Jens Lapidus: Ainakin äiti yritti

alvari.raappavaara

Niin yritti Jenskin. Onnistuneen Tukholman alamaailman rinnakkaistodellisuuksia kuvanneen trilogian jälkeen kauppaan ilmestyi novellikokoelma. Ei paha. Novelli rikosjutun muotona on vaativa. Eipä Jens-setäkään yritä rakentaa kokonaisia elämäntarinoita muutamalle sivule vaan keskittyy kuvaamaan joitakin elonkulun kulminaatiopisteitä. Niillä tummilla sävyillä, jotka hän hyvin hallitsee.

Mukana jutuissa on osittain trilogiasta tuttuja jugo- ja latinomafian tyyppejä itse perijätär Nataliesta aina Javieriin ja Radovaniin. Ne tuntee jotka on lukenu. Aivan eri aihemaailmaan hyppää pitkä novelli Alborzin massiivi. Kuin eri kokoelmaan tehty lumivyörytragedia, joka kääntyy lopun auki jättäväksi scifiksi. Silläkin genrellä Lapidus laskettelee sujuvasti.
Osa tarinoista on julkistettu aiemmin lehdissä, toiset vartavasten tätä kokoelmaa varten kirjoitettu. Novellin muotosääntöjä Lapidus tulkitsee vapaasti. Juttujen pituus elää parin sivun ja liki neljänkymmenen välillä. Mitäpä sitä venyttämään jos olennainen tulee sanottua vähemmällä.
Kielelläkin kirjoittaja leikittelee. Tyyli vaihtuu latinogangsterin puolikielisestä , itsekeksittyjä ja lainasanoja vilisevästä tajunnanvirrasta kansankodin konstaapelin kuulustelupöytäkirjan kieliasuun sujuvasti ja nautittavasti.

Ehkä parhaimmillaan juristi Lapidus on omalla mukavuusalueellaan, asianajajan mittapukuun asettuneena kertojana. Oli juristi sitten koiras tai naaras, hyvien, pahojen tai itsensä puolella.

Rohkenen suositella välipalaksi pitkään paluuta varrotessa. En halua uskoa Lapiduksen jo antaneen kaikkensa jännitysviihteen markkinoille.

1

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      ...... no olishan se pitänyt huomata, täällähän on jo keväällä kirja-arvostelu Lapiduksen Ainakin äiti yritti. Ja minä kun laitoin tuonne Kirja-arvostelut saitille oman arvosteluni. Nyt vasta syksyllä luin ja kirjastosta odottelin aika pitkään, kun oli jonoa.
      En kyllä pettynyt Lapiduksen novelleihinkaan, ja se trilogia on kyllä lukemisen arvoinen. Lähes parasta laatua ruotsalaisista, ellei paras.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1014
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      958
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      845
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      782
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      717
    Aihe