monivitamiini ja ihme olo

hyperolo

Mikäs, kun otan vaikka puolikkaan monivitamiiniporetabletin, niin siitä tulee kummallinen olo. Suurinpiirtein samanlainen kuin olisi juonut liikaa kahvia. Tavallaan huono olo, vähän kuin koko elimistö kävisi ylikierroksilla. Etenkin näin keväällä tuntuisi tältä. Samoja valmisteita olen ottanut joskus aiemmin kokonaisinakin ilman mitään eriskummallisia oireita.

11

3885

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisko jonkinlaista yliherkkyyttä?

    • sfsfsfsfssfs

      mulla ihan sama juttu. Multitabsia en voi syödä enkä oikein muitakaan synteettisiä vitamiineja. Pari päivää kun on ilman niin olen kuin eri ihminen. Ajatus kulkee paremmin jne. Superfoodeista ja vihanneksista otan omat vitskut nykysi. Männyn siitepöly on uusi tuttavuus jota tilaan kiinasta. Tuo on todella auttanut stressiin ym. jaksamiseen. Tein siitä vielä tinktuuraa joka vaikuttaa testosteroni tasoihin positiivisesti.

      • Paikalla käynyt

        Sepä se onkin tosi ei synteettistä se kiinalainen männyn siitepöly :)
        -turha kuvitella vetävänsä mitään luomua.


    • expert.

      Laaja solunsisäinen infektio ja amyloidia elimistössä.

    • ei sovi kelleen
    • 9+11=

      IHME OLO tulee muutenkin, Kyllikki! Avasin tänä aamuna radion, jossa joku toimittaja sanoi kuvottava, peloittava, ja kauhistuttava. Mitä satua se oli? Ehkä noita-akka piparkakkutalossa lapsia lounasruuaksi keittämässä?

      TVkin käytti samoja sanoja; karmea ja kammottava, ja olisiko vielä omaisten ahdistus ja monivuotinen sielunvamma?

      Uutiset kertoi kahdesta kaappauksesta, kolme naista amerikkalaiskellartissa 10 vuotta, kolme salaista ihmistä salaisesti Jemenissä, Elokuva-esittelyssä oli eläviä kuolleita = Evil Dead. Zombeja ja muuta nousi hautausmaista tappamaan nuoria! Suuri helpotus sielulle oli päästä eroon tuollaisista hirviöistä esihistoriallisten liskoeläinten pariin: Jurassic Park. Eivät luonto ja metsä ole vihollisia! Älä niitä pelkää! Ne ovat ystäviä, kun todelliset hirviöt ahdistelevat.
      Itä_Suomessa haudoille vietiin kukkia ja ruokaa. Pidettiin yhteyttä esivanhempiin. ja kerran eläneisiin. Se oli ja on vieläkin arvokasta ja lämmintä.

      Pääsiäisen jälkeen ei tarvinnut polttaa kokkoja, koska ei tarvinnut karkoittaa mitään, ei edes naapurin noitaämmiä. Kannatetaan hyvää!

      Elokuva

    • kysykä

      Oletko varma et on monivitamiineja?

    • v sanomar
    • fghjhhhhh

      mikäs monivitamiini on kyseessä?
      Kenties A-vitamiini?? ;)

    • tässä syy

      kehottaisin kokeilemaan tommosten teollisesti valmistettujen pillereiden sijaan luonnollisia tuotteita. Teollinen valmistus ja ravintoaineisiin lisätyt lisäaineet on se joka ihmisille aiheuttaa kaikenlaisia outoja yliherkkyyksiä! Esim. uutettuna hedelmistä ja vihanneksista saadaan talteen merkittävästi enemmän ravintoaineita, eikä lisäaineita tuotteisiin lisätä. Vitamiinit ja antioksidantit pitäis poimia luonnollisessa muodossa, ei lisäainepommien kautta. Tsekkaa esim. semmonen ku feel vivid. fi. Tarjoolla on muutamia vitamiinilähteitä ja esim. tyrnillä piristän itseäni päivittäin. Tajuttoman hyvää maustamattomaan jogurttiin lisättynä!! ja jos makeutta haluaa niin kuulin tutulta vanilja stevian sopivan siihen hyvin (heillä nähtävästi myös myynnissä) ;)

    • 100µg

      syökää kunnon ruokaa

      tehkää pirtelöitä ja sinne kaikkea superia joukkoon

      Lisäksi C- ja D-vitamiinia tarvitaan purkista sekä magnesiumia ja kalaöljyä.

      C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin ja Omega-3 rasvahappojen puute on mm. Suomalaisten yleisin ravitsemuksellinen puutos.

      C-vitamiinia 500-1000mg / vrk (10–20 prosenttia läntisestä väestöstä kärsii uusienkin tietojen mukaan yhä C-vitamiinin puutteesta, Suomessa luultavasti vielä useampi.)
      C-vitamiinia kannattaa tankata joka päivä. C-vitamiinin puutos altistaa lukuisille eri sairauksille. Kun C-vitamiinia ei ole riittävästi, sitä ei riitä kaikkiin kehon soluihin ja kudoksiin. C-vitamiinin lisäämisestä ei ole haittaa, sillä sitä ei voi saada liikaa. C-vitamiini on vesiliukoinen ja ylimäärä huuhtoutuu pois virtsan mukana.

      D-vitamiinia 50-125µg / vrk

      Magnesium (sitraattia) 200-400mg/vrk, kalsiumin ja magnesiumin suhde on 2:1

      Pohjoismaiset terveysviranomaiset suosittelevat aikuisille Omega-3 rasvahappoja 1-2 grammaa päivässä eli esim. villiä lohta vähintään 150 grammaa päivässä. Eli käytännössä kaikkein tulisi syödä Omega-3 rasvahappoja lisäravinteena purkista. Raskauden aikana Omega-3 rasvahappojen tarve jopa tuplaantuu. Omega-3 rasvahapolla on tärkeä rooli mm. aivotoimintojen säätelyssä, tulehdusten ehkäisemisessä ja immuunijärjestelmässä.

      Vuoden D-vitamiinit saa kympillä iHerbistä.

      Muut saa todella edullisesti Citymarketin luontaistuotehyllystä. Eli kuukausihinnaksi tulee n. 5€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1072
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      862
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      856
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      838
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      186
      829
    6. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      706
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      702
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      53
      683
    9. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      680
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      624
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      538
    13. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      51
      538
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      464
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      458
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      393
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      374
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      372
    Aihe