Matkalla Marmarikseen

SunShine

Aikomuksena olisi lähteä Turkin Marmarikseen ensi touko-kesäkuussa. Tahtoisiko joku kertoa vinkkejä/tietoa/kokemuksia esim. retkestä Pamukkaleen, veneretkistä, ravintoloista, ostoksista(missä kannattaa käydä ja mitä kannattaa ostaa)..Ja paljonkohan mahtaa lämpömittari tuolloin suurinpiirtein näyttää?=)

2

653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sasu

      Suunnittelemanne aika on tosi hyvä, lämmintä riittää, mutta ei ole vielä tukahduttavan kuuma.
      Ilmastointia ei välttämättä vielä tarvitse, yöt
      sopivia. Kesäkuun puolivälin jälkeen ei juuri ilman ilmastointia pärjää.
      Veneretkiä tarjotaan satamassa vaikka millä mitalla, et voi olla törmäämättä. Tarkista mitä
      matka sisältää ja mitä ei. Tarkista WC -tilat ennen päätöksen tekoa! Kannattaa kokeilla reippaasti paikallisia ravintoloita, hyvää ja edullista (Lokanta-paikat).
      Markkinoilla kannattaa aina käydä.

    • atka

      olen vuosien varrella mennyt monenlaisella kyydillä. Ensimmäisellä kerralla olimme taxilla ja sitten tuttujen autolla.Vuokra-autoakin on kokeiltu, viimeksi jopa jeeppiä. Kaikki reissut ovat onnistuneet. "Omalla" autolla meno on siitä mukavaa, että voi pysähdellä missä tykkää ja poiketa kaupunkeihin syömään ja tutustumaan sekä nauttia kauniista maisemista. Jopa lumihuippuisista vuorista. Matka ei kilometreissä ole kauhean pitkä, mutta vuoristo-osuudet tekevät siitä hitaan. Liikeenteessä pärjää hyvin, reittikin on helppo. Suosittelen auton vuokraamista! Touko-kesäkuu on loistava valinta, silloin Pamukkalen tien varsikin kukkii monin paikoin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      457
      8185
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5657
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4678
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      207
      4542
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      33
      4488
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3987
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3873
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      78
      3760
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      44
      3694
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      87
      3504
    Aihe