Meillä on kolmevuotias sheltti, joka tuli meille epämääräisestä kodista kasvattajalle palautuneena n. puoli vuotta sitten.
Koira on todella kiltti ja tottelevainen ja tulee toimeen hyvin tuttujen koirien sekä lasten kanssa.
Kuitenkin on pari aika rasittavaa ongelmaa, joita en ole osannut itse korjata.
Lenkillä, jos meidän lähes teini-ikäinen lapsi on mukana, koira räksyttää kaiken aikaa, vaikka ketään ei näkyisi missään. Ikään kuin suojelee lasta, koska tätä käytöstä ei ole kun lapsi ei ole mukana.
Remmiräyhääkin on vähäsen, pahimmat rähisemiset olen saanut jo onneksi taltutettua.
Sitten kotona kun koira pääsee ulos (irti omaan pihaan) alkaa sama räksytys, oli ulkona näkyvissä ketään tai ei. Ylpeänä kulkee häntä pystyssä haukkuen ja taas ikään kuin suojellen omaa pihaa.
Mikähän näiden lopettamiseksi olisi paras konsti?
Kielto ei auta, ei myöskään huomioimatta jättäminen.. keinot alkavat olla jo vähissä..
Räksyttävä sheltti
2
273
Vastaukset
- Soopelipoika
Urossheltini oli vähän tuollainen teini-iässään.
Remukin tykkäsi haukkua pihalla ollessaan. Mikä tahansa kelpasi ärsykkeeksi. Ratkaisuna oli se, että jos se haukkui enemmän kuin pari kertaa (eli ilmoittaminen muuttui räkytykseksi), niin otin sen pariksi minuutiksi sisälle. Sitten takaisin ulos ja jos räkytys jatkui, niin uudestaan pariksi minuutiksi sisälle. Rasittavaa ramppaamista minun kannaltani, mutta koira oppi, että hiljaa ollessa saa nautiskella ulkoilmasta. Nykyään, jos se haukkuu pidempään kuin pari-kolme kertaa, niin se haluaa sisälle ihmisten pariin. Voisiko sille järkätä tarhaansa jotain mielekästä tekemistä? Oma shelttini rakastaa jäisten rustojen nakertelua. Se kyllästyy yksinoloon pihalla tunnissa-parissa, ellei sillä ole jotain mielekästä tekemistä. Muiden koirien haukkuun, autoihin tai ohikulkijoihin jotka eivät puhu (jostain syystä Remu reagoi tieltä kantautuvaan puheeseen) se ei vastaa räkytyksellä.
Jos teillä on aikaa, niin toimisin samalla periaatteella lenkkirähinän aikana (hyvä tapa viettää kesäloma? :D). Eli alatte tehdä normaalisti lähtöä lenkille, mutta heti kun koira avaa suunsa haukkuakseen (eteisessä/pihalla/pihatiellä), palaatte takaisin sisälle ja perutte koko lenkin. Odotatte sen aikaa että koira rauhoittuu ja alatte taas tehdä lähtöä lenkille. Vähitellen koira oppii taas, että pihalle pääsee vain, jos on kiltisti. Jos se oppii vaikenemaan edes muutaman metrin ajaksi, voitte alkaa kehua ja rohkaista sitä olemaan hiljaa.
Jossain koiraohjelmassa käytettiin kikkaa, jossa koira opetettiin ensin haukkumaan käskystä. Sitten se opetettiin lopettamaan temppu käsimerkistä. Lopetusmerkki laajeni koskemaan myös ei-toivottua haukkua.
Miten lapsi suhtautuu koiraan? Itselläni ei lapsia ole, mutta sukulaistytöt (7- ja 8-vuotiaat) eivät kyenneet käskemään koiraani ennen kuin opetin koirani tottelemaan heitä. Pistin tytöt istuttamaan, makuuttamaan ja muutenkin teettämään koiralla sen valmiiksi tuntemia, helppoja temppuja. Koira oppi odottamaan heidän käskyjään ja reaktioitaan (ja luottamaan heihin fiksuina ihmisinä, jotka tietävät mitä tekevät).- puupäät
Hei ja kiitos vinkeistäsi : )
Täytyy ottaa kokeiluun toi sisälle vienti!
Meillä koira on ulkona pihassa ainoastaan silloin, kun itsekin olemme ja tekemistä sillä riittää siellä, silti räksyttää.
Olen nähnyt myös videon koiran naksuttimella haukkumaan opettamisesta ja haukun lopettamisesta. En kuitenkaan ollut täysin vakuuttunut siitä... toisaalta en ole kyllä kokeillutkaan.
Lapsen suhde koiraan on hyvä ja koira tottelee lasta hyvin, tulee luo, istuu, makaa jne. lapsen käskystä, mutta toi haukkuminen...
Jotenkin, vaikka me ihmiset olemme johtajia täällä, tai parhaamme mukaan yritämme olla, tuntuu silti että koira kokee, että lasta ja tonttia on suojeltava.
Mutta, ei kun yrittämään jäähyjä, josko koira siitä ottaisi opiksi : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38879Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30623Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17523Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16502