Kannus ja sivukylät!

On se kumma hinku ajaa sivukylät ahtaalle!

Aina haukutaan kokkolaa, mutta siellä on rakennettu uusia päiväkoteja sivukylille esim peltokorpeen on rakennettu uusi päiväkoti 2009 ja ruotsaloon 2011! Eskola sijoittuu kooltaan näiden väliin ja lapset halutaan kuskata muualle! Ei mene minun maalaisjärkeen?

Hyvä Eskolalaiset laittakaa kaupungille kampoihin! Menetetyt palvelut eivät tule takaisin!
42737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Eikä me keskustan koululaisten vanhemmat haluta myöskään mitään hehtaari kokoisia luokkia! Jo 20 oppilasta luokassa on tarpeeksi (jopa liikaa).

Äänestä
  • 20 on nimenomaa aivan liikaa! Max.15 oppilasta/luokka! :)

    Äänestä

  • !!! kirjoitti:

    20 on nimenomaa aivan liikaa! Max.15 oppilasta/luokka! :)

    Opilasmäärien lisäys luokkaa kohden on 1.7 oppilasta lehden mukaan.

    Eli keskimäärin 1-2 oppilasta lisää nykyisiin luokkakokoihin verrattuna, ei kyllä kuullosta kovin järkyttävältä muutokselta.

    Tässä lienee kyse jostain koko Kaupungin keskimääräisestä luokkakoon muutoksesta ja siinä syrjäkyläläiset toki joutuvat huomattavasti isompiin luokkiin kuin ovat tottuneet mutta...

    Ei kait missään lakipykälässä sanota tai kukaan sellaista edes vaadi että syrjäkylällä asuvat oppilaat ansaitsevat pienemmät luokat?

    Äänestä

  • Sopiva määrä 25 oppilasta/luokka.

    Äänestä

Kannuksen keskustan linja on sama kuin hallituksen kokoomuksen. Kokoomus keskittää koko maan asiat, mutta Kannuksen keskusta oman kunnan asiat!

Kannattaisi Kokoomuksen värväreiden käydä poikkeamassa Kannuksen kaupungintalolla kun on istuntoja, sillä siellä on yllättävän paljon saman aatteen ihmisiä. Taidettu olla vaan keskustan listoilla, että ollaan päästy läpi?

Äänestä
  • Hyvä Kommentti meillä on siis KAAPPI KOKOOMUSLAISIA!!!

    Äänestä

Nyt kannattaa panna koulujen lakkauttamissuunnitelmat jäihin ainakin siihen asti, että tämä valtion kuntauudistussotku on ratkennut suuntaan tai toiseen.

Esimerkiksi Lohtajan valtuusto ehti ennen kuntaliitosta päättää Alaviirteen koulun lakkauttamisesta, joskin joutui perumaan päätöksen kyläläisten painostuksen ansiosta. Yksi kunnan napamiehistä perusteli edelleen lakkauttamissuunnitelmaa sanoilla "onko sitten parempi, että se on Kokkola, joka lakkauttaa Alaviirteen koulun". Mutta kuinka ollakaan, kun Lohtaja liittyi Kokkolaan, kukaan kaupungin sisällä ei ole millään tavalla kaavaillut kyseisen koulun lakkauttamista.

Äänestä

Olen samaa mieltä, Ullavakin kuuluu kokkolaan ja sielläkin on kyläkouluja. Kaupungin päättäjien pieni ryhmä jossa osa asuu jopa ulkopaikkakunnilla on tekemässä omasta periaatekysymyksestään kohtalokasta virhettä. Jos kyläkoulut loppuu, on aivan sama vaikka kokkolaan liityttäisiinkin

Äänestä

Mikä tuossa on niin vaikea tajuta? Kokkolassa kaupunki kasvaa tuohon suuntaan, joten on luontevaa että tulevaan kysyntään varaudutaan. Kannuksessa kehitys taas on päinvastainen ja myös siinä tapauksessa on järkevää varautua muuttuvaan tilanteeseen. Raha ratkaisee.

Jos nyt viime aikoina noille sivukylille on muutama nuori perhe rakentanut tai ostanut jonkin vanhan talon, niin enemmän se kertoo huonosta ympäröivän maailman kehityksen ymmärtämisestä, kuin siitä että sivukylät olisi palaamassa elinvoimaisiksi.
Jatkossa palveluita keskitetään jatkuvasti kohti suurempia yksiköitä, eikä muutaman Kannuksen kyläläisen mielipide muuta tuota kehitystä mihinkään suuntaan. Tunnusta tosiasiat ja toimi sen mukaan, turha tuosta on jatkuvasti täällä valittaa.

Äänestä

Tuo lehdissäkin näkyvä fanaattinen kyläkoulujen puolustaminen ei edusta kyllä läheskään kaikkien näkökantaa.

Veikkaanpa että suurin osa Kannuslaisista on toisilla linjoilla. Itse en ainakaan ymmärrä miksi pitäisi kouluja pitää auki jos oppilaat yksinkertaisesti loppuvat. Jokainen tajuaa että koulun toiminnan jatkaminen kun oppilasmäärä hupenee pariin kymmeneen on kallista. Kaupunki on tehnyt hyvää työtä kun esittelee eri vaihtoehtoja sekä myös niiden kustannusvaikutukset.

Itse en ainakaan halua että veroäyrini käytetään jonkun koulun pystyssäpitämiseen jossa työssäkäyvän henkilökunnan lukumäärä on lähellä oppilaiden lukumäärää, se on älytöntä.

Äänestä

Kannuksen olisi parasta liittyä Kokkolaan. Näin se vain menee ja on...

Äänestä

Kyllä suurin osa Eskolalaisista on kyläkoulun takana. Mahtavaa kun saa kannuksen kaupungin taliaivoille päättäjille lyötyä luun kurkkuun!!

Äänestä

Kuka nyt haluaa sivukylät ja koulut säilyttää. Ei muutako keskustaan vaan, loppuu tuo paapominen. Ei mitään järkeä pitää kouluja väkisin pystyssä. Jos ei siemenet sivukylillä idä, niin keskustaan vaan, täällä hyvä opetus ja saatais ehkä sivistystä sivukylillekkin. Nyt sielä joku ääliö itkee, ja esittää jotain ääliö pelastuskeinoja. Nostetaan 2% veroja, huh huh sehän se ois. Mites eläkeläiset, pienet eläkkeet, niistähä onkin varaa ottaa. Lopetetaan lukio, vielä idiooteilta hyviä juttuja. Kun katsoo FB keskusteluja niin johan on pelastuskeinoja. Päällimmäisenä tulee mieleen että siellähän ne valopäät oikeen maailmaan pelastaa. Älyhoi älä jätä. Jos ei ole rahaa niin ei mopolla mahdottomia. Kysytään kreikasta neuvoja, myydään hiekkaa hullusta Saharaan. Jos ei enää muuhun pystytä niin haukutaan Raasakan koulua oikeen porukalla. Sehän se helpottaakin päätöstä. Visionsa kullakin :)

Äänestä

Koko kyläkoulu aloite joka keräsi 900 nimeä kertoo kuinka surkeasti viime vaalit menivät. Vaasan vaalipiirin alhaisin äänestysprosentti! Ei ihme tärkeitä asioita ei otettu vaali teemoiksi vaan haudattiin ja haluttiin ratkaista asiat "kapineteissa". No tämä aloite on suuri voitto lähidemogratialle! Kunnallisvaaleissa pitää ottaa teemoiksi kuntalaisille tärkeät asiat eikä valtiontason politiikka!

Äänestä

Eskolalainen tehkää iltapuhteiksi lapsia, jotta koulut säilyvät vihreässä kylässä

Äänestä
  • Janne Kiviojan kirjoitus lestijokilehdessä on rohkea kannnanilmaisu. Erittäin selkeästi hän myös perustelee miksi hänen mielestään kyläkouluja tulee lopettaa. Olen täysin samaa mieltä.

    Se eskolalaisten "ryhmäkirjoitus" taas oli kaukana omista linjauksistani asian suhteen... He siis tahtoisivat että keskustan koululaisia tulisi ruveta kuljettamaan sivukylille jotta ne oppilasmäärät pysyisivät riittävinä. Kohta sama taho vaatii varmaankin että keskustan asukkaista osa pakotetaan ruokaostoksille syrjäkylille jotta myös ne Eskolan kaupat pysyisivät pystyssä.

    Äänestä

  • hyvä Janne kirjoitti:

    Janne Kiviojan kirjoitus lestijokilehdessä on rohkea kannnanilmaisu. Erittäin selkeästi hän myös perustelee miksi hänen mielestään kyläkouluja tulee lopettaa. Olen täysin samaa mieltä.

    Se eskolalaisten "ryhmäkirjoitus" taas oli kaukana omista linjauksistani asian suhteen... He siis tahtoisivat että keskustan koululaisia tulisi ruveta kuljettamaan sivukylille jotta ne oppilasmäärät pysyisivät riittävinä. Kohta sama taho vaatii varmaankin että keskustan asukkaista osa pakotetaan ruokaostoksille syrjäkylille jotta myös ne Eskolan kaupat pysyisivät pystyssä.

    Väliäkös sillä on kuka kulkee ? Kuljetaanko keskustassa syrjäkylille tai toisin päin jos määrä on sama. Parempi paikkahan se on maaseutu kuin suurkaupungin hälinä :)

    Äänestä

  • Kaupunkilainen ex kirjoitti:

    Väliäkös sillä on kuka kulkee ? Kuljetaanko keskustassa syrjäkylille tai toisin päin jos määrä on sama. Parempi paikkahan se on maaseutu kuin suurkaupungin hälinä :)

    No ompa sitä kannuksesa suurkaupungin hälinää. Voi ristus

    Äänestä

  • Mähoneeeen kirjoitti:

    No ompa sitä kannuksesa suurkaupungin hälinää. Voi ristus

    Haloo pahvi se oli sarkasmia , heh heh

    Äänestä

Eskolalaiset on pahasti metikössä koulukeskustelussa. Ne on valinneet rähinälinjan ja takkiin taitaa tulla. Eskolassa on paha asenneongelma, eivät he oo muita kyliä arvokkaammassa asemassa.

Äänestä
  • Onhan se iso kylää uimaranta, kesäteatteria, koulut, rukoushuone, baari, kauppa, eskopuu ja sementtivalimo ja vaikka ja mitä lähes kaupunki. .

    Äänestä

  • Ex eskolalainen kirjoitti:

    Onhan se iso kylää uimaranta, kesäteatteria, koulut, rukoushuone, baari, kauppa, eskopuu ja sementtivalimo ja vaikka ja mitä lähes kaupunki. .

    Joopa joo, eskopuu lomauttaa, kaupat ei tasan kauaa kanna, kun kylillä käyvät ostoksilla kuitennii, baarin juopot kuolee viinaan ja tämmöstä kituvaa kylää pitäis kannustaa...ehei-

    Äänestä

  • Ex eskolalainen kirjoitti:

    Onhan se iso kylää uimaranta, kesäteatteria, koulut, rukoushuone, baari, kauppa, eskopuu ja sementtivalimo ja vaikka ja mitä lähes kaupunki. .

    Noin pystyvinä ja omavaraisina teidän tulee sitten itse rahoittaa kyläkoulunne ylläpito eikös vaan?

    Äänestä

Ihmeen riitaista siellä Kannuksessa. Teistä pitäisi tehdä kokkolan asumislähiö. Teenkin siitä aloitteen. . .

Äänestä

Sivukylien kouluja on turha pitää pystyssä, jollei niissä ole oppilaita.

Äänestä

Täältä tullaan Kokkola.

Äänestä

Nyt kun eskolalaiset on haukkuneet keskustan päättäjät, ja kaikki koulut lyttyyn. Oisko aiheellista kysyä kyläpäälliköiltänne, että mites se mäkiraonmäen hanke etenee, liekö ollut samoja ihmisiä asialla. Toivottavasti ei, varmaan vaan huhuja kun kuulemma kaikki ei mennyttäkään ohjekirjan mukaan.(toivottavasti)Olisko aiheesta tarkempia laskelmia, varmaan yhtä hyviä kuin kyläpalvelukeskuksesta. Talousluvut eri asia toteuttaa kuin että visioita esittää. Keskustan asioita ja yhdistysten rahoja viisaampi pitää erillään. Nimittäin siinä vaiheessa kun toisia oikein moittii on syytä huolehtia omista taustoista, eiköstä vaan...?

Äänestä

En usko kyläpalvelukeskus-ideaan ollenkaan. Kannuksen kaupunki sen joutuis rahottaan. Ja tämä tenavapäiväkodin lakkautus, käsi ylös ne eskolalaiset päivähoidon tarvitsijat, joista kummallakin vanhemmalla on työpaikka eskolassa! Kannuksessa on työ monella, joten eikaisennyniivälii oo tuoko kakrunsa tänne vai eskolaan?

Sitte moni itkee koulukyytien lisäävän päivän pituutta. No moniko 1 tai 2 luokkalainen tulee suoraan kotiin, eikö suurin osa oo iltapäivkerhossa ja tulee kotiin, ku vanhemmat tulee töistä? Vai eikö eskolassa tehä töitä! Jotenkin vaikuttaa jo siltä.

Mikä eskolalaisia ahistaa: liian pienet kengät, pipo tiukalla, liian vähän leluja ja ikkunat mehtän puolelle taitaa teillä olla!

Äänestä
  • Ei sun tarvi siihen uskoakkaan!!

    Äänestä

  • !!! kirjoitti:

    Ei sun tarvi siihen uskoakkaan!!

    Onnex en uskokkaan. Enkä halua kannuslaisena kyläidioottien keskusta rahoittaa missään muodossa.

    Äänestä

Asiaa!

Äänestä

Sehän samalla voitas siirtää, se Eskolan kesäteatteri mäkiraonmäelle. Nyt kun koulu kerta suljetaan. Tai tuodaan sievin kunnanraja hullun montuille, jäävätpähän itkupillit sitte sinne. Ja mukulat vaikka Nivalan kouluun, jos ei Raasakan koulu kelpaa.

Äänestä

Rättyään yliopisto!

Äänestä
  • No niin siinä saataisiin autiotuvat taas käyttöön ja baarinkin liikevaihto nousisi

    Äänestä

Oisko Eskolan koulun nimi. Ääliöyliopisto, kun noita kirjoituksia lukee, niin vois kuvitella sen jo siellä olevan. Voi hyvät hyssykät, mahdotonta marinaa. Mikään ei passaa ja kaiken pitäs olla paremmin ku muilla sivukylillä, avataan Korpelan koulu, mutta Eskola kiinni. Pitäs vissiin avata välikannukseenki päiväkoti... Huh huh ja tietty kaupunki maksaa

Äänestä

Rättyään äälioyliopisto, ja rahoitetaan se kesäteatterin eu tukirahoilla. Hanhinevan koulusta hop Loppi, onhan se jo floppi..

Äänestä

Koittakaapa yliääliöt käyä kirjoittaan siellä fb:ssä omalla nimellä ettei tarvi täälä nimimerkin suojissa kirjootella...

Äänestä
  • Mikäs oikeus sinulla on sitten kirjottaa nimimerkin suojissa tänne ja ei tämä palsta ole mitenkään sidoksissa facebookiin! Taidat olla eskolan koulun "kasvatteja", kun ajatusmaailmasi on ahdas!

    Äänestä

  • Keskustankoulujenpuolest kirjoitti:

    Mikäs oikeus sinulla on sitten kirjottaa nimimerkin suojissa tänne ja ei tämä palsta ole mitenkään sidoksissa facebookiin! Taidat olla eskolan koulun "kasvatteja", kun ajatusmaailmasi on ahdas!

    nimimerkkisi on keskustan koulujen puolesta.se jo kertoo sen, ettet ihan tosissas ees tajua mistä tässä on kyse.mikä sinulla on Eskolalaisia vastaan, etkö tajua että ne kaikki ei oo ne muutamat ja ne muutamatki on sanonut enemmän asiaa kuin sinä tällä palstalla ja nimenomaan, tää ei oo mitenkään yhteydessä feisbuukkin niin miksi täällä kommentoidaan siellä käytyjä keskusteluja? eikö olis ihan asiallista, että paatostaisitte siellä, ihan omailla lärveillänne nää kaikki.ois hauskaa meille kaikille, nähdä mitä tämmöset puheet sais aikaan.vaan etpä taida uskaltaa, kuka oletkaan.;).

    Äänestä

  • oletpas sinä omituin kirjoitti:

    nimimerkkisi on keskustan koulujen puolesta.se jo kertoo sen, ettet ihan tosissas ees tajua mistä tässä on kyse.mikä sinulla on Eskolalaisia vastaan, etkö tajua että ne kaikki ei oo ne muutamat ja ne muutamatki on sanonut enemmän asiaa kuin sinä tällä palstalla ja nimenomaan, tää ei oo mitenkään yhteydessä feisbuukkin niin miksi täällä kommentoidaan siellä käytyjä keskusteluja? eikö olis ihan asiallista, että paatostaisitte siellä, ihan omailla lärveillänne nää kaikki.ois hauskaa meille kaikille, nähdä mitä tämmöset puheet sais aikaan.vaan etpä taida uskaltaa, kuka oletkaan.;).

    Mitä tuo vuodatus tarkoitti? Voisitko tosiaan ystävällisesti kertoa, että mistä tuossa vouhkaamisessa on kyse? Siitäkö, että kyläkoulut täytyy säilyttää hinnalla millä hyvänsä? Vaikka se olisi taloudellisesti kestämätön ratkaisu? Maaseutu autioituu ja tyhjenee. Ihmiset muuttavat palveluiden äärelle. Miksi et sinäkin?

    Äänestä

Joko se Eskolan koulu syksyllä sulkeutuu ? Kuuleman mukkaan sielläkin monesti ohi ajaa lapsiperheitä, niin eikös net vois kidnapata muutaman ison perheen sinne oppilaiksi. Kun kerta nyt jo muualta niitä rohmuavat.

Äänestä
  • "Isot perheet" ei muuta eskolaan, kun se on liian paheellinen kylä: teatteri, baari ja vahvat traditiot väkijuomien käytössä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kummaa1 kirjoitti:

On se kumma hinku ajaa sivukylät ahtaalle!

Aina haukutaan kokkolaa, mutta siellä on rakennettu uusia päiväkoteja sivukylille esim peltokorpeen on rakennettu uusi päiväkoti 2009 ja ruotsaloon 2011! Eskola sijoittuu kooltaan näiden väliin ja lapset halutaan kuskata muualle! Ei mene minun maalaisjärkeen?

Hyvä Eskolalaiset laittakaa kaupungille kampoihin! Menetetyt palvelut eivät tule takaisin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu