Ongelmia kulmahampaiden kanssa

olenkopilannutkaiken

Minulla on nyt 5kk vanha monirotuinen pentu. Ongelmana on siis otsikosta päätellen vaihtuvat kulmahampaat. Yksi kulmahammas on vielä tukevasti paikoillaan, mutta pysyvä hammas kasvaa jo sen vieressä, suun "sisällä", eli kitalaen puolella. Kaikki muut kolme kulmahammasta olen saanut irti kun leikin koirani kanssa vetoleikkejä. Olen myös heilutellut niitä. Nyt luin lisää taas tuosta hampaiden vaihdoksesta, sain uutta tietoa jota en löytänyt ennen pennun ostoa. Eli siis maitohampaiden pitäisi irrota ISOINE juurineen. Musta tuntuu että hammas on vain katkennut, ja se juuri jäänyt sinne IKENEEN. Olen ihan pulassa ja stressaan koirani hampaita.


Nykyiset koirani PYSYVÄT alakulmahampaat kasvavat jo niin kovaa vauhtia, että osuu kitalakeen, tämä sen takia, että maitohampaat olivat niin kauan kiinni. Viimeistä viedään. Olen harkinnut jo kovasti, että menisin näyttämään eläinlääkärille, ja hän tekisi mahdolliset hoitotoimenpiteet. Hirvittää vain, että kuinka kallista tämä lysti on. Itsellä nyt huono rahatilanne, muuttuneen elämäntilanteen takia. Teen kyllä mitävain, että koiraan ei satu, kun se puree.

8

5537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ongelmia

      Ihmettelen miten nykyisin noinkin luonnollisesta tapahtumasta saadaan ongelmia, meillä oli pojalla väliin yhteensä kahdeksan kulmahammasta, maitohampaat lähtivät kun oli niiden aika lähteä. Viides koira, eikä yhdelläkään ole ollut ongelmia, ja tutuilla on ollut koiria, kaikilla on onnistunut hampaiden vaihdot niin kuin pitää.

    • Timing <3

      Meillä lähti luonnollisesti kulmahampaat kun sai monipuolisesti lihoja, lihaisia luita ja napusia. Kongin kanssa painiminen myös edes auttoi asiaa. Eli pennulle sopivaa pureskeltavaa ja tekemistä leuoille niin kyllä ne lähtee aikanaan.

      Tuttu panikoi oman pentunsa kulmureiden kanssa myös mutta kyllä nekin vaan oikeni ja lähti luonnollista kulkua pitkin kun odotteli. Rauhassa ei eläinten kanssa koskaan olla kello kaulassa ;)

    • Baby dog

      Meillä eläinlääkäri poisti nukutuksessa kaksi maitokulmahammasta koska uudet oli jo tulossa ja olisivat kasvaneet vinoon!

      Maksoi muistaakseni n. 80€
      Soita lääkärille, kysy hinta ja varaa aika!!

    • Käytä vaan

      lääkärissä. Jos pysyvät kulmahampaat todella ovat jo kitalakea vasten niin, että ne osuvat sinne niin on parempi käydä näyttämässä lääkärille.

      Maitohampaat ei kyllä todellakaan irtoa minkään ison juuren kanssa, vaan ihan juuri sellaisina, kuin teillä on irronnut.

    • Sori sori

      Piti tuohon lihaisiin luihin ja lihoihin kommenttiin lisätäkin eli lääkäriin ensin ja sitten ennaltaehkäisyyn sekä yleiseen hampaiden hoitoon jatkossa noita. Tietenkin koiran ja järjen mukaan antaa ei sitä 70% mitä ohjeessa sanotaan ja hitaasti totuttaa :)

    • joobax

      Rajua vetoleikkiä rievun kanssa. Sillä ne lähtee. Nyrkkisääntö on että uudet saa kasvaa puoleen väliin saakka vanhaa hammasta ja jos ei mitään lähtemisen merkkejä tuossa vaiheessa ole, ne pitää repiä pois.

    • oeiroreorieori

      Jos maitohammas katkennut niin juuri saattaa tulehtua joten varaappa aika ell. Kaikilla koirilla ei lähde itsekseen nuo kulmurit, vaan ne joudutaa poistaan eläinlääkärillä.

    • Marianne111

      Miten tässä loppujen lopuksi kävi? Kasvoiko kulmuri ihan oikeean asentoon vai jäinö sisäpuolelle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      5994
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      310
      5006
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2638
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2578
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      74
      1784
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      102
      1649
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1511
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1407
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1373
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      118
      1356
    Aihe