Taloyhtiömme nosti lainaa remonttia varten 100000euroa. Talossa on viisi identtistä asuntoa joten laina on 20000e per asunto. Yksi asunto on maksanut velan pois. Itse olen maksanut rahoitusvastiketta 100e/kk nyt 2,5 vuotta eli noin 3000 euroa (osa menee tietysti korkoihin).
Nyt kävi ilmi, että rahoitusvastike on ollut koko ajan alijäämäinen ja alijäämää on kompensoitu hoitovastikkeen puolelta. Uusi isännöitsijämme laski velkaosuuteni täten olevan yli 22000 euroa. Eli vaikka olen maksanut jo 3000 euroa, asuntooni kohdistuvaa velkaa on enemmän kuin alunperin ja tätä en ymmärrä. Meneekö asia todella näin? Ymmärrän kyllä sen, että hoitovastiketta ei saisi rahoitusvastikkeeseen käyttää, koska yksi on velaton.
Jos rahoitusvastiketta on paikattu hoitovastikkeella, hoitovastike lienee ylijäämäinen. Voidaanko tilannetta korjata oikaisemalla kirjanpito siten, että osakkaat maksavat rahoitusvastikkeen alijäämät pois ja hoitovastike hyvitetään osakkaille rahana/maksuvapaana?
Alijäämäinen rahoitusvastike ja noussut yhtiölaina
7
4077
Vastaukset 7
- Tutkintaa
Hoitovnastiketta ei saa käyttää lainaosuuksien maksuun edes väliaikaisesti. Ota yhteyttä tilintarkastajaanne. Kannattaa myös tutkia isännöitsijän toiminta - haiskahtaa laittomuudelta.
- ITS...
"Jos rahoitusvastiketta on paikattu hoitovastikkeella, hoitovastike lienee ylijäämäinen."
Kyllä
"Voidaanko tilannetta korjata oikaisemalla kirjanpito siten, että osakkaat maksavat rahoitusvastikkeen alijäämät pois ja hoitovastike hyvitetään osakkaille rahana/maksuvapaana? "
KIrjanpitoa ei oikaista vaan tilanne korjataa seuraavalla (kuluvalla) tilikaudella. Periaatteessa se on nollasummapeliä, eli tässä tapauksessa hoitovastiketta voidaan laskea ja rahoitusvastiketta korottaa. Suuremmat heitot korjataan esim. maksuvapaalla kuukaudella hoitovastikkeen osalta ja ylimääräisellä rahoitusvastikkeella. Tietysti aina voi tehdä korjauksia eli lisätä hoitopuolen kuluja.
Siihen kannattaa tottua että molemmat puolet elävät omaa elämäänsä ja lainaosuuslaskennassa jäämät huomioidaan. Isännöitsijä ei päätä talousarviosta tai määrä vastikkeita joten katse kohdustuu omistajiin. - Dilleduu1
Oliko teillä ammatti isännöitsijä, kun lainaa otettiin ja rahoitusvastikkeen suuruudesta päätettiin?
- olj njm äj n
Huuhaaa.
Tollasta se on pahimmilllaan pikkuyhtiöissä, joissa isännöitsijäkin amatööri.
Ei siinä muu auta kuin lakimies. Kalliiksi tulee sekin, mutta ei sulle. - tääähti
Kai olet varma että velkaosuutesi oli 0 euroa ennen kyseisen lainan ottoa?
Yksi asia joka pisti silmään, on että lainaa on otettu 100.000 euroa, mutta yksi maksanut siitä oman osansa pois, onko tämä tehty lainan ehdoilla, eikä lainan uudelleenjärjestelyllä? Onhan hän silloin maksanut uudelleenjärjestelyistä johtuvat kulut? Todennäköisesti on, jos teidän isännöitsijänne on ollut asiastaan perillä.
Ilmeisesti laina on hyvin pitkäksi ajaksi suunnittel vuoden laina, mutta korko vie suurimman osan maksamistasi 100 e/kk (3% 20.000 on 600 euroa)
Kumminkin tämä osansa jo maksanut osakas on maksanut 1/5 teidän muidenkin lainojen lyhennyksistä, mutta ilmeisesti hoitovastikkeella ei ole vähennetty kirjanpidollisesti lainaa, vaan se on kirjattu jonnekkin muulle tilille (hallintokuluihin tms). Tällöin laina on mahdollisesti päässyt kasvamaan kirjanpidollisesti, kun korkomenot on lisätty lainaan, joka näkyy isännöitsijältä saamastasi laskelmasta.
Mutta eri asia on tietenkin paljonko sitä lainaa on oikeasti jäljellä.
Kirjanpito teillä on sekaisin, ja ihmettelen miten liian pientä lainavastiketta ei ole huomattu.... Kannattaakin ennemmin selvittää lainan tämänhetkinen tila, ja ainakin se että se 20.000 minkä yksi osakas maksoi päätyi ainakin oikeasti lainanlyhennyksiin. - Rahat pois
"Oliko teillä ammatti isännöitsijä, kun lainaa otettiin ja rahoitusvastikkeen suuruudesta päätettiin?"
Oli kyllä, mutta muuten hän laiminlöi tehtävänsä. Uusi isännöitsijä on laskenut summat käytettävissä olevien tietojen perusteella.
"Yksi asia joka pisti silmään, on että lainaa on otettu 100.000 euroa, mutta yksi maksanut siitä oman osansa pois, onko tämä tehty lainan ehdoilla, eikä lainan uudelleenjärjestelyllä? Onhan hän silloin maksanut uudelleenjärjestelyistä johtuvat kulut? Todennäköisesti on, jos teidän isännöitsijänne on ollut asiastaan perillä."
En ihan täysin ymmärrä, mutta uskosin että on maksanut. Saamastani lainalaskesmasta näkyy että hänen taloyhtiölle maksama summa on ollut n. 22000 ja kohdassa "lainan lyhennys" (eli ilmeisesti pankille maksettu?) on ollut hieman alta 20000e.
Meillä oli tiedossa että vastike on pieni, mutta se, mitä se tarkoittaa ei kunnolla valjennut ennen kuin nyt kun uusi isännöitsijä teki laskelmat. Tuntuu hullulta jos lainaa on kuitenkin koko ajan lyhennetty pankille maksusuunnittelman mukaisesti niin osakkaiden velkaosuudet ovat kuitenkin kasvaneet.
Olen nyt myymässä asuntoani, joten asiaan pitäisi saada jokin selvyys melko nopealla aikataululla. - Rune Kronlind
Yhtiön jokaisessa tilinpäätöksessä on (oltava) jälkilaskelmat vastikkeiden käytöstä. Niistä selviävät jokaisen tilikauden osalta hoito- ja rahoistusvastikkeiden mahdollinen ali- ja ylijäämä.
Ongelma ei siten voi tulla Sinulle yllätyksenä - ellei sitten kirjanpito ja tilinpäätös ole väärin laadittuja, joka onkin sitten ongelma isännöitsijälle, kirjanpitäjälle ja tilintarkastajalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???251036- 71922
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha591865- 48855
- 82748
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69654
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646