Suomalainen Äiti Iranilainen Isä

tuleva Äiti

Kertokaa! Miten arki pyörii yhdessä? Olen raskaana ja asiat mietityttää miten arki sujuu. Hän on kyllä ihana ja huomaavainen, kilttikin. Lähinnä se että "kestääkö" rakkaus hyvin raskauden ja lapsen syntymän. Millainen noin yleensä on Iranilainen mies Isänä ja puolisona? Onko uskollinen lapsenkin jälkeen? Olemme olleet yhdessä jo tovin. Jotenkin vain asiat mietityttää.

3

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marenkimaija

      Tottakai kaikki voi sujua hyvin, tai sitten ei.
      On monenlaisia iranilaisia isukkeja - jos jollakin on mennyt hyvin, toisella ei välttämättä mene. Toivottavasti teillä menee kaikki hyvin.
      Miksi sinua mietityttää? Jos ei ole huolestuttavia merkkejä ilmassa, ole luottavainen - älä epäile vain siksi että toinen on iranilainen.
      Tapailin kauan sitten iranilaista miestä, mutta en innostunut jatkosta...mies oli oikein kiva ja huomaavainen, mutta en vain syttynyt.
      Silmät auki täytyy tietysti pitää niinkuin muissakin ihmissuhteissa, ettei ole ihan ruusunpunaisilla laseilla liikenteessä...

      • aloittajanainen

        Niimpä. Onneksi olen sen verran jalat maassa tyyppi etten ihan pilvissä leijaile tummien silmien edessä. Uskon että asiat menee kaikinpuolin hyvin.


    • Iranilainen

      Minulla on kokemusta mutta lasta emme ehtineet saada. Mies piti itseään vapaamielisenä mutta kritisoi kaikkia uskontoja ja muita kulttuureja. Suomalaisista hän sanoi, ettei täällä ole kulttuuria ollenkaan. Iranilainen mies oli ihana ja huomaavainen niin kauan kuin hänelle oli siitä hyötyä (oleskelulupa, asuminen, taloudellinen tuki, helppo seksi). Vaikka hän meni naimisiin kanssani, häntä ei kiinnostanut suunnitella yhteistä tulevaisuutta. Myös arkisista asioista sopiminen oli mahdotonta ajoittain. Hän on iranilainen ja tietää parhaiten miten asiat hoidetaan. Usein huomasin, ettei hän uskonut asioita minun suustani kuultuna vaan vasta kun joku muu sanoi hänelle samaa. Riitoja emme voineet sopia, koska hän ei voinut myöntää virheitään. Hän on edelleen naimisissa mutta tapailee jo muita. Hän pitää luonnollisena sitä, että miehellä on useita naisia/tyttöystäviä/vaimoja samanaikaisesti. Minä en sitä voinut hyväksyä ja sain kuulla olevani itsekäs ihminen. Vaikka hän osasi olla huomaavainen, kiltti, ystävällinen ja lämmin, hän oli myös manipuloiva, kylmä, häikäilemätön, äkkipikainen, pelottava ja välinpitämätön. Kannattaisi kysyä itseltäsi mikä ja miksi sinua mietityttää. Jos on ongelmia, niin ne voi kasvaa lapsiperheessä. Minulla on kokemusta yhdestä iranilaisesta miehestä enkä voi yleistää sitä. Toivottavasti kaikki sujuu hyvin teillä perheenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe