Sopiiko lastenvaunut Lagunaan?

Hei,
Olen Laguna Breakin ostoaikeissa, mutta hiukan mietityttää, sopiiko tuon auton peräkonttiin normaalit yhdistelmävunut? Auton perähän on aika luiskamainen joten peräkontin koko ei ole mikään valtava.
Kertokaa kokemuksia...kiitos
151874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

1 m3 ja 2 m3

Äänestä

MITÄÄ MUUTA SINNE EI SIT SOVIKKAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Kävin mittanauhan kanssa tänään Rellun liikkeessä mittailemassa uuden Laguna Breakin peräkonttia. Leveys 101, syvyys 80, korkeus max 75. Eli kaikenkaikkiaan just taitavat mahtuvat jotkin normaalit yhdistelmärattaat.
    Mutta ei tosiaankaan sovi sitten mitään muuta.

    Äänestä

  • Laguna Break:stä haaveileva kirjoitti:

    Kävin mittanauhan kanssa tänään Rellun liikkeessä mittailemassa uuden Laguna Breakin peräkonttia. Leveys 101, syvyys 80, korkeus max 75. Eli kaikenkaikkiaan just taitavat mahtuvat jotkin normaalit yhdistelmärattaat.
    Mutta ei tosiaankaan sovi sitten mitään muuta.

    Kyllä sopii kevyesti yhdistelmät ja vielä matkalaukutkin, 2 aikuista ja 2 lasta matkustaa hyvin tavaroineen. Muuten mittaapas uusiksi ne mitat mun mittanauha näyttää ainkin leveyttä 130 ja syvyyttä 113. mm. leveämpi kuin uusi vectra wagon mutta tietysti syvyydessä häviää.

    Äänestä

Laguna phase 1:ssä konttiin mahtuu vaunut ja 50kg koira, en usko että phase 2 mahtuu.

Äänestä

Vanhaan -00 vuosimallin Lagunaan ainakin mahtuu, eikä tee tiukkaakaan. Tosin hattuhyllyn otin pois turhana kapineena, koska tavaraverkon takia sitä ei edes pysty käyttämään...

Äänestä
  • Meillä ainakin sopi vaunut (Gesslein) peräkonttiin ihan heittämällä. Käytiinpä me Rellulla Euroopanreissukin kolmen lapsen kanssa. Mukana oli mm. matkasänky ja rattaat. Hyvin mahduttiin. Meidän mielestä ainakin takakontti on tosi tilava, varsinkin jos nostaa suojapeitteen pois.

    Äänestä

varmasti mahtuu, mutta se että, mitä muuta sinne sen lisäksi mahtuu onkin jo toinen juttu. Meillä oli aikoinaan esikoisen syntyessä Honda Civic HB ja jopa sinne ne sain mahtumaan, tosin mitään muuta ei sinne sitten enää mahtunutkaan. Laguna II:sen tavaratila on ihan hyvän kokoinen, jos puhutaan verhon alla olevasta tilasta, ainostaan verhon yläpuolinen tila on pienempi kuin Laguna I:ssä, johtuen viistosta takalasista sekä tavaratila on matalampi. Sisätilat Laguna II:ssa on vastaavasti isommat.

Äänestä

Kaikenlaisia kyssäreitä. Miksi jotkut lastenvaunut pitäs saada autoon mukaan? Ohan se nyt selvä asia, että ne huutavat sinappikoneet voi ja pitääkin säilyttää kotona! Johan siinä menee hermot kellä tahansa jos semmosia hyökkäysvaunuja vedetään esimerkiksi kauppaan. Ei pääse kukaan liikkumaan käytävillä, kun hyökkääjä on tiellä. Sitten vielä se helvetillinen meteli, mikä noista kakaroista lähtee. Herätkää nyt, pysykää sielä kotona niiden sinappikoneiden kaa, kunnes ne ei vie turhaa tilaa eivätkä saastuta äänitilaa!

Ja sitten se "voi kulta pieni kälä kälä"

Äänestä
  • ei ka sinulla ole hermoissa vikaa. Tottakai pienetkin lapset ja myös vaunut on hyvä mahtua mukaan. Muuallekkin kuin markettiin sinua katsomaan!
    Mitenkähän sinä hermoinesi liikenteessä pärjäät?

    Äänestä

  • jii-bee kirjoitti:

    ei ka sinulla ole hermoissa vikaa. Tottakai pienetkin lapset ja myös vaunut on hyvä mahtua mukaan. Muuallekkin kuin markettiin sinua katsomaan!
    Mitenkähän sinä hermoinesi liikenteessä pärjäät?

    Se tekee joskus tiukkaa, kun sielä on kaiken maailman törttöjä :D

    Äänestä

ei tarvise purkaa vaunuja eikä pyöriä mutta verhon joudut ottamaan pois jos haluat että tavaratilaan mahtuu muutakin. Vaunut eivät nimittäin mahdu sen verhon alle.

Megane II farkun tavaratila on litroissa suurempi kuin Lagunassa mutta juuri tällaisen rahdin kohdalla huomaa mikä hyöty Lagunan pidemmästä tavaratilan lattiasta on.

Ei silti, vaunut mahtuvat hattuhylly poistamalla jokaiseen 5-oviseen Corolla-Focus-Megane-Golf luokan autoon jolloin sinne tavaratilaan ei tosin mitään muuta mahdukaan mutta saman luokan farkuissakin on sitten jo reippaasti tilaa muille matkatavaroille.

Äänestä

Eli tee kuin mekin, autoa koeajoon tai liikkeen pihalla testaten: lastenvaunut takaboxiin ja tarvittavat turvaistuimet vaan paikalleen ja ihmettelemään miten mahtuu ja onko toimivaa :)

Äänestä

...Sinne mahtuu vaikka kahdet rattaat taikka tuplarattaat - pressun alle. Rattaat menee pitkittäin ja perään saa vielä putkikassin. Meillä lomamatkalla mukana lastenrattaat, matkasänky, lastenpatja, syöttötuoli neljän hengen vaatteet, pari säkkiä vaippoja, ruokaa yms. - mahtui hyvin jopa pressun alle.

T 192 cm vaimo - lapset 2 v ja 9 kk

Äänestä

Ei ne lakun paksiin taittamatta mene. Taittamalla menee sitten jo mihin tahansa alemman keskiluokan farkkuihin - eikö ihmisillä ole suhteellisuudentajua???
Kangoohon/Berlingoon ne voivat periaatteessa mahtua taittamattakin, tekee tosin kyllä tiukkaa, mutta Tourneo Connect LWB:hen meneekin sitten ihan oikeasti jo heittämällä sanan varsinaisessa merkityksessä ja silti pysytään vielä samassa hintaluokassa.
Aikanaan saatiin ekan kersan lastenvankkurit mahtumaan jopa sedan malliseen pikkuvolvoon, joten ei ne vaunut itsessään paljoa tilaa vie.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laguna Break:stä haaveileva kirjoitti:

Hei,
Olen Laguna Breakin ostoaikeissa, mutta hiukan mietityttää, sopiiko tuon auton peräkonttiin normaalit yhdistelmävunut? Auton perähän on aika luiskamainen joten peräkontin koko ei ole mikään valtava.
Kertokaa kokemuksia...kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu