aito kivilattia

mustaa kiveä

Tarkoitus on laittaa keittiötiloihin aito kivilaatta. Kumpi sopii paremmin valkoiseen keittiökalustoon: vaalea vai musta lattia? Usein näkee sisustuslehdissä vain vaaleita lattioita, mutta musta kiinnostaisi.
Millaisia kokemuksia keittiön kivilattioista muilla? Lattialämmön tarvii ainakin talvisin.

5

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itselläni on tällä hetkellä vaalea laminaatti, joka tietyssä mielessä on verrattavissa kiveen: kylmä, kova ja kestää vettä. :)

      Sanottakoon, että enää yhtäkään vaaleaa lattiaa ei keittiöön meille tule. Harkinnassa on korvata se tummalla laatalla.

      Aito kivilattia olisi mielenkiintoinen ajatus. Ei taida enää meillä onnistua, tuo kun on kai vähän paksumpaa kuin laatta...

    • Ccv cfjhf.

      Meillä on keittiössä tumma, melkein musta, laatta. Laattalattia on kyllä aivan ehdoton, mutta mustahkossa lattiassa näkyy kaikki pullanmurut ja pölyt. Itse laittaisin näin jälkikäteen ajatellen jonkun kauniin harmaan jossa olisi sen verran eläväinen kuvio että kaikki ei näkyisi.

      Myös valkoinen on sellainen jossa kaikki näkyy

    • black is black

      minä laitoin uuteen taloomme olohuone-keittö alueelle, noin 44 neliötä 30x60 tummaa kiiltävää laattaa ja on aivan ehdotonta tavaraa. lattialämmön kanssa talvella erittäin mukava tepastella avojaloin ja nyt kovien helteiden aikana ihkun viileä paljaalle sorkalle.

      on siinä muutakin hyvää, rakennus aikana siihen pääsi suojauksesta huolimatta roiskahtamaan maalia, pakkelia, saneerauslaastia ja lattiatasoitetta. mutta mikään niistä ei siihen kiiltävään pintaan tarttunut. nuo laasti roiskeetkin lähtivät yllättävän helposti puukalikalla tönäisemällä eikä laatan pinnasta huomannut että siinä koskaan olisi mitään ylimääräistä ollutkaan. eikä tarvitse säikähtää jos jotain nestettä kaatuu paljonkin, ei tee mitään. saman kun tekee laminaatilla niin se on pilalla samoin tein.

      mutta on siinä huonoja puoliakin, se on sen verran liukas märkänä ja muutenkin kova että se ei ole lapsiperheelle tarkoitettu. kestää kyllä lasten ja elukoiden elämisen mutta jos lapsi esim. siinä kaatuu (tai vaikka aikuinenkin) niin se on kallo halki ja henki pois. ja mattoja kun katselee niin ne pitää olla sellaisia missä on jonkinlainen liukueste alla ettei käy huonosti.
      huolettomalle ja helppoa pitoa kaipaavalle aivan ehdoton.

    • Löljhcc

      Kuitenkin sadat miljoonat keski- ja etelä-eurooppalaiset jne lapset selviävät hengissä vaikka käytännössä joka ikisessä kodissa on laattalattia.

    • Ossuuspankki urvelo

      Vihreää tahi sinistä muovimattoa käyttämällä saat moterniapintaa. Kovasti tekkee taas tuluaan tuollainen muovimatto. Siinä silmä leppää ja kännisen askel ei horju.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1710
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1350
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1298
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      850
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      72
      833
    Aihe