Irlannista kysyttävää

envieläkoskaankäynyt

Kiinnostaisi tietää Irlannista kaikenlaista siellä käyneiltä, mikä kaikki tekee siitä erilaisen paikan kuin Englanti? ainakin kaupungit näyttäisi vihreiltä. Sopiiko autottomalle vai onko helpompi liikkua ajaen? minkälainen työtilanne siellä on nyt?

6

1170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • boylepois

      Irlannissa ei asu niin suunnattomasti porukkaa kuin Englannissa eli maa on puhtaampi ja rauhallisempi.
      Pikkukaupungit ja -kylät ovat juuri miltä kuullostavat.
      Jopa Dublin on hitaampi tempoltaan kuin muut pääkaupungit.
      Ja irlantilaiset ystävällistä kansaa

      • Irlantifani

        Irlanti on luonnonkaunis maa, rauhallinen. Ihmiset ovat ystävällisiä. Kulttuuria löytyy, Irlantilaiset kirjailijat mm.
        Tässä eroa Englantiin. Voi liikkua myös julkisillä liikennevälineillä, siis muuallekin kuin Budlinissa. Toki saattaa joutua yöpymään muissa kaupungeissa. Jo Dublinin lähistöllä on paljon nähtävää.


      • edellinen....
        Irlantifani kirjoitti:

        Irlanti on luonnonkaunis maa, rauhallinen. Ihmiset ovat ystävällisiä. Kulttuuria löytyy, Irlantilaiset kirjailijat mm.
        Tässä eroa Englantiin. Voi liikkua myös julkisillä liikennevälineillä, siis muuallekin kuin Budlinissa. Toki saattaa joutua yöpymään muissa kaupungeissa. Jo Dublinin lähistöllä on paljon nähtävää.

        Sorry.... Dublinissa....


    • goUK

      C-luokan palvelua A-luokan hinnoilla, toisin kuin Englannissa. Dublin on tylsä ja kallis paikka. Ei oikein mitään nähtävää. Tympeää palvelua jne..

      • irkkuihin

        Ihana kaupunki kulttuurin ystävälle. Mukavia ihmisiä. Euro on valuutta.
        Englanti on hirveä maa. Kallis ja likainen. Surkeita rakennuksia joita kutsuvat jopa hotelleiksi.


    • stew

      Ainakaan Dublinissa ei kannata autolla liikkua. Ruuhkat ovat melkoiset ruuhka-aikoina. Julkinen liikenne toimii ihan hyvin ja esim. Dublinista Galwayhin menee bussilla muistaakseni vain reilut 2 tuntia, jolloin pääsetkin jo itärannikolta länsirannikolle. Toki jos haluat kierrellä maaseudun nähtävyyksiä, niin auto on niissä näppärä. Jos olet pelkästään Dublinissa, niin ei ole mitään järkeä vuokrata autoa.

      Briteissä näkyy enempi vuosisatainen vauraus. Mahtavia linnoja (esim. kuningasperheen rakennuksia) ym. ei tietenkäään ole Irlannissa sillä tavoin, joskin Irlannissakin on yksittäisiä todella komeita rakennuksia esim. kirkkoja, linnanraunioita yms.

      Irlannissa maaseudulla oikeastaan ainoa yöpymismahdollisuus on Bed & Breakfast -paikat, joita löytyy paljon myös kaupungeista. Itse asiassa en ole yöpynyt Irlannissa koskaan hotellissa, kun taas Englannissa olen yöpynyt muistaakseni aina hotellissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2306
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      425
      2170
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1186
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      975
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      804
    6. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      800
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      776
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      15
      774
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      699
    Aihe