Mulla on aika uusi digitv ja nyt mietinkin, että kumman vehkeen hankkisin tallentamaan ohjelmia. Kiintolevyistä en tiedä mitään, voiko niihin ajastaa vain yhtä ohjelmaa kerrallaan jne. Haluaisin mielipiteitä. Kiitos.
Ulkoinen kiintolevy vai tallentava digiboxi?
9
1257
Vastaukset
- Sinun valinta.
Jos sinulle riittää se, että voit tallentaa vain yhtä kanavaa, eli sitä mitä katsot, tai telkkari sammutettuna yhtä kanavaa, niin sitten kiintolevy.
Jos taas haluat tallentaa useampaa kanavaa, niin digiboxi. - Jo pitkään tallennet
Hanki siis tallentava digiboksi. Niillä voi tallentaa useimmilla malleilla yhtä tai kahta ohjelmaa yhtäaikaa ja katsoa kolmatta. Minulla on ollut Topfield jo 5 vuotta. Olen ollut tyytyväinen. Nyt kun tuo teräväpiirto tulee, niin pitäisi vaihtaa uuteen. Kiintolevylläni on nytkin 30 elokuvaa, pyyhin aina vanhemmasta päästä pois. Levyä ei siis pidä päästää koskaan ihan täyteen, koska voi tulla ongelmia.
- elisan3
Mites digiboxin yhdistäminen telkkariin? Jos tv:ssä on kortti kortinlukija ja antenni kiinni, riittääkö boxiin pelkkä (esim) hdmi-piuha?
- ei riitä
elisan3 kirjoitti:
Mites digiboxin yhdistäminen telkkariin? Jos tv:ssä on kortti kortinlukija ja antenni kiinni, riittääkö boxiin pelkkä (esim) hdmi-piuha?
Jos meinaat tallentaa maksukanavia niin ei riitä vaan kortin pitää olla nimenomaan boksissa!
- 7-8
elisan3 kirjoitti:
Mites digiboxin yhdistäminen telkkariin? Jos tv:ssä on kortti kortinlukija ja antenni kiinni, riittääkö boxiin pelkkä (esim) hdmi-piuha?
"Mites digiboxin yhdistäminen telkkariin? Jos tv:ssä on kortti kortinlukija ja antenni kiinni, riittääkö boxiin pelkkä (esim) hdmi-piuha? "
Kytke seinästä tuleva antennijohto tallentavaan digiboksiin ja kytke boksin mukana tuleva antennijohto boksista televisioon. Näin voit katsella televisiota myös silloin, kun boksin virta ei ole päällä. Lisäksi tarvitset hdmi-johdon boksista televisioon.
Maksukortille on paikka digiboksissa. - elisan3
7-8 kirjoitti:
"Mites digiboxin yhdistäminen telkkariin? Jos tv:ssä on kortti kortinlukija ja antenni kiinni, riittääkö boxiin pelkkä (esim) hdmi-piuha? "
Kytke seinästä tuleva antennijohto tallentavaan digiboksiin ja kytke boksin mukana tuleva antennijohto boksista televisioon. Näin voit katsella televisiota myös silloin, kun boksin virta ei ole päällä. Lisäksi tarvitset hdmi-johdon boksista televisioon.
Maksukortille on paikka digiboksissa.Antenni digiboxiin ja siitä telkkariin - tää on tieto, mitä en itse tajunnut. Ei mun mitään uutta tallennuslaitetta tarvitse hommata. Mulla on kortti digiboxissa ja hommaan toisen telkkariin, niin voin katsoa sillä HD-kanavia. Kiitos tiedosta :)))
Lisäisin tähän kysymyksen. Onko mahdollista että tallentavaan digiboxiin liitetään kiintolevy tallentamaan sama ohjelma.
- Anonyymi
En tunne muita, mutta Topparissa saa tallennuksen tuplana, mutta menee tietääkseni samalle levylle mihin on ohjattu kaikki. En ole kokeillut, kun ei ole ollut tarvetta.
Missä tilanteessa tuollaiseen on tarvetta?
Oikean vastauksen saamiseksi pitäisi tietää boxin merkki ja malli. - Anonyymi
Tuosta Topparista vielä. Kun toistaa tallennetta voi tehdä kopion ja siirtää sitten sen sen kopion ulkoiselle, niin saa molempiin. Samanaikainen molempiin ei käsittääksni Topparissa onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat156915Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard2483760Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"
"...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."333469Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i423208Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks203048Uus terveysassema
Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma132895Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k192729Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂512395Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä
”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole271983Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S3321731