Meteoria piisaa

Onko tästä lisääntyneestä kivitulituksesta ollut jotakin astronomisia uutisia?
Tapauksia on ympäri maailman ollut jo puolen vuoden ajan ja se Venäjän läjäys oli kuulema Tunguskan pamauksen jälkeen suurin.

Notta onkohan sieltä lisää tulossa ja isompaakin kun koko ajan paukkuu?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013050816995343_uu.shtml
6127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

1900-luvun alussakin eli Tunguskan pamauksen aikoihin nähtiin paljon vastaavia. Eräs omakustanteena ei kovin kauan sitten julkaistu kirja jonka nimeä en nyt muista kertoo ao. ilmiöstä.

Äänestä

Nuo säikäyttää melko mukavasti. Muistan penskana kun kävelin kotiin kaverilta iltahämärässä ja juuri niihin aikoihin puhuttiin kovasti ydinaseista ja kylmästä sodasta niin yhtäkkiä koko horisontti peittyi häikäisevän kirkkaaseen vitivalkoiseen valoon jota kesti 3-4 sekuntia. Valo oli niin kirkas että en nähnyt kymmeneen sekuntiin mitään. Siitä sitten silmät kosteina paniikkijuoksua kotiin... Olin varma että kohta nousee sienipilvi horisonttiin :)

Äänestä
  • Siinä omakustannekirjassa ilmeisesti tuota kuvattiin raamatullisin sanoin "taivaiden aukeamisena".

    Äänestä

Äänettömät elosalamat joskus valaisee myös mutta vain silmänräpäyksen. Kaverini kanssa pikkupoikana nähtii tähdenlento ilmeisen läheltä koska siitä kuului viiveellä sekunnin kestävä "tsuih" ääni ja me nähtii sen valojuovan katoavan horisonttiin. Kyseessä täytyi olla joku erittäin pieni mutta kestävä hiukkanen. Kenties avaruusromua. Oli talvi ja käytiin seuraavana päivänä patikoimassa metsässä ja pelloilla mutta tietenkään mitään löydetty.

Suuressa mittakaavassa kuitenkin voi sanoa että lähelt piti!

Äänestä

Taas rytisee kuussa ja maassa. Kirkkain NASAn kuussa havaitsema osuma.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013051817033551_ul.shtml

Cooken mukaan perjantainen isku Kuuhun Maan ilmakehässä havaittu meteoriittisade liittyivät todennäköisesti toisiinsa.

Jokin "parvi" on nyt kohdillaan. Saa nähdä kauanko tykitystä kestää ja tuleeko isompaa murikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pauke käy kirjoitti:

Onko tästä lisääntyneestä kivitulituksesta ollut jotakin astronomisia uutisia?
Tapauksia on ympäri maailman ollut jo puolen vuoden ajan ja se Venäjän läjäys oli kuulema Tunguskan pamauksen jälkeen suurin.

Notta onkohan sieltä lisää tulossa ja isompaakin kun koko ajan paukkuu?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013050816995343_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu