brooklyn

kesä2013

kesällä nyciin menossa ja tällä kertaa olisi tarkoitus perehtyä brooklyniin paremmin. missä kannattaisi pyöriä, missä olisi kuppiloita, kivoja ravintoloita, pikku kauppoja, paikallista elämää? eli mille kulmille kannattaisi tehdä päiväreissuja manhattanin puolelta?

5

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija-x

      Suosikkialueita ovat Broolynin Carrols Garden, Prospect Heights, Boerum Hill, Cobble Hill, Brooklyn Heights, Dumbo. Paljon pikku liikkeitä, kahviloita, ravintoloita ja paikallisia.

      Red Hook on vanhaa satama- ja teollisuusaluetta, jolle pääsee kätevästi Ikeaan menevällä vesitaksilla Manhattanin eteläkärjestä (Pier 11), siellä on nykyisin Ikean lisäksi iso Fairway-ruokakauppa (jos pitää ruokakaupoissa käymisestä ulkomailla kuten minä), kuppiloita ja pieniä liikkeitä, vaikka alue ei ainakaan jokin aika sitten ollut vielä yhtä hip kuin esim. Williamsburg, joka myös on Brooklynin "must"- alueita. Red Hookista voi suunnata esim. Smith- tai Court Streetille, viikonloppuisin Red Hookin pallokentän kautta, jossa on etnisten ruoka-autojen kokoontumispaikka. Mm. possutacot ja vesimelonimehu olivat herkullisia.

    • kesä2013

      kiitos matkailija-x, aivan korvaamattomia vinkkejä!! tuota red hookia olen miettinyt että haluaa käydä mut onko liian "teollisuusaluetta". ja kiitos tuosta fairway-vinkistä, itse myös pyörin kaikki ruokakaupat läpi toivoen löytäväni kaikkea kivaa kotikeittöön :) olisiko sinulla vinkkejä lounaspaikaksi? tai tarkemmin katujen nimiä missä on aktiviteettiä? ja miten tuonne pääsee parhaiten coney islandilta tai williamsburgista?

      • matkailija-x

        Itse etsin mieluisia kävelyreittejä hakemalla googlen karttasivuilta ensin oikean alueen, esim. Red Hook ja sitten hauksi restaurant, cafe jne. Katu, jokan varrella on eniten osumia, valikoituu kävelyreitikseni.

        Red Hookissa en ole syönyt kuin pallokentän laidalla ruoka-autoista, mutta olen kuullut hyvää The Good Forkista, 391 Van Brunt St. Samalla kadulla on muitakin ravintoloita. Carrolls Gardernissa Smith ja Court Streetillä on lukemattomia ravintoloita ja kahviloita.

        Red Hook jää vähän kuolleeseeen kulmaan metrotreittine varrelta. Lähin asema taitaa olla 4th Street, johon pysähtyvät F- ja G-junat. Metroreitit näkyvät myös Googlen kartoista, kun kartan oikeasta yläkulmasta valitsee "julkinen liikenne". Brooklynin bussikartta löytyy täältä http://www.mta.info/nyct/maps/busbkln.pdf

        Hyvä reittiopas on myös http://www.hopstop.com/search

        Itse olen mennyt Red Hookiin aina Water Taxilla Manhattanilta ja kävellyt vaihtelevia reittejä Atlantic Avenuelle.


    • jsodf

      ihana on brooklynin sillan alla sijaitseva ice cream factory, ihanaa jäätelöä :) ja prospect park on myös hieno paikka :) Joe`s pizza, jos pizzaa tekee mieli :)

    • Brooklynin kävijä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      55
      6613
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      57
      5803
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      110
      5139
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3883
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3783
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3480
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3350
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      170
      2940
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2749
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      52
      2608
    Aihe