Kohta ei enään Saunalahtelaiset suomi24.ssä keskustele

on se vua hienoo...

Suomi24 blokkaa saunalahtelaiset kokonaan pois. Enään ei riitä että katkaset ja yhdistät kerran, eikä toinen, eikä kolmas, eikä neljäskän... Oisko ollut jo aika lähellä 10 kerta kun tuli sellanen ip joka kelpas tänne mutta kohta sekin on blokattu.

7

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaettu ip

      Joo. Helvetin rasittavaa. Osaisko joku neuvoa miten saa oman ip:n. Katselin ohjeita mutta ei auennut mulle. Pliis, selittäkää kuin lapselle. Mulla on lumia 710 ja ei tietokonetta.

      Kiitos!

      • Heios "jaettu ip",

        Mä kokeilisin kahta eri keinoa:

        1. rämpyttäisin lentotila pois/päälle (valikko -> asetukset -> lentotila). Eli aina kun otan sen pois päältä puhelin hakee verkon uudelleen. Joten aina kun verkko on löytynyt uudelleen sit testaamaan että pääseekö tänne mestoille vai ei. Jos toi ei auta niin

        2. kokeilisin muutamia kertoja sammutus/käynnistysrumbaa. Siinä puhelin tekee saman kuin tuossa edellisessä, mut voi olla "vahvempi" keino. Ja aina kun puhelin on käynnistynyt uudelleen, sit vaan testaamaan. Jos ei toimi, puhelin sammuksiin ja taas päälle ja taas testaamaan.

        Voi olla, ettei noista ole yhtään apua, mutta noi ainakin kokeilisin :) Ja useita kertoja peräkkäin.

        Tero@SoneraPartio


      • Näin toimii

        1. Oma Saunalahdessa Liittymät->045XXXXXXX->Muokkaa asetuksia. Rasti ruutuun kohdassa Julkinen (vaihtuva) ip-osoite. Tallenna.

        2. Lumiassa Asetukset->Matkapuhelinverkko->Muokkaa Yhteysosoitetta. Pyyhi pois internet.saunalahti ja kirjoita tilalle internet4. Tallenna.

        3. Käynnistä puhelin uudelleen.


      • ap.
        Näin toimii kirjoitti:

        1. Oma Saunalahdessa Liittymät->045XXXXXXX->Muokkaa asetuksia. Rasti ruutuun kohdassa Julkinen (vaihtuva) ip-osoite. Tallenna.

        2. Lumiassa Asetukset->Matkapuhelinverkko->Muokkaa Yhteysosoitetta. Pyyhi pois internet.saunalahti ja kirjoita tilalle internet4. Tallenna.

        3. Käynnistä puhelin uudelleen.

        Kiitos molemmille. Täytyypi kokeilla. Nyt juuri toimii.

        Aurinkoista torstaita!


      • ei toimi 4G:ssä
        ap. kirjoitti:

        Kiitos molemmille. Täytyypi kokeilla. Nyt juuri toimii.

        Aurinkoista torstaita!

        HUOM! Tuo yhteysosoitteen muutos ei sitten toimi jos on Saunalahden 4G-liittymä, toimii vain 3G:ssä!!


    • tommonen toimii

      https://incloak.com/ Tämä toimii kun junan vessa eli proxy. Pikkasen hidastaa nettiä mut eipähän tuota tarvii kun tänne.

    • ihmette

      Mikä on syy?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8303
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      167
      2647
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      958
    4. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      900
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      846
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      822
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe