Meillä on kolmevuotias sheltti, joka tuli meille epämääräisestä kodista kasvattajalle palautuneena n. puoli vuotta sitten.
Koira on todella kiltti ja tottelevainen ja tulee toimeen hyvin tuttujen koirien sekä lasten kanssa.
Kuitenkin on pari aika rasittavaa ongelmaa, joita en ole osannut itse korjata.
Lenkillä, jos meidän lähes teini-ikäinen lapsi on mukana, koira räksyttää kaiken aikaa, vaikka ketään ei näkyisi missään. Ikään kuin suojelee lasta, koska tätä käytöstä ei ole kun lapsi ei ole mukana.
Remmiräyhääkin on vähäsen, pahimmat rähisemiset olen saanut jo onneksi taltutettua.
Sitten kotona kun koira pääsee ulos (irti omaan pihaan) alkaa sama räksytys, oli ulkona näkyvissä ketään tai ei. Ylpeänä kulkee häntä pystyssä haukkuen ja taas ikään kuin suojellen omaa pihaa.
Mikähän näiden lopettamiseksi olisi paras konsti?
Kielto ei auta, ei myöskään huomioimatta jättäminen.. keinot alkavat olla jo vähissä..
Räksyttävä sheltti
2
215
Vastaukset
- Soopelipoika
Urossheltini oli vähän tuollainen teini-iässään.
Remukin tykkäsi haukkua pihalla ollessaan. Mikä tahansa kelpasi ärsykkeeksi. Ratkaisuna oli se, että jos se haukkui enemmän kuin pari kertaa (eli ilmoittaminen muuttui räkytykseksi), niin otin sen pariksi minuutiksi sisälle. Sitten takaisin ulos ja jos räkytys jatkui, niin uudestaan pariksi minuutiksi sisälle. Rasittavaa ramppaamista minun kannaltani, mutta koira oppi, että hiljaa ollessa saa nautiskella ulkoilmasta. Nykyään, jos se haukkuu pidempään kuin pari-kolme kertaa, niin se haluaa sisälle ihmisten pariin. Voisiko sille järkätä tarhaansa jotain mielekästä tekemistä? Oma shelttini rakastaa jäisten rustojen nakertelua. Se kyllästyy yksinoloon pihalla tunnissa-parissa, ellei sillä ole jotain mielekästä tekemistä. Muiden koirien haukkuun, autoihin tai ohikulkijoihin jotka eivät puhu (jostain syystä Remu reagoi tieltä kantautuvaan puheeseen) se ei vastaa räkytyksellä.
Jos teillä on aikaa, niin toimisin samalla periaatteella lenkkirähinän aikana (hyvä tapa viettää kesäloma? :D). Eli alatte tehdä normaalisti lähtöä lenkille, mutta heti kun koira avaa suunsa haukkuakseen (eteisessä/pihalla/pihatiellä), palaatte takaisin sisälle ja perutte koko lenkin. Odotatte sen aikaa että koira rauhoittuu ja alatte taas tehdä lähtöä lenkille. Vähitellen koira oppii taas, että pihalle pääsee vain, jos on kiltisti. Jos se oppii vaikenemaan edes muutaman metrin ajaksi, voitte alkaa kehua ja rohkaista sitä olemaan hiljaa.
Jossain koiraohjelmassa käytettiin kikkaa, jossa koira opetettiin ensin haukkumaan käskystä. Sitten se opetettiin lopettamaan temppu käsimerkistä. Lopetusmerkki laajeni koskemaan myös ei-toivottua haukkua.
Miten lapsi suhtautuu koiraan? Itselläni ei lapsia ole, mutta sukulaistytöt (7- ja 8-vuotiaat) eivät kyenneet käskemään koiraani ennen kuin opetin koirani tottelemaan heitä. Pistin tytöt istuttamaan, makuuttamaan ja muutenkin teettämään koiralla sen valmiiksi tuntemia, helppoja temppuja. Koira oppi odottamaan heidän käskyjään ja reaktioitaan (ja luottamaan heihin fiksuina ihmisinä, jotka tietävät mitä tekevät).- puupäät
Hei ja kiitos vinkeistäsi : )
Täytyy ottaa kokeiluun toi sisälle vienti!
Meillä koira on ulkona pihassa ainoastaan silloin, kun itsekin olemme ja tekemistä sillä riittää siellä, silti räksyttää.
Olen nähnyt myös videon koiran naksuttimella haukkumaan opettamisesta ja haukun lopettamisesta. En kuitenkaan ollut täysin vakuuttunut siitä... toisaalta en ole kyllä kokeillutkaan.
Lapsen suhde koiraan on hyvä ja koira tottelee lasta hyvin, tulee luo, istuu, makaa jne. lapsen käskystä, mutta toi haukkuminen...
Jotenkin, vaikka me ihmiset olemme johtajia täällä, tai parhaamme mukaan yritämme olla, tuntuu silti että koira kokee, että lasta ja tonttia on suojeltava.
Mutta, ei kun yrittämään jäähyjä, josko koira siitä ottaisi opiksi : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503354Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5512077Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841956Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431528- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281297KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481220