brooklyn

kesällä nyciin menossa ja tällä kertaa olisi tarkoitus perehtyä brooklyniin paremmin. missä kannattaisi pyöriä, missä olisi kuppiloita, kivoja ravintoloita, pikku kauppoja, paikallista elämää? eli mille kulmille kannattaisi tehdä päiväreissuja manhattanin puolelta?
5470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suosikkialueita ovat Broolynin Carrols Garden, Prospect Heights, Boerum Hill, Cobble Hill, Brooklyn Heights, Dumbo. Paljon pikku liikkeitä, kahviloita, ravintoloita ja paikallisia.

Red Hook on vanhaa satama- ja teollisuusaluetta, jolle pääsee kätevästi Ikeaan menevällä vesitaksilla Manhattanin eteläkärjestä (Pier 11), siellä on nykyisin Ikean lisäksi iso Fairway-ruokakauppa (jos pitää ruokakaupoissa käymisestä ulkomailla kuten minä), kuppiloita ja pieniä liikkeitä, vaikka alue ei ainakaan jokin aika sitten ollut vielä yhtä hip kuin esim. Williamsburg, joka myös on Brooklynin "must"- alueita. Red Hookista voi suunnata esim. Smith- tai Court Streetille, viikonloppuisin Red Hookin pallokentän kautta, jossa on etnisten ruoka-autojen kokoontumispaikka. Mm. possutacot ja vesimelonimehu olivat herkullisia.

Äänestä

kiitos matkailija-x, aivan korvaamattomia vinkkejä!! tuota red hookia olen miettinyt että haluaa käydä mut onko liian "teollisuusaluetta". ja kiitos tuosta fairway-vinkistä, itse myös pyörin kaikki ruokakaupat läpi toivoen löytäväni kaikkea kivaa kotikeittöön :) olisiko sinulla vinkkejä lounaspaikaksi? tai tarkemmin katujen nimiä missä on aktiviteettiä? ja miten tuonne pääsee parhaiten coney islandilta tai williamsburgista?

Äänestä
  • Itse etsin mieluisia kävelyreittejä hakemalla googlen karttasivuilta ensin oikean alueen, esim. Red Hook ja sitten hauksi restaurant, cafe jne. Katu, jokan varrella on eniten osumia, valikoituu kävelyreitikseni.

    Red Hookissa en ole syönyt kuin pallokentän laidalla ruoka-autoista, mutta olen kuullut hyvää The Good Forkista, 391 Van Brunt St. Samalla kadulla on muitakin ravintoloita. Carrolls Gardernissa Smith ja Court Streetillä on lukemattomia ravintoloita ja kahviloita.

    Red Hook jää vähän kuolleeseeen kulmaan metrotreittine varrelta. Lähin asema taitaa olla 4th Street, johon pysähtyvät F- ja G-junat. Metroreitit näkyvät myös Googlen kartoista, kun kartan oikeasta yläkulmasta valitsee "julkinen liikenne". Brooklynin bussikartta löytyy täältä http://www.mta.info/nyct/maps/busbkln.pdf

    Hyvä reittiopas on myös http://www.hopstop.com/search

    Itse olen mennyt Red Hookiin aina Water Taxilla Manhattanilta ja kävellyt vaihtelevia reittejä Atlantic Avenuelle.

    Äänestä

ihana on brooklynin sillan alla sijaitseva ice cream factory, ihanaa jäätelöä :) ja prospect park on myös hieno paikka :) Joe`s pizza, jos pizzaa tekee mieli :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesä2013 kirjoitti:

kesällä nyciin menossa ja tällä kertaa olisi tarkoitus perehtyä brooklyniin paremmin. missä kannattaisi pyöriä, missä olisi kuppiloita, kivoja ravintoloita, pikku kauppoja, paikallista elämää? eli mille kulmille kannattaisi tehdä päiväreissuja manhattanin puolelta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu