IS:n selvityksen mukaan rankkoja töitä ovat top 5:
- Terveyden ja sairaanhoitotyö
- Harrastustoiminnan ohjaus
- Eläinlääkintä, terveysvalvonta
- Tieliikennetyö esim. autonkuljettajat
- Terveydenhuollon terapeutit yms.
http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288562515201.html
Outo on tutkimuksen tulos kun esim. apteekkialan työ on rankattu raskaammaksi kuin rakennusala. Tutkimuksen tekijä pitäisi pistää vähäksi aikaa johonkin oikeasti raskaaseen työhön, niin oppisi kantapään kautta mikä on raskasta työtä.
Mikä työ on oikeasti rankkaa?
41
2370
Vastaukset
- Vasara ja nauloja
Raksahommat oli ennen raskaita, kun ei ollut koneita apuna. Nyt syntyy sutta kuin liukuhihnalta ilman, että tulee edes hiki.
- raksa
Rakentaminen on helpoimpia töitä mitä voi tehdä elinkeinoksi. Ei tarvitse paljoa osata ja työstä saa aina palkan.
- Timbermanni
raksa kirjoitti:
Rakentaminen on helpoimpia töitä mitä voi tehdä elinkeinoksi. Ei tarvitse paljoa osata ja työstä saa aina palkan.
Näinhän se on moni poika luullut että rakentaminen on helppoa kuin heinän teko. Tee se itse rakentamista seuraa usein avioero kun kaikki ei menekkään niinku Strömsössä.
- sivustakatsoja1
Timbermanni kirjoitti:
Näinhän se on moni poika luullut että rakentaminen on helppoa kuin heinän teko. Tee se itse rakentamista seuraa usein avioero kun kaikki ei menekkään niinku Strömsössä.
Ei ne pelkät rakennushommat aviota ojaan kaada. Oma talo rakennetaan päivätyön (, joka tehdään oikeissa töissä,) ohessa ja työpäivän päälle. Pinnahan siitä kiristyy ja jos on sattunut naimaan nalkuttavan naisen, niin eipä siihen muuta tarvita. Harjakaisten jälkeen mennään laittamaan ero vireille.
- siivousko?????????
miksi aina unohdetaan siivous, sairaala-apulaiset. miksi se on todella raskasta.
- työelämä
Päiväkodissa on ollut tähän asti rankinta työtä mitä oon tehnyt.
- rankat duunit
Kirjastonhoitaja on toinen työ mitä en tekisi elämäntyönä.
- pelimanne Hagert
Onkohan kukaan kysellyt mustalaisilta, miltä se työnteko maistuu?
- juurikin näin
Ompelevat niitä mustalaisten vaatteita, hevokauppoja, pullaa, osto- ja myynti ym. turhanpäiväistä. Maaahanmuuttajat sentään perustavat pikaruokaloita, autokorjaamoja ym.
- ghjkhjhhg
meijän metallihommat ainakaan raskaita voi olla kun mustalainenkin tuli töihin.
- Hai,töihin muut!
Ahkeruuden malja heille kohottakaamme!
- biläs
Alle parikymppisenä hakkasin metristä halkoa myyntiin, ei tuntunut missään.Nyt 35vuotta myöhemmin tuntuu
- halollapäähän
Siis mitä?
- yltäkylläisyys
Neuvostoliitossa kauppojenhyllyt olivat jatkuvasti tyhjiä, koska työväenluokalla oli rahaa ostaa. Muualla kauppojen hyllyt ovat täysiä, koska työväenluokalla ei ole rahaa ostaa.
- käykö katteeks?
huippuluokan ihmiset eli mannet ja mamut saavat kaiken ihan ilmatteeks.
- ei voi
miksi tämäkin aihe meni läskiksi puhutaan mannneista jotka eivät tee töitä, voi voi
- palveluala1
Tekevät kyllä omaksi hyväksi, mutta ei toisten puolesta.
- palveluala1
Tekevät kyllä omaksi hyväksi, mutta ei toisten puolesta.
- nostanpa mäkin
- Alma-täti
Huoran homma on aika kovaa. Varsinkin, kun vutilainen tulee puskee.
- hai,lyön sit puukoll
mannet ahkeria välttämään töitä, vaikka työkalunsa puukko kulkee mukana.
- torvi
mix pitää valittaa jos on työkyky ja psykiatrit ei ole tulleet jäkättämään diagnostista soopaa ja vieneet elämältä pois pohjan.psykiatrisen potilaan työ epäkiitollista ja masentavaa.kelalta toimeentulo ja askartelua aamusta iltaan.
- torvelantorvi
torvi kirjoitti:
mix pitää valittaa jos on työkyky ja psykiatrit ei ole tulleet jäkättämään diagnostista soopaa ja vieneet elämältä pois pohjan.psykiatrisen potilaan työ epäkiitollista ja masentavaa.kelalta toimeentulo ja askartelua aamusta iltaan.
Miksi pitää psykiatreja syyttää, jos sulta on järki lähteny. kyllä sinun järkesi on lähtenyt varmaan ennen kuin olet edes psykiatria tavannut vai kävikö niin että kadulla tuli vastaan psykiatri ja hupsis vaan elämältä meni pohja pois. Tekstejäsi kun lukee niin tulee mieleen, että raskain työ taitaa olla juuri psykiatreilla.
Ja olisit iloinen, että on edes kelan tuet ja askartelua. Kaikilla ei ole edes sitä.
- mediaajalehmiä
Kokeilkaa media-alaa tai maatalouslomittajan töitä.
- voi kun on rankkaa
Perinteiset metsätyöt on rankkaa, moottorisahan tai raivuusahan kanssa kun päivän heiluu, niin siinä palaa yhdellä miehellä energiaa enemmän kuin koko sairaalahenkilökunnan paksuperseisillä akoilla yhteensä.
- Ramses I
Ja niin oli kovaa ja rankkaa hommaa pyramidien rakentajillakin. Palkkaa ei tullut ja soppa oli laIhaa. Ai, että ei ole enää pyramidien rakentajia. No, eipä ole juuri enää metsureitakaan. Koneet hoitavat tänä päivänä perinteiset metsätyöt.
- 5. töistä siis.
Mannet ja mamut ovat ahkerampia ja pätevämpiä kuin nykyajan koneet.
- raskaan työn tekijä
Rankkaa voi olla myös muuten kuin fyysiseti. Apteekkialalla työ on vastuullisesti paljon enemmän paineita tuovaa ja stressaavaa kuin raksalla. Pienikin virhe voi maksaa asiakkaan hengen. Monikin "ajatustyö" on hyvinkin stressaavaa ja sitä ei voi unohtaa työajan loppuessa niinkuin ruumiilliset työt.
- minamuos
mikä työ raskasta!?!? no sehän on selvääkin selvempi? paskanpuhuminen pelloille,ettei tarvitse käyttää APULANTAA??? sina ummarta tama...
- hjgjh
joo, ajatustyö voi ollakin rankkaa mutta apteekkityö????? lääkärinmääräämät lääkkeet haetaan hyllystä ja luetaan ohje asiakkaalle...
- työtön hamppi
kysykää mustalaisilta.ne kovia tekee hommoo.
- mustalaiseeeeee
voi vitun mustalaiset
- siivoojako
kyllä siivous on raskasta fyysisesti. onhan se varma.
- Hai,ahkera manne mä
mannet ovat kovia siivoomaan toisten kamoja parempaan talteen.
- kuuhun
menkää mannet kuuhun rosvoja vain olette perkele
- safasf
Pitäkää ainakin talvivaaran ukot suunne kiinni. Helvetti kaikesta niillekkin palkka maksetaan. Ajetaan autolla edes takaisin, istutaan tupakille ja sitten takaisin kahville päivystämään. Istutaan tietokoneella netissä selailemassa illan pikkutunneilla kun aliurakoitsijat hoitaa työt.
- kuurotta.
manne vie kuusta juustonkin.
- manneeeeeeeeeeeeeeee
miksi täällä puhutaan mannen paskoista joita näkee joka paikassa.
- frrfrgtt
varmaan rankin (ei toki vaikein) työ mitä voisin kuvitella täällä suomessa, on joku vanhainkodin perushoitaja tai hyvänä kakkosena lastentarhanohjaaja. Sellaiseen ei minusta olisi vaikka kirveellä uhattaisiin. t.raskaan työn raataja
- on ooooooooo
kyllä se on siivoustyö rankkaa totta on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047