Mulla on älyttömän kuiva ja herkkä iho, joka tekee karvanajosta tosi vaikeaa. Kyllä ne karvat lähtee, mutta aiheuttaa todella helposti karvatupentulehduskierteen. Kuinka siistin alapääni niin ettei kohta ihoni ole täynnä näppyjä?? Mulla kasvaa todella vähän karvaa myös navan alapuolella, mutta pakkohan nekin on nyppiä poijes - ja eikö kohta tilalla ole punaisia näppyjä.. Auttakee! Uskaltaako näin herkällä iholla kokeilla sokerointia tai muuta??
Vastaukset 6
- kokeilepa
Itse hoidan sääret ja bikinirajat hoitoaineen avulla ja höylällä. Alapään lyhentelen siistiksi saksilla. Toi hoitoaine on jännä, että ei ole punaisia näppyjä edes herkkäihoisella serkullankikaan ja heti suihkun jälkeen öljyäminen/rasvaus paksulla rasvalla.
- mamak1
Mulla on ollut lähes aina mahdotonta ajella karvoja. Sekä kainalo- että alapää hän tulee heti näppyjä tai jopa isoja tulehtuneita paiseita jos ajelen. Olin monta vuotta karvainen ja kärsin tästä, koska karvoitukseni on melko runsasta.
Sokerointi onkin yllättäen se, joka auttaa! Sokerointihan vetää karvan juurineen pois. Karva myös alkaa kasvaa heikompana toisin kuin ajaessa, jolloin karva vaan intoutuu kasvamaan nopeammin ja paksumpana ajelujen myötä.
Teen sokeroinnit itse ja desinfioin ihon heti sokeroinnin jälkeen desinfiointiaineella ja levitän sitten vielä rauhoittavaa geeliä (aloeverasta.) Aloeverahan on vanha tunnettu ja tutkittu lääkekasvi, jonka geeli auttaa tunnetusti jopa lieviin palohaavoihin ja auringonpolttamiin. En sano että tämä olisi varmasti tehoava tapa, mutta mulla auttaa eikä tartte kärsiä karvoista. - ohje äidiltä
Olen tottunut nyt pitämään karvat poissa epilaattorilla biksurajan ja häpykummun alueelta. Sieltä alempaa vaan sheivaan. Epilaattorin desinfioin (sekä ihon) Neo amisept liuoksella jota saa apteekista. Vaikka minullakin lievästi atooppinen iho, niin tämä menetelmä toimii hyvin. Kainaloista sheivaan ja sääret myös epiloin ongelmitta.
- se ongelmainen
Kiitos vastauksista! Itseasiassa oon käyttänyt tuota Neo amisept liuosta ja on ollut hyväksi. Epilaattoria en uskalla muualla kuin säärissä käyttää.. Ja kyllä, minäkin oon melko karvainen tapaus ja on ollut tosi ankeaa kun "perinteiset" karvanajotyylit aiheuttaa vaan näppyjä ja just jopa noita paiseita. Löysinkin just hyviä sokerointivinkkejä ja taidan tästä rohkaistuneena kokeilla josko se olis mulle sopiva keino! Alkaa kikat muuten olla melko vähissä...
- Anonyymi
Mitens loppu tulos?
- siness
Vaikka aloituksesta onkin jo kauan, niin lisään omakohtaisen kokemuksen myös kuivasta ja herkästä ihostani. Bikinirajojen höylääminen on ihan toivotonta vaikka kuinka läträis Neo Amiseptilla tai Septidinillä ja perään Bepanthenia, kun ensin on höylänny intiimialuille tarkoitetulla sheivausgeelillä. Kokeilin myös RFSU:n sitä "no more punaisoa täpliä" -geeliäkin, mutta ihan toivoton. Epilaattori tekee liian kipeää bikinialueilla ja aiheuttaa sisäänpäin kasvavia karvoja. Karvat kasvaa sisään myös säärissä ja kainaloissa epiloidessa. Sitten kokeilin tahmata itseni sokerilla ja sillä tulee puhdasta, näpytöntä ja sisäänpäin kasvamatonta karva-aluetta. Nyt olenkin ihan koukussa sokerointiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3551434Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan78987Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.84905Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49728- 121705
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38692- 49658
- 50616
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10568- 29564
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45547
- 32531
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33508Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 41492
- 80470
- 48459