Tuntijasi, pyydän apuasi

ikuinen oppilas?

Luulin jo tänään että onneni kääntyisi ja elämäni saisi uuden suunnan. Mutta erehdyin jälleen kerran. Mistä tämä epäonnen määrä johtuu, mitä olen tehnyt väärin? Kuinka kovalla kädellä elämän pitää minua vielä opettaa? Mielestäni olen ymmärtänyt jo, mitä tein väärin mutta ilmeisesti niin ei ole?

5

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikuinen oppilas?

      nostan tätä..

      • ikuinen oppilas?

        Vielä yritän nostaa.


    • Hei

      et varsinaisesti kysy mitään, mutta yritän kuitenkin saada sinusta kiinni.....

      rakkaudessa on ristiriitaa. mies ja koti eivät ole harmoniassa.
      kuule, jos kysyisit tarkemmin, minun ei tarvitsisi kehittää "koko kaarta", vaan pääsisin itse asiaan.

      t. Keskiyö

      • ikuinen oppilas?

        No totta, eihän tuosta kysymyksestä ymmärrä erkkikään.. Vastoinkäymiseni ovat lähinnä taloudellisia. Olen eronnut yli 10v sitten ja siitä alkoi taloudellinen alamäkeni. Hetken luulin että tilanne paranisi mutta ei. Tiedän että osittain syyt tähän tilanteeseen löytyvät itsestäni: olen käyttänyt rahaa surutta sekä itseeni että etenkin lapsiini. En ole osannut säästää kun on ollut vähän ylimääräistä. Nyt olen puilla paljailla ja todella taistelen olemassaolostani. Venytän senttiä mutta silti rahat eivät riitä alkuunkaan. Ihmettelen myös äitini käytöstä, tuntuu kuin hän nauttisi aina kun kärsin ja vääntää vain puukkoa haavassa. Vihaako hän minua vai mistä on kyse? Äitienpäivä lähenee ja tuntuu kuin en saisi itseäni hänen luokseen käymään, viimeisimmän riitamme jälleen. Säälin häntä mutta en pysty antamaan anteeksi sanojaan joilla on vuosien varrella minua loukannut. Eli pääkysymykseni on: onko elämäni yhtä kituuttamista päivästä toiseen vai voiko talous tästä kohentua. Entä suhde äitiini, paraneeko ikinä ja miksi vihaa minua? Kiitos jos jaksat vastata!


    • Hei

      no tämä auttaa jo paljonkin! kun sinä avaudut, minäkin olen avoin vastauksille.....

      äiti on ärsyyntynyt, osittain myös katkera. ärsyyntynyt hän on siitä, että sinä et ole osannut olla hänen mielestään vaatimaton.
      sinä itse olet viehättävä nainen. tottakai sinun tuleekin korostaa naisellisuuttasi, se on sinun valttisi!

      mutta nyt on otettava järki käteen. olemassaolon puolesta taistelu on vahvaa elämänkoulua, se on tarpeellista meille kaikille. sinun on opittava talouden hallintaa, se ei kulje käsi kädessä rakkauden osoituksien kanssa. voin puhua ihan elämänkokemuksestani, että mitä vaatimattomammin elät ja lapsiasi kasvatat, sitä kiitollisempia he ovat myöhemmin kasvaessaan!

      sinun on katsottava työmarkkinoita ja ponnistettava. sinä toivot lapsillesi hyvää varakasta tulevaisuutta, sellaisen minä näenkin. turvallisen elämän.
      toki sinä itse otat pari pitkää askelta, yli omien rajojesi. kun ymmärrät oman tilanteesi ja oikeasti haluat siitä ulos - sinä ryntäät kauemmaksi ja haet sieltä tietoa.
      tieto on samalla avain onneen ja rakkauteen. sinulle näkyy tulevassa mukava mies, joka arvostaa ahkeraa ihmistä. voit nyt jo valmistua tulevaan, koska se on kannattava ja arvokas aika elämässäsi. tämä mies on uskollinen perheihminen, jolla on varaa. hän etsii aikanaan rinnalleen ahkeraa ihmistä, jolla on arvot kohdallaan. niin se näkyy.

      t. Keskiyö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      201
      3190
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      1984
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      35
      1602
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1583
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      93
      1280
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1225
    7. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1013
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      5
      952
    9. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      937
    10. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      187
      932
    Aihe