Lemmikkieläimen pito työpaikalla

on yleistynyt... kertoo lehti.. Näin äkkiseltään ei tule montaakaa työpaikkaa mieleen...missä voisi lemmikkiä pitää... vai tuleeko muille.
Hoitolaitoksissa.. vanhusten hoidossa on käytetty ainakin...
18105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

On noita ollut.

Pomon koirua pitää kehua, vaikka mikä kapinen rakki olisikin.Joskus ollut akvaario, sitä ei tosin kukaan huoltanut, kuolleita kaloja kellui pinnalla.Akvaariolla kai oli tarkoitus edistää kaupantekoa, en tiedä, moniko asiakas haluuaa ostaa palveluita firmasta, missä on lasikaapillinen kuolleita kaloja.... Karjatiloilla nyt aina on elukoita, viljatiloilla vähintään kissoja hiirien pyytämiseksi. mieluusti koiru haukkumassa lintuja pois marjapuskista.

Että elukat enenpi hyötyelukoita aina, ei niitä huvin vuoksi pidetä.

Tämä vanhuskotihevonen on pesciistä oleva idea. Kun henkilökunnan palkaan ei riitä rahat, jotkut kahelit olettavat tekevänsä hienoakin duunia, kun kuljettavat elukoita vanhustentaloissa "vanhusten iloksi". Ei elukalla korvata ihmistä. Mutta kun suuret itsekkäät loispummi-ikäluokat eläköityyn, tulee esiin se, että ei niitten seuraelämää ala kukaan enää maksamaan, eikä niitten elukoitten ruokia. Yhteiskunnanko pitää mummoille ostaa kissat seuraneideiksi, koska pummeilla itsellään ei ole haluja hankkia sellaisia tai maksaa itse seuraneideistään ?

Maassa älytön määrä karjatiloja, turkistarhoja, viljatiloja, mistä löytyy työpaikallla elukoita, miks joku vanhusten loppusijoituspaikka pitäisi muuttaa monitoimitaloksi, missä loispummit ja eläkeläiset eläis symbioosissa? Mä en ainakaan aio alkaa maksaa lisää veroja tollaseen tarkoitukseen.

=DW=

=DW=

Äänestä
  • Kissoja saa ilmatteekskin ja syöttää niille samaa ruokaa kuin ihmisille,ei tule kalliiksi ja moni vanha ihminen saa iloa.

    Äänestä

Laitoksissa lemmikit ovat asiakkaiden hoidon hyväksi.
Uutisessa oli kyse oman killin tai kollin mukaanottamisesta kaivoksille.
Miksei joku johtaja voi ottaa päiväksi mukaansa puhuvan papukaijan, opettaa sille sopivat fraasit, saa itse vetää lonkkaa halutessaan.
Sehän voi vastata puhelimeenkin, kaija siis.
Tai koiran, haukkuu kaikki alaiset vaivattomasti.

Ihanan näköinen kisumirri oli autokorjaamolla. Tosi viisaan ja fiksun oloinen.
Tokihan, jos asiakaspalvelusta on kyse, joku kukkahattu valittaa kukkien kuihtuvan lemmikin takia, atshii, mutta voipipa enentää asiakkaita jossakin, ainakin meitä eläinrakkaita, jos nyt ei ihan käärmehiä haalita matelemaan.

Aikoinaan, kun meillä oli koira, tuli eräs tuntematon mieshenkilö kysymään, eikö koirille voisi olla eräänlaisia aikuiskoirien "päiväkoteja".
En tiedä, perustiko.
Varmaanhan niitäkin on, lemmikkieläinbisnes on maailman kannattavimpia länsimaissa.

Äänestä

Jos sitä vielä lähtis töihin, niin mitähän sitä leipoisi jälleen-näkemis-juhlaan.?
Ja mitä veis tuliaisiks lemmikeille?
H.

Äänestä

kävin kerran permanentissa, ja kampaajan koira tuli syliini, piti istua niin, et koira pysty nukkumaan..

Äänestä
  • Heti menisin kampaajalle, jos mainostaisi, että löytyy kissaa tai koiraa, tai muuta viihdyttäjää luonaan.

    Äänestä

Kotiinpäin kun kävelin näin poliisiauton... siitä ajatus että poliisi nyt voi pitää koiraa työpaikalla.. ja viikon uutiskuvana oli presidenttimme halaamassa Lenni-koiraansa.. hänkin voi pitää työpaikallaan.
No nuo poliisin ja tullin koirat ovat oikeassa työssä.

Äänestä
  • Taisipa muuten olla Lennu..koiran nimi..

    Äänestä

  • Jepjep.

    Meillä tsadissa aika huumevapaata aluetta. Naapuri tullissa duunissa ja sillä huumekoira, Ei ole narkkareita näkynyt vuosiin, oman yhtiön ongelmanuorikin vetää kamaansa jossain muualla, kuin himassa.

    En siis oikein miellä elukoita koskaan lemmikeiksi. Onhan tuo itelläkin kissa, mutta mun mielestä se on mielenterveyselukka, se pitää mielen iloisena ja on siis hyötyeläin. Pakko kai tässä yhteydessä sanoa, olen kotoisin karjatilalta, suhtautuminen elukoihin aika rationaalinen. Ja olen ollut aikanaan töissä Korkeasaaressakin, en elukoitten kanssa tekemisissä, omissa hommissani, mutta Korkeasaari loppujen lopuksi vain iso ja erikoinen navetta. Elukat on kivoja, mutta ne on vaan elukoita. Kettufarmin vois perustaa, turkikset menee hyvin kaupaksi nykyaikana....

    =DW=

    Äänestä

Hoitolaitoksissa lemmikit ymmärtää, mutta että jos kampaamossakin pitäisi kissaa sylittää...vaikka pidän kissoista ja yleensä eläimistä, mutta rajansa kaikella.

Äänestä

Lemmikkejä on monenlaisia, samoin työpaikkoja. ;)

Työpaikkahaastatteluista voi tulla entistä haasteellisempia, jos pitää alkaa miettiä erilaisten tiimien lemmikkieläinten sopeutumista samaan työympäristöön.

Äänestä

Ei taida monta löytyä...vaikka uutisessa niin kerrottiin..oikein gallupin kera..
Kerran mustan yhdessä kyläkaupassa oli iso saksanpaimenkoira vapaana...sekä kissa kulki munkkipossulautasen vieressä kaupan tiskillä...kauppias itse oli kassakoneen takana paita auki ja hikisenä.. no en minä siitä mitään hepulia saanut...mutta terveysviranomaiset ehkä.

Virtuaalilemmikit.. ja farmit taitaa olla sopivampia työpaikoillekin.

Äänestä
  • Onhan noita työpaikkoja vaikka kuinka paljon: Lähes missä tahansa toimistossa voisi olla lemmikkejä, samoin melkein missä tahansa muissa kuin elintarvikeliikkeissä tai yrittäjien mukana monenlaisissa hommissa. Mielestäni lemmikit voisivat olla mukana melkein missä tahansa työpaikalla, ellei niistä tai niille koituisi siitä haittaa. ;)

    Äänestä

  • O - O kirjoitti:

    Onhan noita työpaikkoja vaikka kuinka paljon: Lähes missä tahansa toimistossa voisi olla lemmikkejä, samoin melkein missä tahansa muissa kuin elintarvikeliikkeissä tai yrittäjien mukana monenlaisissa hommissa. Mielestäni lemmikit voisivat olla mukana melkein missä tahansa työpaikalla, ellei niistä tai niille koituisi siitä haittaa. ;)

    Osuit ytimeen.

    Ei työpaikan saamisen edellytyksenä voi olla elukka-allergittomuus. Ei myöskään mikään palvelualanyritys voi edellyttää asiakkailtaa, että ovat epäallergisia elukoille. Kuka kaheli roudaa hevosta vanhustentaloon, onko se tarkistanut ensin, että kukaan hoidokeista tai duunareista ei ole allerginen elukoille?

    =DW=

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Osuit ytimeen.

    Ei työpaikan saamisen edellytyksenä voi olla elukka-allergittomuus. Ei myöskään mikään palvelualanyritys voi edellyttää asiakkailtaa, että ovat epäallergisia elukoille. Kuka kaheli roudaa hevosta vanhustentaloon, onko se tarkistanut ensin, että kukaan hoidokeista tai duunareista ei ole allerginen elukoille?

    =DW=

    Ei kukaan kaheli, eikä kukaan muukaan roudaa karhuja, saati kameleita laitokseen omin päin. Hänet kutsutaan elähdyttämään asukkaiden elämää, ja Laitoksen Henkilökunta huolehtii allergioista, sun muista virvokkeista. Että sinä saat olla hallelujaa, kyllä ne asiat on otettu huomioon ilman sinun viisastelujasikin!!

    Äänestä

  • O - O kirjoitti:

    Onhan noita työpaikkoja vaikka kuinka paljon: Lähes missä tahansa toimistossa voisi olla lemmikkejä, samoin melkein missä tahansa muissa kuin elintarvikeliikkeissä tai yrittäjien mukana monenlaisissa hommissa. Mielestäni lemmikit voisivat olla mukana melkein missä tahansa työpaikalla, ellei niistä tai niille koituisi siitä haittaa. ;)

    Missä niitä on. Kaikilla on konttoreissa paljon työtä, jopa kahden edestä yhdellä.Kuka ehtisi hoitaa koiraa ja ulkoiluttamaan.? Paloasemalla? Pankissa?Kuntosalilla?Missä?

    Äänestä

  • Mismissä kirjoitti:

    Missä niitä on. Kaikilla on konttoreissa paljon työtä, jopa kahden edestä yhdellä.Kuka ehtisi hoitaa koiraa ja ulkoiluttamaan.? Paloasemalla? Pankissa?Kuntosalilla?Missä?

    En minä ainakaan ole konttoreissa akvaariota kummempaa eläinnäkyä nähnyt.
    Siinäpä olisikin oikea eläintarha, jos jokainen toisi kissansa, koiransa, kaninsa, papukaijansa, poninsa, käärmeensä, hämähäkkinsä, liskonsa ym. mukanaan.
    Ainakin minun piti keskittyä työssäni työntekoon, ei koiran kusetukseen.

    Äänestä

Joskus 90-luvulla työpaikassani puhelinkeskuksella oli villakoira mukana. En muista miksi se hänellä oli, siihen oli kyllä jokin syy. Ei hän normaalisti sitä pitänyt mukana. Muistan, että ruokatunnilla käytin koiraa nurmikolla tarpeillaan. Tuo sitten aiheuttikin sen, että otin itselleni koiran. Siitä alkaen minulla on ollut aina koira. Nyt on jo neljäs menossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mimmimummi* kirjoitti:

on yleistynyt... kertoo lehti.. Näin äkkiseltään ei tule montaakaa työpaikkaa mieleen...missä voisi lemmikkiä pitää... vai tuleeko muille.
Hoitolaitoksissa.. vanhusten hoidossa on käytetty ainakin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu