Tuntijasi/Keskiyö

Pantheon2.

Kysyn keski-ikäisenä miehenä ensimmäistä kertaa elämässäni näin. Olen elämässäni luottanut omaan intuitiooni ja järkeeni, vaikkakaan intuition järjelle tarjoama "tieto" ei ole ollut aina oikeassa.

Olen seurustellut nyt muutaman kuukauden jonkin verran itseäni vanhemman naisen kanssa. Tunteeni ovat erittäin syvät häntä kohtaan ja olemme saaneet yhdessä lyhyessä ajassa paljon hyvää aikaan, erityisesti elämäntavoissa. Minua askarruttaa kuitenkin muutama asia. Hän ei jostain syystä luota minuun ja painostaa minua toistuvasti todistamaan syyttömyyteni milloin mihinkin, varsinkin jos vietän joskus aikaa yksin kotonani. Hän loukkaa minua mitä törkeämmillä tekstiviesteillä, kun olen poissa hänen luotaan, vaikka asumme melko lähekkäin. Se on raskasta ja syö uskoani yhteiseen tulevaisuuteen. Lisäksi hän tarjoaa omaa näkemystään joistain asioista ehdottomana kiveenhakattuna totuutena ja sortuu puheissaan usein kahlitseviin mies/nais-stereotypioihin. Voiko tämä hänen ajattelutapansa muuttua vai täytyykö minun vain oppia sietämään tällainen musta-valkoisuus luonteenpiirteenä?
Toinen asia on henkilökohtainen elämäni ja kehitykseni. Olen ymmärtänyt olleeni ammatillisesti eräänlaisessa tienhaarassa, muutos parempaan tosin on jo käynnissä, mutta viekö valitsemani polku tosiasiassa pidemmällä tähtäimellä sittenkään suotuisaan suuntaan? Ja kestääkö tämä suhde muutoksen tuomat paineet, varsinkin kun tulkintani suhteen hankaluuksista on naisen pelko menetyksestä ja itselläni henkilökohtaisen avautumisen lisäämisen pelko näiden sanallisten loukkausten pahenemisesta?

3

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      kiva kun kirjoitit.
      naisystävälläsi on tosiaankin kaikki liossa ja korkeat odotukset tälle teidän suhteellenne. mutta sinun sisimpäsi katselee jo muualle, avarampaan elämään, missä ei ole kovia rajoituksia.

      naisystävälläsi on ollut liikkuva menneisyys, hän haluaisi vihdoinkin löytää "kodin".
      sinullakin on ollut paljon harmeja elämässäsi, mutta nyt sinä olet oppiprosessissa, etkä halua jäädä paikallesi polkemaan.
      suunnitelmasi työn puolesta ovat hyviä, niitä kannattaa jatkaa.

      ei aikuinen ihminen luonnettaan muuta, korkeintaan hetkellisesti omien tarkoituksiensa hyväksi. sanon rehellisesti, että näen teidät jo nyt selät vastakkain. ehkä on hyvä, että huomaat asian kuukausien, etkä arvokkaiden vuosien jälkeen.

      sinun urasuunnitelmasi ovat erittäin hyvällä vauhdilla ja saat valmiiksi sen, mitä oikeasti haluatkin. siinä et saa tehdä kompromisseja.

      t. Keskiyö

    • Pantheon2.

      Hei Tuntija!
      Näetkö jonkun muun naisen, kun todella tämä nainen ei ole ollut liikkuva menneisyys. Kahta lasta ja sitten yksi lapsi hoitanut niitä käynyt töissä.
      Tätä on ollut nyt 15 vuotta yksin enimmäkseen. Siinä on ollut vain ruokakauppa työ ja koti. Koti on ollut hänellä aina lämmin jossa asunu. Silloin hän on liikkunut, kun on muutettu samassa kaupungissa asuen lasten tarpeiden mukaan.

      Olisikohan kyseessä elämästäni joku muu nainen joista olen irtautumassa.

      Tämä nykyinen nainen tulee rinnalla, ja innoissaan minun uusista urasuunnitelmista.

      Nyt ei tullu yhtäkään rumaa tekstiviestiä ymmärtänyt tämän.
      Varmasti parempaan olemme menossa.

    • Hei

      kyllä me tarkoitamme samaa. ei liikkuva ainoastaan tarkoita miessuhteita.
      sinulla on voimaa jatkaa eteenpäin.

      minusta sinä et ole vielä kohdannut rakkauttasi. puhuisin oikein mielelläni myös muista kauniista asioista, mutta tämä on se, mitä kysyit.

      t. Keskiyö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      21
      4604
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      36
      4352
    3. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      254
      3911
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      64
      2379
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      45
      1821
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      18
      1751
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1694
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      10
      1638
    9. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1417
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      11
      1391
    Aihe