eml-lääkärit?

löytääkö etsivä?

Mistä saisi tietää lääkärit, jotka hoitavat potilaita erikoismaksuluokassa? Paikka olisi Tyks ja tarve olisi silmälääkärille.
Ja miten eml-potilaaksi pääsee?

1

251

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Päästäksesi julkiseen erikoissairaanhoitoon tarvitset sinne lähetteen. Jos kyseessä ei ole päivystystapaus, on helpoin tapa päästä hoitoon käymällä silmälääkärillä, joka sitten tarvittaessa laittaa lähetteen eteenpäin. Lähetteeseen voi laittaa merkinnän siitä, että haluaa lääkäri XY:n eml-potilaaksi.
      Jos et vielä tiedä, kenen lääkärin hoitoon haluat niin sitten en kyllä näe erityistä syytä mennä eml-potilaaksi. Sehän tarkoittaa vain sitä, että saa lisämaksusta valita hoitavan lääkärin (ja lääkäri saa lisäpalkkion siitä ilosta). Eli se on järkevää silloin kun haluaa määrätyn lääkärin hoitoon ja/tai haluaa antaa luottamalleen lääkärilleen vielä lisäpalkkion työstä.
      Hoitoon pääsemiseen ja esim. leikkausjonon pituuteen tällä ei kuitenkaan ole vaikutusta.

      Nettisivuilta en ainakaan nopeasti löytänyt tietoa siitä kuka siellä ottaa eml-potilaita. Jos sen haluaa tietää, voisi tietenkin soittaa sinne silmätautien osastolle ja kysyä asiaa suoraan.

      Lähetteen tarvitset kuitenkin ennenkuin pääset sinne hoitoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      28
      3232
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2878
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2720
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      22
      1518
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    Aihe