miten kerron porukoille et tein abortin???ne kyll ties mus poikaystävästä mut ei siitä et me harrasstettii seksiä...ja lopputulos oli se et mää tulin raskaaks vaik oon 13w.ja pitää kertoo porukoille et tein abortin ja pelkään kertoo sitä ku mun isällä on sellane vähä paha tapa lyyä mua jos tapahtuu jotain tän kaltasta...ooon ainut lapsi ja en siis voi pyytää apua sisaruksiltakaa...jos joku olis nii kiltti ja kertois ees yhen esimerkin miten voisin kertoo se ja kannattaa ko mun poikakaveri olla sillo siiin mun kans...???
miten kerron????
5
1703
Vastaukset
- Aerial
Miks sun pitäis kertoa ollenkaan? Jätä kertomatta.. Jos kerta porukkas on tuollasia nii mistäs ne sitä sais tietää sit koskaan? en usko että mistään..
- ...
huono provo...
- ohooohn....
jootaitaaollateinikekkulitliikkeelläkirjottamassontaa!!!kerroporukoillesnisaatkunnonspänkitfaijaltas!!!
- tietäjä
jos olet jotenkin muka onnistunut teettämään abortin ilman, että vanhempasi ovat epäilleet mitään, niin älä kerro! Mitä saavutat keromisella? Oma mieli on parempi? Unohdat kokemuksen nopeammin? Kysy itseltäsi mitä itsetekisit ja miten suhtautuisit jos oma lapsesi kertoisi vastaavasta asiasta. Nyt voit ajatella, että lohduttaisit ja ymmärtäisit jos olisit itse kuulijan roolissa. Kaverit lohduttaa, vanhemat asettavat rajoja joita olet varmasti rikkonut niin, että tunnet sen vaikutukset nyt.
Ohje jonka haluan antaa on, että nyt elät tekemäsi ratkaisun kanssa ja otat tästä kokemuksesta opiksesi; poikafrendisi voit heittää romukoppaan. Sun ikäisenä elämässä ei todellakaan ole tärkeintä seksistä nauttiminen ja raskaudenpelossa eläminen. Ota koulu tosissasi ja unohda muutamaksi vuodeksi tollaset poikaset, joista jokainen pystyy sittämään jälkeläisen, mutta niistä vain tosi harva on valmis perhettä perustamaan.
Ole nuori/lapsi ja nauti siitä ajasta! - mie se vaa
voi sinua! ikänä en ole ollu vastaavassa tilanteessa mut luonnolliselta tuntuis kertoa se yhessä pikaystäväs kans!
koska son kummiski teän yhteinen juttu..ekas kannattaa vaikka puhua asiasta äitis kanssa ja sit keskustella ey miten isalle kerrotaa ja kerrotaanko ollenkaa..? tossa iässä kannattais vielä huolehtia ehkäsystä...!
pistä mailia!!
toivottavasti tästä oli apua!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373645Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal253202- 652845
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792633- 351718
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801660- 281487
- 151455
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231444- 271415