Viesteissä tekstin maksimimäärä 5000 on merkkiä.
Olisi hyödyllistä saada laskuri tuon ilmoituksen rinnalle viestikentän ylänurkkaan, sillä on erityisen epäergonomista ja turhauttavaakin joutua "lottoamaan" sitä miten suurella merkkimäärällä viestin pituus on ylittynyt.
Merkkien maksimimäärä riskeraa tulla helpostikin ylitettyä asiapitoisempien ja dokumentoitujen viestien ja aihealueiden kyseessä ollessa.
Ps. Kyllä tulee muutenkin ikävä sitä "vanhaa" ja oikeaa foorumi-formaattia viestipuineen.
Nykyinen pikemminkin chattailutyypinen formaatti tulee vaikeaksi ja erityisen raskaaksi serata ja osallistua jo noin kymmenen viestin jälkeen, pidemmistä ketjuista puhumattakaan.
Viestin pituus: Laskuri viestikentän yläkulmaan ( 5000 )
5
202
Vastaukset
- cgcgjcgj
Samaa mieltä. Viesteissä pitäisi olla vähintään 10 000 merkkiä koska asiasisältöinen viesti on vain miellyttävämpi lukea kerralla, kuin alkaa lottoamaan ja etsimään loppupäätä..
Iso homma se ei ole katkaista omaa viestiä, mutta valitettavasti kun tämä näkymä on näin sekava, jos joku valopää menee ja vastaa keskeneräisen kommentin alkuun, voi alkuperäisen kommentin loppupää kadota ja menettää merkityksensä.
Ja kun sen tietää ettei monenkaan keskustelijan huomiokyky riitä asioiden ymmärtämiseen, keskeneräisistä kommenteista joku kuitenkin keksii ymmärtää jotakin väärin ja taas saa selittää ja jauhaa turhaan. - 5000 + ?
Näyttää tänään jälleen tulleen joku "uudistus" foorumin ulkoasuun, josta ainakana itse en ole nähnyt minkäänlaista manintaa ylläpidon taholta ennalta.
Onko oma koneeni tehnyt temput, vai onko muutos todellakin todellinen? !
Juuri kun esitin toivomuksen merkkilaskurista, niin koko kirjoitusboxi on madallettu vain muutaman rivin korkuiseksi. Mitä ihmettä!
Tekstin luominen ja tarkistaminen on suorastaan mahdotonta matalassa mapuma-aukossa.
Haluaako S24 todellakin ajaa koko foorumit alas? Mikä on näiden toistuvien ergonomian romuttamisien perimmäinen tavoite?- 5000 + ?
Toivottavasti tässä "uudistuksessa" on kyse vain s24 häiriötilanteesta, jostakin koodausvirhetä ja tilanne palaa ennaleen tai edistyy edelleen parempaan suuntaan.
Samoin ketjujen otsikot nänyvät vain suurilla tikkukirjaimilla, joka on visuaalis-ergonomisesti vaikealukuista. - 5000 + ?
Tämän "muutoksen" osalta komento takaisin. Ongelma oli selaimessa ja nyt asia kunnossa.
Hei,
kiitos kehitysideastasi! Välitän sen eteenpäin tuotekehitystiimille.
Valitettavasti jo vuosia sitten poistettua puunäkymää ei olla palauttamassa takaisin palveluun.
Terveisin,
Piia
Suomi24
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude20615046Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12610500Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy11510060Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089331Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k529152Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump167018Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566925Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1816497Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1636157Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335588