on tuollainen eristetty metallinen savuhormi kevyttakassa, jossa liekit menevät lähes suoraan hormiin, kuten kiukaissakin. Piipussa on 150mm sisäputki, 100mm palovillaa, ja piipun halkaisija 350mm. Takan päältä etäisyys kattoon 130cm. Läpiviennin kohdalla piipun ympärillä 150mm palovilla, valmistajan ohje. Piipun ulkopinnan lämpötila läpiviennin villojen (paksuus 350mm) sisällä muutaman tunnin polton jälkeen on 76 - 78 C astetta. Elikkä "pieni" ristiriita linkissä tehtyihin mittauksiin on.
Tuossa ei kerrota kuinka testi on tehty, röyhyytetty täysillä (>1000C? ) koko ajan vai miten? Tuo kyllä laittaa miettimään jos laitteet tyypitetty T600 (siis 600 astetta) ja kuitenkin löytyy yli 1000 asteen lämpötiloja niin ollaan aika pahasti ulkona spekseistä.
Varmaan aikoinaan, kun ei ole ollut CE -leimoja (China Engineering?) ;-) niin on tehty kuten esim. kattoristikot on aina tehty 'kestää varmasti kun tehdään näin' - meiningillä. Nyt kun on rajat niin riittää kun ne täytetään minimissään ja homma menee hipoen hyväksytyksi, kun hinta pitää kuitenkin olla kilpailukykyinen.
Taas meni yksi talo;
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288562956465.html