Voisiko joku neuvoa miten minun pitää toimia..olen laittamassa asuntoani vuokralle elämäni ensimmäistä kertaa.Minulla on viel velkaa jäljellä asunnosta joten miten toimin menenkö pankkiin vai miten??Ja mistä voin tarkistaa vuokraajan luottotiedot??
Neuvoja!!
6
229
Vastaukset
- vuokranantaja94949
Lue alla olevasta linkistä ohjeita:
http://www.vuokranantajat.fi/ - asunnonvälittäjä
Kannattaa käyttää ammattitaitoista välittäjää.
Vältyt monelta ongelmalta ja saat paremman tuoton.- Ei välittäjälle
No en kyllä ymmärrä miten saan paremman tuoton jos vuokravälittäjää käyttää. He ottavat 1 kk vuokran jotain lisiä ennen kuin he löytävät vuokralaisen siihenkin menee aikaa. Kalliimpaa vuokraa he eivät myöskään onnistu vuokrasopimukseen tekemään mitä itse omistaja tekisi. Törkeätä rahastusta vuokravälittäjiltä mahd asunnon näyttö ja luttotietojen tarkistus sopimuksen tulostaminen. Noista veloittaa esim 800 e hyvä tuntipalkka vuokravälittäjälle tulee. En ikinä ole käyttänyt välittäjää enkä käytä.
Ei välittäjälle kirjoitti:
No en kyllä ymmärrä miten saan paremman tuoton jos vuokravälittäjää käyttää. He ottavat 1 kk vuokran jotain lisiä ennen kuin he löytävät vuokralaisen siihenkin menee aikaa. Kalliimpaa vuokraa he eivät myöskään onnistu vuokrasopimukseen tekemään mitä itse omistaja tekisi. Törkeätä rahastusta vuokravälittäjiltä mahd asunnon näyttö ja luttotietojen tarkistus sopimuksen tulostaminen. Noista veloittaa esim 800 e hyvä tuntipalkka vuokravälittäjälle tulee. En ikinä ole käyttänyt välittäjää enkä käytä.
"He ottavat 1 kk vuokran jotain lisiä ennen kuin he löytävät vuokralaisen siihenkin menee aikaa."
Nuo "jotain lisiä" tunnettaan yleisemmin nimellä "arvonlisävero". Sinäkin maksat aina kaupassassi käydessä noita "jotain lisiä", tosin tevejärkeiset tietävät asian. Tiedätkö sinä??? Jos et tiedä, niin holhoojasi tietää kyllä!
Jos et edes sitä tiedä, niin teet takuulla vuokrasopimuksen joka on josain kohtaa lainvastainen....
- yksiöiden vuokraaja
En minäkään koskaan ole käyttänyt välittäjää asunnon vuokraamiseen.
Välityspalkkiot ovat aina tuotosta pois.- Ei välittäjälle
Kovin on vaikeata lainvastaista vuokrasopimusta aikaiseksi saada. Ottaa netistä vuokrasopimuskaavakkeen tai kirjoittaa sopimuksen kokonaan itse miten minä olen tehnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945188Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369401Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!308663Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476