Palanen suomalaista ilmailuhistoriaa: HS kertoi, ettei Helsinki - Moskova välille ollut tulijoita Finnairin kilpailijaksi, vain jokin siperialainen firma tulee sinne leikkimään.
Venäjän-lennot olivat Blue1:n märkiä unia, se ehti jo ilmoittaa Kittilä - Moskova lennoista jossain välissä mutta joutui vetämään takaisin, kun ei tullut lupaa. No nyt on vapaa kilpailu tulossa alalle, jossa Suomi ja Venäjä ovat huseeranneet ”valtiollisten lentoyhtiöiden suosijoina”. Mutta tyhjäksi jää nyt, kun ei ole tulijoita.
Ei tajunnut SAS chanssejaan, eikä ihme kun firma on liemessä.
Moskova meni
5
300
Vastaukset
- sassille töihin
No voi että taas viisaita ajatuksia liikkeellä.
- kuuntele tomppaa
Blue1:n juna mänt jo pari vuotta sitten.
- Meniks ohi?
Blue1 kyllä luovutti alle vuosi sitten. Mutta tässä kai pointtina oli se, että SAS:llä olisi ollut loistava tilaisuus päästä tontille, jota sen tytäryhtiö oli tavoitellut kovasti, mutta eipä viitsinyt tai huomannut edes yrittää.
- Ootkovarmassa
Meniks ohi? kirjoitti:
Blue1 kyllä luovutti alle vuosi sitten. Mutta tässä kai pointtina oli se, että SAS:llä olisi ollut loistava tilaisuus päästä tontille, jota sen tytäryhtiö oli tavoitellut kovasti, mutta eipä viitsinyt tai huomannut edes yrittää.
Kyllä helsinki-vantaalla näkyy paljonkin Blue1 B717 koneita..
- just niin
Ootkovarmassa kirjoitti:
Kyllä helsinki-vantaalla näkyy paljonkin Blue1 B717 koneita..
Koneita on joo. Jos olet ole huomannut, niin jo jokin aika sitten Blue1:sta tehtiin SAS:n tuotantoyhtiö. Tarkoittaa sitä että se vain hoitaa lentoja. Suunnitelmat, päätökset, markkinointi ja myynti tehdään SAS:ssa.
Käytännössä Blue1 on sulautettu SASiin paitsi muodollisesti. Tämän perusteluja ei kerrottu, mutta ilmeisesti SAS vain kyllästyi siihen, että Blue1:ssa harrastettiin omia keksintöjä ja yritettiin olla kovin itsenäisiä ja luoda omaa profiilia ja säännönmukaisesti epäonnistuttiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510