Rossipohjaisen pihasaunan lattian eristys

pärmän vaalle

Vanha hirsinen ulkosaunamme on rakennettu matalille 20cm korkeille harkkopilareille. Lattia on tehty pontatusta lehtikuusilankusta ilman eristeitä. Nyt on aika rempata saunaa ja uusia lattia samalla. Koskapa satunnaisesti käytämme saunaa myös talvisin ja myöhään syksyllä haluaisimme lattiaan eristyksen pitämään saunan lämpimänä aamupesua varten. Nyt lattian kautta pukkaa kylmää nopeasti ja pesuvesi on turhan vilpoista aamupesulle.

Harkinnassa on vaihtoehtoja kolme. Ensimmäinen: Jätän puisen lattian purkamatta. Koolaus sen päälle ja toinen lattiataso filmivanerista, lattiatason korotus ei olisi haitaksi. Ilmatilaa jäisi noin kolme senttiä. Eristeenä toimisi ilma, puulattian ja filmivanerin välissä. Filmivanerin tilalle voisi harkita myös vesivaneria johon vedetään vesieristys ja sitten laatoitus tai muovimatto päälle, mutta mahtaisivatko laatat kestää pakkasia?

Toinen tapa: Purkaa lattia. Alhaalta lukien, laudoitus, tervapaperi tai tuulensuojalevy ja kivivilla (tai muu eriste) ja sen päälle joko eristetty vesivanerilevy tai filmivaneri.
En uskaltaisi jättää nykyistä pontattua lattiaa koskapa se on suhteellisen tiivis, voisi vaarana olla kosteuden keräytyminen villoihin, sitä paitsi eipä sinne villoja juuri mahtuisikaan mikäli vanhahan päälle tulisi.

Kolmas vaihtoehto joka olisi suhteellisen helppo. Puretaan nykyinen lattia pois. Pohjalaudoitus, tyrox, finnfoam ja sen päälle edellä mainitut vaihtoehtoiset vanerilevyt.

Kävipä aika vanha eristystapakin mielessä, kun ei tässä u-arvoja ja passiivirakenteita tavoitella, myös hiekkaa on käytetty eristeenä….vähän luovuutta kehiin ei ole haitaksi.

Jos kellä on kokemuksen tuomaa parempaa ratkaisua tai noista edellä mainituista vaihtoehdoista kokemusta niin olisi mukava kuulla.

7

10435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T-S-I

      No en eristänyt kun kesäsauna vain, niskojen päälle filmivaneri kun niskojen jako 600mm,sitten märkätila-gybroc , saneerauslaasti ja pakkasenkestävä laatta.
      Uiva rakenne siten että ei kiristä reunoista kun elää kuitenkin,vaikka kalliolla suurimin osin,5 mm rako kumitiiviste&silicon.
      Seinään laatta pystyyn f-vanerin päälle ja lattialaatta sitä kohden siliconsaumauksella(elää). Vaneri&laatan päälle muovilista kaltevasti siten että ei ves makkoo,,, ja pari klapia saunomisen jälkeen pesään hoitaa hirren kuivumiset.
      Saas nähä....

    • 71017

      Pelkkä puulattia (niskat/lattialankut/venelakka) olisi ollut helpompi, halvempi ja paljon lämpimämpi. Lattialaatta peruskylmään ulkosaunaan huonoin mahdollinen vaihtoehto. Seinustoja kiertävät niskat 5-10mm holkeilla irti ja lankut vaikka 5mm irti seinistä. Kallistukset jne off ourse

      • T-S-I

        Taas se 'laulu' alkoi. Siksi kirjoitinkin tuohon loppuun että 'saas nähä,,,' kylmä,kylmä...
        Pelkkä puulattia ,juuri tuollainen oli ja sen heitin hvonvtuun 25v välein mätänemästä ja haisemasta.. joo ei ollut omatekemä.
        Ei tarvi olla helppo
        Ei ollut kallis
        Ja mulla saunassa ei ole vielä ikinä ollut kylmä, lämmitä muuten se sauna ennenkuin menet sinne, monesti auttaa kylmyyteen.
        Mulla on kesäasunnon saunassa peruskylmä laattalattia talvella, ja silloin on Ylläksen saunassa lattialämmitys päällä, eikä yhtään kylmä kun käppäilen siinä. Hyvä vaihtoehto mielestäni?
        Joo ,kyllä kallistan ,- maltilla. Kippis ja heeeeiii...


    • terve menoa

      avauksessa olit laittamassa eristyksiä koska käytät saunaa kylminäkin vuodenaikoina ja lopulta päädyit kylmimpään mahd. ratkaisuun ja aiheesta huomauttaminen (koska olit mielipiteitä vailla) sai vaipan heti vinoon..? Kannattaisiko kippistellä vasta töiden jälkeen ei sen aikana?

      • I-T-S

        kandeisko hiukka lukea kuka kirjoittelee mistäkin. Nyt on vissiin innokkuuta enempi kuin älykkyyttä tai innokkuutta neuvomaan ainakin riittää. Kohteesta nyt niin tietoa,,,

        Parempi kun lopetat kippistelyn ihan kokonaan.


    • SaunaHanuri

      Paskaa jauhatte. Rossipohjan päälle vesieristys ja petonilaatta. Täts it. On kestäny jo 50 vuotta eikä mitään onkelmia. Petonilattian päällä puuritilät eikä oo kylmä kun lämmittää saunan vielä 130 asteeseen, Ei edes -40 asteen pakkasella palele.

    • ## Lämminmies

      En tunne lämmittäviä eristeitä . Tietysti sitten jos niitä laittaa
      tuplasti.Tai enemmän kun naapuri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5578
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3111
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2694
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2062
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2055
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1869
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      99
      1839
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      1772
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1478
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1248
    Aihe