bitumi

Tarvitaanko bitumikaistaa välttämättä, jos anturassa on kuitenkin patolevy?
4833
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Harvemmin anturassa on patolevyä, sokkelissa kylläkin. Jos tarkoitit sokkelin päälle asennettavaa kosteuden nousun katkaisevaa kerrosta, niin vastaus on: tarvitaan.

Äänestä
  • Joo, sokkeli on varmaan oikea termi. Siihen päälle tulee kyllä bitumi, mutta pitääkö kylkeen laittaa myös?

    Äänestä

Tuohon ei liene oikeaa vastausta. Joo tai ei. Tee perustussuunnitelman mukaan. Itse laitoin siveltävän bitumin anturaan ja sokkelin osaan joka jää maan alle. Lisäksi patolevy. Jotkut on sanonut, että juuri näin se pitää tehdä. Toiset taas sanoo, että se katkaisee sokkelin hengittävyyden ja kosteus ei pääse ulospäin.Tiedä sitten... rakennusalan totuuksia...yhtä monta erilaista vastausta kuin on vastaajia.

Äänestä
  • Pääseeköhän se kosteus oikein mihinkään suuntaan, jos sokkelin useimmat harkkokerrokset on tehty eristeharkosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


qwgh kirjoitti:

Tarvitaanko bitumikaistaa välttämättä, jos anturassa on kuitenkin patolevy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu