Räksyttävä sheltti

Puupäät

Meillä on kolmevuotias sheltti, joka tuli meille epämääräisestä kodista kasvattajalle palautuneena n. puoli vuotta sitten.
Koira on todella kiltti ja tottelevainen ja tulee toimeen hyvin tuttujen koirien sekä lasten kanssa.
Kuitenkin on pari aika rasittavaa ongelmaa, joita en ole osannut itse korjata.
Lenkillä, jos meidän lähes teini-ikäinen lapsi on mukana, koira räksyttää kaiken aikaa, vaikka ketään ei näkyisi missään. Ikään kuin suojelee lasta, koska tätä käytöstä ei ole kun lapsi ei ole mukana.
Remmiräyhääkin on vähäsen, pahimmat rähisemiset olen saanut jo onneksi taltutettua.

Sitten kotona kun koira pääsee ulos (irti omaan pihaan) alkaa sama räksytys, oli ulkona näkyvissä ketään tai ei. Ylpeänä kulkee häntä pystyssä haukkuen ja taas ikään kuin suojellen omaa pihaa.
Mikähän näiden lopettamiseksi olisi paras konsti?
Kielto ei auta, ei myöskään huomioimatta jättäminen.. keinot alkavat olla jo vähissä..

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soopelipoika

      Urossheltini oli vähän tuollainen teini-iässään.

      Remukin tykkäsi haukkua pihalla ollessaan. Mikä tahansa kelpasi ärsykkeeksi. Ratkaisuna oli se, että jos se haukkui enemmän kuin pari kertaa (eli ilmoittaminen muuttui räkytykseksi), niin otin sen pariksi minuutiksi sisälle. Sitten takaisin ulos ja jos räkytys jatkui, niin uudestaan pariksi minuutiksi sisälle. Rasittavaa ramppaamista minun kannaltani, mutta koira oppi, että hiljaa ollessa saa nautiskella ulkoilmasta. Nykyään, jos se haukkuu pidempään kuin pari-kolme kertaa, niin se haluaa sisälle ihmisten pariin. Voisiko sille järkätä tarhaansa jotain mielekästä tekemistä? Oma shelttini rakastaa jäisten rustojen nakertelua. Se kyllästyy yksinoloon pihalla tunnissa-parissa, ellei sillä ole jotain mielekästä tekemistä. Muiden koirien haukkuun, autoihin tai ohikulkijoihin jotka eivät puhu (jostain syystä Remu reagoi tieltä kantautuvaan puheeseen) se ei vastaa räkytyksellä.

      Jos teillä on aikaa, niin toimisin samalla periaatteella lenkkirähinän aikana (hyvä tapa viettää kesäloma? :D). Eli alatte tehdä normaalisti lähtöä lenkille, mutta heti kun koira avaa suunsa haukkuakseen (eteisessä/pihalla/pihatiellä), palaatte takaisin sisälle ja perutte koko lenkin. Odotatte sen aikaa että koira rauhoittuu ja alatte taas tehdä lähtöä lenkille. Vähitellen koira oppii taas, että pihalle pääsee vain, jos on kiltisti. Jos se oppii vaikenemaan edes muutaman metrin ajaksi, voitte alkaa kehua ja rohkaista sitä olemaan hiljaa.

      Jossain koiraohjelmassa käytettiin kikkaa, jossa koira opetettiin ensin haukkumaan käskystä. Sitten se opetettiin lopettamaan temppu käsimerkistä. Lopetusmerkki laajeni koskemaan myös ei-toivottua haukkua.

      Miten lapsi suhtautuu koiraan? Itselläni ei lapsia ole, mutta sukulaistytöt (7- ja 8-vuotiaat) eivät kyenneet käskemään koiraani ennen kuin opetin koirani tottelemaan heitä. Pistin tytöt istuttamaan, makuuttamaan ja muutenkin teettämään koiralla sen valmiiksi tuntemia, helppoja temppuja. Koira oppi odottamaan heidän käskyjään ja reaktioitaan (ja luottamaan heihin fiksuina ihmisinä, jotka tietävät mitä tekevät).

      • puupäät

        Hei ja kiitos vinkeistäsi : )
        Täytyy ottaa kokeiluun toi sisälle vienti!
        Meillä koira on ulkona pihassa ainoastaan silloin, kun itsekin olemme ja tekemistä sillä riittää siellä, silti räksyttää.

        Olen nähnyt myös videon koiran naksuttimella haukkumaan opettamisesta ja haukun lopettamisesta. En kuitenkaan ollut täysin vakuuttunut siitä... toisaalta en ole kyllä kokeillutkaan.

        Lapsen suhde koiraan on hyvä ja koira tottelee lasta hyvin, tulee luo, istuu, makaa jne. lapsen käskystä, mutta toi haukkuminen...
        Jotenkin, vaikka me ihmiset olemme johtajia täällä, tai parhaamme mukaan yritämme olla, tuntuu silti että koira kokee, että lasta ja tonttia on suojeltava.

        Mutta, ei kun yrittämään jäähyjä, josko koira siitä ottaisi opiksi : )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      82
      3376
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      98
      3125
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      178
      3065
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      149
      2555
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2428
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      209
      2246
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      60
      2207
    8. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      14
      2065
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      39
      1790
    10. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      404
      1753
    Aihe