DC vai IS?

canon1100d

Olen lukenut arvosteluja yms. miljoonia kertoja, enkä vieläkään ole saanut taottua päähäni, mikä ero niillä on? Tai siis tiedän, että IS on jonkinlainen kuvanvakain, mutta mitä se oikeastaan sitten tarkottaa?

Mulla kun ei kauheasti oo sitä rahaa käytössä, niin olen kallistunut reilusti tuon DC:n puolelle. Mutta ennen kun ostelen mitään, haluan jonkun takovan tähän kovaan päähän, mitä eroa näillä objektiiveilla on? Miten se vaikuttaa niiden kuvanlaatuun? Mitä koko kuvanvakain tarkottaa?

Aion joka tapauksessa ostaa tuon DC:n, joten kertokaahan siitä jotain positiivista, eikai se nyt ihan hirveäkään ole? Olen ihan alottelija vasta tässä valokuvauksessa, ja eikös tarvittaessa pysty ostamaan paremman objektiivin, jos tuo kuvanvakaimen puuttuminen kauheasti häiritsee? Siis jos vain rahaa on.

En selvästikään ymmärrä tätä asiaa kovin helposti, vääntäkäähän rautalangasta.

8

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anestic

      Mitä olet ostamassa? Dc taitaa tarkoittaa sigman croppikennolle sopivaa objektiivia. Eli jos sinulla ei ole 1, 5 tai 6d niin ok. Is on canonin brändi kuvanvakaajalle, joka stabiloi linssiä kun kuvataan hämärässä tai videota.

      Suosittelen sinulle vaikka 50mm 1.8 nyt, koska sen kanssa on pakko opetella kuvaamaan ja seuraavan objektiivin kanssa olet taas viisaampi.

      • Anestic

        Aijuu jos olit kittiä laittamassa, niin is ehdottomasti. Huomattavasti parempi piirto ja oikeasti käyttökelpoinen objektiivi.


    • Kuvanvakain vähentää kameran tärähtämistä. Tämä mahdollistaa kuvaamisen pidemmillä valotusajoilla. Vakain vähentää myös kameran tärinää videokuvauksessa. Jos kuvaa hyvässä valossa tai liikkuvia kohteita ei vakaimella ole väliä. Ilman vakainta pystyy lyhyellä polttovälillä kuvaamaan n. 1/30 sekunnin ajalla käsivaralla. Vakaimella ovi onnista n. 1/5-1/10 s. Jalusta antaa kuitenkin paremman tuen kun mikään vakain.

      Toiset sanovat, että vakaimellinen objektiivi on muutenkin parempi. Tosin objektiiveista on ollut eri versioita, joten en tiedä tästä nykyversioilla. Expertiltä saa IS:n 295 eurolla, joten ei ainakaan kannata ilman ostaa tuohon hintaan.

      http://www.expert.fi/Tuotteet/Kamerat/Jarjestelmakamerat/Canon-EOS-1100D-18-55MM-IS

    • Rautapa lankaa

      DC on objektiivivalmistaja Sigman käyttämä lyhenne, joka viittaa APS-C-kokoisilla kennoilla varustettuun kameraan tarkoitettuihin objektiiveihin. Täydelle kinokoolle tarkoitettuja objektiiveja Sigma kutsuu lyhenteellä DG.

      APS-C-kenno on kooltaan hieman alle puolet täyskokoisesta (24 × 36 mm) kennosta.

      IS on Canonin käyttämä lyhenne, joka on johdettu sanoista Image Stabilizer ja tarkoittaa sen mukaisesti objektiiviin sijoitettua kuvanvakainta. On siis kyse tykkänään eri asiasta kuin noissa Sigman DC-obiskoissa.

      Nikon käyttää kuvanvakainobjektiiveistaan lyhennettä VR (= Vibration Reduction). Se tarkoittaa käytännössä aivan samaa asiaa kuin Canonin IS.

    • tonnisatan

      DC kai nyt tässä tapauksessa kuitenkin viittaa ihan vaan siihen vakaimettomaan Canonin objektiiviin: EF-S 18-55DCII

      • Nikon.

        Väärin.
        DC tarkoittaa Digital Camera eli tarkoitettu digitaalisiin kameroihin


      • tonnisatan
        Nikon. kirjoitti:

        Väärin.
        DC tarkoittaa Digital Camera eli tarkoitettu digitaalisiin kameroihin

        Ahaa. Tais olla liiankin itsestäänselvä kommentti. Sori vaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      436
      5432
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      171
      3232
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2771
    4. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      8
      2747
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2128
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      2070
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      52
      2034
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1777
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1521
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1393
    Aihe