anteeks otsikko, en oo hyvä keksiin niitä :P
mut nii asiani oli siis tälläne: oon 15vuotias tyttö, pituus 158cm ja paino 52kg..ja mä lihon enkä tajua miksi, syön kohtuullisesti (aamupala, välipala, päiväruoka ja iltapala jne), herkkuja vain viikonloppuna ja silloinkin ihan rajoitetusti ja liikunkin jonkun verran päivittäin (koulumatkat kävellen ja lenkki n.30min, joskus enemmän) ja mä vaan lihon, mun paino on noussut muutamassa kuukaudessa 5kiloa ja en todellakaan oo tyytyväinen, vatsa selvästi vaan suurenee ja suurenee, en oo enää hoikka ja kaunis.
mistä tämä johtuu, mitä teen väärin ja mitä mun pitäis tehdä?
oon lihava sika
8
299
Vastaukset
- poika141
no laihduta vitun läski :D
- gir1
mikä sua vaivaa? tää tyttö ei todellakaan ole läski. täysin normaalipainonen, eikä mitään tarvetta laihuttaa.
- kkkkko
Saattaa tuo painonnousu johtua vaan iästäsi. Kaikki nuoret lihovat tuossa iässä koska kroppa alkaa muuttua aikuisemman näköiseksi. Ihan normipainoiselta vaikutat, jos häiritsee niin ala liikkumaan enemmän.
- tohtorijyyrgen
Ei nouse 5 kg muutamassa kuukaudessa. Syöt liikaa. Vähennä ruokaa niin laihdut.
- suosittelen!
Suosittelisin että liikkuisit aina ainakin viisi kertaa viikossa tunnin lenkkejä ja tekisit ainakin aamuisin ja iltaisin kyykkyjä ja vatsoja!:)
- tyttö
Jätä herkut pois ja liiku säännöllisesti (EI LIIKAA!).
Nopeasti lihominen johtuu yleensä geeneistä, eli oot periny sen vanhemmiltasi. Esim. mä en liho helposti ja oon periny sen molemmilta vanhemmiltani.
Toivottavasti autto c: - neitikaikkitietävä
murkkuiässä reidet ja persus kasvaa. älä huolehdi:)
- Anonyymi
Saatanan emakko, Etkö älyä et sut on ammuttu tiineeksi, lihot kunnes repeet!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 826185
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t293723törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/253065Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3611654- 331368
- 261292
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11906Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi42863Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11860- 42819