http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288562689867.html
Lufthansan Airbus A321 joutui palaamaan Helsinki-Vantaalle, koska koneeseen tuli moottorivika ja lieskat löivät moottorista ulos. Järkyttävää! Matkustajat paniikissa. Milloin alkaa koneita tippua?? Mutta kyllä kaikki Lufthansa-uskovaiset tällekin jonkun syyn löytävät.
Lufthansan Airbus A321 joutui palaamaan Helsinki-Vantaalle, koska koneeseen tuli moottorivika ja lieskat löivät moottorista ulos. Järkyttävää! Matkustajat paniikissa. Milloin alkaa koneita tippua?? Mutta kyllä kaikki Lufthansa-uskovaiset tällekin jonkun syyn löytävät.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän tuo ollut mikään vaaratilanne. Homma hanskassa koko ajan. Toista se on Finnairilla kun jatkuvasti vaaratilanteita :(
Heh moottoreitahan pamahtelee joka viikko jossain päin maailmaa ilman mitään pahempia seuraamuksia.
Ei tuo mitenkään ainutlaatuista ollut. Harvinaista kylläkin, vaikka noitakin käy vuosittain yleensä melko useita tapauksia.
Moottoriin ei tarvitse lentää kuin lintu tai jokin esine kiitotieltä ja moottori voi "syttyä palamaan", vaikka harvoin itse moottori syttyy palamaan oikein kunnolla. Nämä lentokoneet voivat kuitenkin lentää yhdelläkin moottorilla, joten rikkoutuneen moottorin voi sammuttaa ja silti turvallisesti laskeutua vain yhdellä moottorilla.
Lentäjät lentävät jatkuvasti simulaattorissa vain yhdellä moottorilla. Tämänkaltaiset vaaratilanteet harjoitellaan hyvin, vaikka ne ovatkin harvinaisia.
Matkustajat pääsivät toisella lennolla perille ja Lufthansa toimitti jo uuden moottorin koneeseen, joka vaihdetaan ja lentokone voi taas palata liikenteeseen.
Näinhän se on, mutta kylläpä Lufthansaa nyt ymmärretään. Ei voi ole vaikea kuvitella, miten jonkun muun yhtiön kohdalla huudettaisiin jo. Tämä jäänyt vain aloitukseen eikä siinäkään yhtään isoilla kirjoitettua huutoa.