Tarvitaanko bitumikaistaa välttämättä, jos anturassa on kuitenkin patolevy?
bitumi
4
701
Vastaukset
- konnari, rakenne
Harvemmin anturassa on patolevyä, sokkelissa kylläkin. Jos tarkoitit sokkelin päälle asennettavaa kosteuden nousun katkaisevaa kerrosta, niin vastaus on: tarvitaan.
- qwfg
Joo, sokkeli on varmaan oikea termi. Siihen päälle tulee kyllä bitumi, mutta pitääkö kylkeen laittaa myös?
- tepoooo
Tuohon ei liene oikeaa vastausta. Joo tai ei. Tee perustussuunnitelman mukaan. Itse laitoin siveltävän bitumin anturaan ja sokkelin osaan joka jää maan alle. Lisäksi patolevy. Jotkut on sanonut, että juuri näin se pitää tehdä. Toiset taas sanoo, että se katkaisee sokkelin hengittävyyden ja kosteus ei pääse ulospäin.Tiedä sitten... rakennusalan totuuksia...yhtä monta erilaista vastausta kuin on vastaajia.
- ???//
Pääseeköhän se kosteus oikein mihinkään suuntaan, jos sokkelin useimmat harkkokerrokset on tehty eristeharkosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 953313
- 883063
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä201883- 681882
- 321809
- 211721
- 241687
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi341409Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91329- 481327