Menin ihastumaan taas aivan pää sumussa ihanaan naiseen. Hän on perheellinen, mikä minua hämmentää, itse olen eronnut pidemmästä parisuhteesta vuosi sitten. Hän hakeutuu seuraani, osoittaa kiinnostusta minuun, katsoo kauan silmiin ja mun on käännettävä katse pois, ettei silmistäni voi lukea kuinka täysin hölmönä olen tuohon naiseen.
Koen itseni heikoksi kun en pysty vastustamaan häntä, en halua ihastua varattuun vaikka myöhäistä se tuntuu olevan. Helpommalta tuntuisi, jos hän pitäisi etäisyyttä, mutta tulee lähelle ja mun sanat tarttuu kurkkuun ja punastuttaa. Tunnen itseni ihan teiniksi, vaikka olenkin sen iän ylittänyt jo reilusti. Mikä neuvoksi, kuinka tästä päästä yli? Järkipuhetta aivoille, kiitos!
Koen itseni heikoksi kun en pysty vastustamaan häntä, en halua ihastua varattuun vaikka myöhäistä se tuntuu olevan. Helpommalta tuntuisi, jos hän pitäisi etäisyyttä, mutta tulee lähelle ja mun sanat tarttuu kurkkuun ja punastuttaa. Tunnen itseni ihan teiniksi, vaikka olenkin sen iän ylittänyt jo reilusti. Mikä neuvoksi, kuinka tästä päästä yli? Järkipuhetta aivoille, kiitos!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihastuneena sitä tulkitsee toisen ystävällisyyden herkästi ihastukseksi tai jopa rakkaudeksi. Pienetkin eleet, ilmeet ja sanat vaikuttavat siinä tilassa rakkaudentunnustuksilta.
Muista kuitenkin että ihan kaveritkin osoittavat kiinnostusta toisiaan kohtaan ja katsovat toisiaan silmiin aiheesta tai ilman aihettakin.
Hänellä on sitäpaitsi perhe, mies (?) ja muksuja, kuten jo itsekin hyvin tiedät. Vaarantaisiko hän sen kaiken ihastuksen takia?
Ette ole ilmeisesti jutelleet tunteistanne, kun niin tunnut pelkääväsi paljastumista. Tietääkö hän, että ihastut joskus myös naisiin? Mitä mieltä hän on seksuaalivähemmistöistä?
Entä jos hän jostain syystä vastaisikin tunteisiisi? Voisitko ohittaa sen faktan, että tavallaan ajat hänen parisuhteensa kriisiin, jos suostut lemmenleikkeihin varatun naisen kanssa? Entä jos nainen jopa jättää puolisonsa vuoksesi? Silloinhan lasten isä joutuu mitä luultavimmin muuttamaan pois yhteisestä kodista, pois viattomien lasten luota. Lapset kärsivät, mies kärsii, tästä unelmiesi naisesta en tiedä. Kärsisitkö sinä, vai siirtäisitkö tuollaiset mietteen sivuun saadaksesi keskittyä ihastukseesi?
oletpas sinä nyt kärsivien puolella
Hän tietää kyllä minusta, että olen myös naisiin päin kallellaan. En haluaisi tosiaan sotkeentua varattuun. Enkä todellakaan perhettä hajottaa. Koen olevani kunnollinen ihminen, ainakin vielä. Jostain tuntemattomasta syystä, jota en osaa selittää, voisin sanoa tunteen olevan molemminpuolinen. Oon aika hämmentynyt ja surullinenkin asian johdosta.
Voi teitä,yrittäkää jotenkin selvitellä tunteenne/tarpeenne selviks.Ihastuminen on aivan älyttömän ihana tunne ;P Minäkin ihastun ihan sika nopeesti,jos ihmisessä natsaa se mitä mä haluun ja haen.