kun mies ei halua sormusta?

outo fiilis

Mies sanoo, että sitten kun mennään naimisiin, hän ei aio pitää sormusta. (Ei siis kihlasormusta ennen, eikä vihkisormusta sitten). Syyksi ei anna muuta kuin että "Se ei ole tärkeä".
Itseni on yllättänyt oma fiilikseni, että minusta sormus kyllä on todella tärkeä - ja sitten mietin, että niin miksi, että kai se avioliitto muutakin on kuin se sormus... Mutta kun en siltikään pääse yli siitä ajatuksesta, että olen loukkaantunut asiasta. Minua kuitenkin asia hiertää, mutta ei hän ymmärrä. Mietinkin jopa siis niin pitkälle, että ehkä hän ei sitten olekaan se, jonka kanssa niin suuri sitoumus tehdä!
Mitä te muut olette mieltä? Loukkaannunko turhasta? Onko ihan tavallista, että mies ei halua pitää sormusta, etenkin vihkisormusta?

14

4777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sormukseton

      Jospa ei pidä koruista?
      ja toisekseen, jotkut, kuten minä, ajattelevat, että se sormus on merkki muille sitoumuksesta. Yhteinen sitoumus tulee ihan muista asioista..

      • epäilijä

        Anteeksi, mutta mielestäni tyyppi kuulostaa siltä, kuin ei haluaisi näyttää varatulta...


    • Niinpä

      Minäkin tunnen miehen, joka ei halunnut pitää sormusta. Paljastui, että sillä on vaimoke vähän joka kaupungissa.

      • outo fiilis

        No kun tuo kai siinä taustalla itseäni ihmetyttää - ei niin, ettenkö luottaisi mieheeni, mutta kun juuri muiden miesten kohdalla olen tavannut juuri tuota syytä sormuksettomuuteen, niin en siksi osaa ajatella sormus-vastaisuudelle muuta syytä.


      • mika

        Mietipä miltä kuulostat. Jos puolisoni epäilisi minua sen takia, etten pidä sormusta, ei sellaisesta mitään tulisi.

        Ainakin omasta mielestäni ennen naimisiinmenoa pitäisi toisesta tietää jo sen verran, ettei moista tarvitse mennä edes epäilemään.

        Ikävää että nykyajan avioliitot ovat suurelta osin aika munanheiluttelua, kaipa tuo KGB:n vanha sääntö sitten pätee liitossakin:

        "Trust, but check". Miettikää mitä kirjoitatte.


      • Meri
        mika kirjoitti:

        Mietipä miltä kuulostat. Jos puolisoni epäilisi minua sen takia, etten pidä sormusta, ei sellaisesta mitään tulisi.

        Ainakin omasta mielestäni ennen naimisiinmenoa pitäisi toisesta tietää jo sen verran, ettei moista tarvitse mennä edes epäilemään.

        Ikävää että nykyajan avioliitot ovat suurelta osin aika munanheiluttelua, kaipa tuo KGB:n vanha sääntö sitten pätee liitossakin:

        "Trust, but check". Miettikää mitä kirjoitatte.

        Ja vaikka äijällä sormus onkin et voi vain sen vuoksi luottaa että hän on uskollinen.

        Varmasti suurimmalla osalla niistä äijistä jotka baarista yhden illan panon tai huoran mukaan lähtevät on sormus täysin näkyvästi sormessa.


    • Meri

      Ei se yksi koru mitään sitoutumisesta kerro. Jotkut miehet eivät vain välitä sormuksista ja muista koruista.

      Oma mieheni ei voi pitää kihlasormustaan työaikana työnsä luonteen vuoksi, ja lisäksi hän on aikoinaan loukannut vasemman kätensä niin, että sormien verenkierto on hiukan häiriintynyt. Tämän vuoksi hän myös usein jättää sormuksen pois varsinkin jos kädet ovat vähänkään turvoksissa. Sormea alkaa särkeä kun sormus kuitenkin vähäsen kiristää.

      Eli siis jos jätät ukkosi sen takia ettei hän halua pitää jotakin helyä, niin uskon teidän suhteessanne olevan muutenkin jotain vikaa.

      • outo fiilis

        Sepä se, mies on ihana, ja suhde on hyvä - se, että jos tosiaan tämän helyjutun takia jättäisin, niin se olisi ihan omasta pääkopastani kiinni, jollen siis pääse päähänpinttymästäni eroon, että jos mennään naimisiin niin sormus kuuluu asiaan. Olisi siis tosiaan sääli, että jättäisin ihanan, toimivan suhteen oman päähänpinttymäni vuoksi! Siksi hyvä saada perspektiiviä täällä muilta.


    • Emäntä

      Tunnen monta miestä jotka eivät pidä kihla- tai vihkisormusta. Osa kuljettaa lompakossa, joillakin roikkuu kaulaketjussa. monella työ estää sormuksen käytön, on turhan vaarallinen ja tarttuu helposti. Veljeni on rekkakuski ja pitänyt sormusta sormessa. Nytpä sormus on aivan hirveän näköinen ja epämuodostunut. Erälle hänen työkaverillensa kävi todella huonosti kun sormus tarttu rullakkoon ja kuori sormesta ihon niinkuin kuoren makkaran päältä. Miehillä kun nivelet on usein niin isot että sormus on todella löysästi paikallaan.

    • sormukseton mieheni

      on oltu naimisissa 10 vuotta, mies käyttänyt vihkisormusta silloin kun on yhteisiä menoja, tai omilla menoillaan (illanistujaiset,matkat yms.)muuten ei arkielämässä käytä sormusta, ensinäkään työn luonteen vuoksi ei suositeltavaa käyttää. Luotan silti täysin mieheeni, ettei käytä sormuksettomuuttansa hyväksi ja teeskentele vapaata miestä, sormus tai ei, luottamus ja rakkaus ratkaisee. Eräällä sinkku ystävättärelläni on tapana sanoa ettei sormus miehellä ole este vain hidaste mikäli mies muuten mieliin leikkiä sinkkumiestä.
      Joten älä ota sormuksen pitämisestä itsellesi ongelmaa, rakastakaa toisianne ja eläkää onnellista elämää.

    • Ansku

      Kyllä on hyvä syy loukkaantua. Ja minun mielestä pohdintasi siitä että mahtaako hän olla se oikea on aiheellinen. Jos mies ei halua pitää sormusta niin miksi sitten mennä kihloihin tai naimisiin jos hän ei halua sitä näyttää maailmalle vaan olla niin kuin "sinkku".

      Itselläni on kokemus tämäntapaisesta sain miehen vahingossa kiinni siitä että kun hän astui kodin ovesta ulos niin hän otti sormuksen pois kerransitten unohtikin laittaa sormuksen takaisin kun tuli kotiin.......tuli kyllä huijatuksi joutuneen olo......

      • Meri

        Jos mies haluaa näyttää ja elellä sinkkuna eikä sen takia käytä sormusta, on kyllä vika suhteessa ja miehen päässä. Jos haluaa elellä sinkkuna niin silloin ei pidä edes seurustella.

        Ei itse sormus uskollisuutta takaa. Kyllä ihminen voi uskoton olla vaikka kuinka pitäisi sormusta. Ja baareissa on säälittävän paljon naisia jotka jahtaavat nimenomaan rengastettuja miehiä, koska nämä yleensä eivät jää roikkumaan yhden illan panoonsa.

        Mutta pointtini on se, että ei sitä parisuhdetta sormuksen käytöllä mitata, vaan aivan muilla arvoilla. Suhde voi olla kunnossa ilman sormuksiakin ja toisaalta sormuksen kantaja pahimman luokan petturi.


    • mika

      Ei kannata loukkaantua moisesta, en aio itsekään käyttää sormusta kovinkaan usein ja ihan käytännön syistä. Ainakin itselläni sormus tuntuu olevan tiellä kun tekee töitä tai käy harrastuksissaan.

      En aio käyttää sormustani kuin juhlissa ja sen semmoisissa. Kyllähän se symbolina tärkeä on, mutta silloin se pitää myös tuntea sisällään tärkeänä. Jos miehesi ei pidä sormusta niin tärkeänä - niin ei sitten. Ei siinä mitään pahaa ole.

      Ehkä sinun ei kannattaisi kysyä asiaa keskustelupalstalla vaan mieheltäsi. Keskustelkaa ja miettikää mitä sormus tarkoittaa. Itseni ainakin piti hakea kirja kirjastosta, jotta ymmärsin rinkulan tarkoituksen - sillä kaikki tarjosivat vastausta "no kun se on tapa", "kaikkihan niin tekee"... eikä kukaan vastannut kysymykseeni.

      Tiesitkö muuten, että sormus on jäänne muinaisista pakana-ajoista eikä sillä alunperin ole mitään tekemistä esim. raamatun kanssa?

    • asdfgh

      mun isä ei ole koskaan käyttänyt vihki/kihlasormustaan, se on aina ollut paperipussissa työpöydän laatikossa. ovat olleet äitini kanssa naimisissa onnellisesti (ja uskollisesti) 30 vuotta. isäni vaan sattuu olemaan "kätevä" mies, eli aina on jotain nakuttelemassa tai korjailemassa, joskus ihmettelin ettei hänellä ole sormusta niin hän vaan sanoi että sehän on tiellä koko ajan. että se siitä sormuksesta sitten. :)

      mua ei haittaisi jos avoni kanssa mentäisiin kihloihin/naimisiin ja hän ei käyttäisi sormusta, kun ei ole elämänsä aikana kertaakaan sormuksia muutenkaan käyttänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      91
      10590
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      142
      8838
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6097
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      63
      4345
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4266
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      82
      4108
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      70
      3231
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3137
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      70
      2995
    Aihe