Matkalaukun koko?

USA:n matkaaja

Lennän jenkkeihin ja takaisin British Airwaysilla, American airlinesilla ja Finnairilla. Jos nyt oikein ymmärsin, niin matkalaukku saa olla kooltaan vain 157cm (pituus leveys korkeus). Finnairilla näyttää olevan samaa kokoluokkaa. Kuitenkin oma laukkuni, joka on noin 180cm kokonaismitaltaan, on ollut Finnairin lomalennoilla mukana jo lähemmäs kymmenen vuotta ilman ongelmaa. Kysymys kuuluukin, kuinka tarkkoja nuo kokorajoitukset on jenkkeihin matkustaessa? Ei viitisi ottaa riskiä, ylimittaisesta laukusta kun veloitetaan 150 dollaria.

6

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2.matkaaja,

      Käsimatkatavara, kuinka tarkkoja ollaan koon ja painon suhteen ? matkalla jenkkeihin, jenkeissä ?

      • 175

        Tarkkoja, lennot ovat aina tupaten taynna, pienellekaan laukulle ei tahdo loytya tilaa saati sitten jollekin jumbopakaasille. Liian isot laukut olen nahnyt kaannytettavan ruumaan viela lentokoneen ovelta. Siina sitten sinua mulkoillaan kun viivastytat lahtoa.
        t.usalainen


    • ....

      KLM:n sivuilla on myös seuraava;
      "Ruumassa kuljetettava yksittäinen matkatavara* enintään 23 kg enintään 158 cm (p l k)",
      myös jenkkeihin matkustettaessa.
      Jos painaa 23.. 32kg, lisämaksu 75€. Yli 32kg
      Yli 32kg, 300€.
      Toinen matkatavara 75€.
      KLM:n määräykset lienevät samat kuin Airfrancen.
      Näkyy samat olevan myös Finnairilla.

    • Laukun vaihto;

      Se on aika pikkuinen laukku, joka käy tuollaiseksi 157cm-laukuksi !! Mitattiin pienempi käyttämämme laukku, se oli n.180cm. 157-senttinen laukku alkaa olla jo aika pieni.. Ja käsimatkatavaroihin ei kohta mahdu muuta kuin tietokone,painon vuoksi. No, se on sellaista... Pakko kai noudattaa, koska ovat kirjoitusten mukaan tarkkoja, kuten kerrotaan = vähän tavaraa mukaan.

      • lotsa loot

        Kasimatkatavaroihin saat ottaa maksutta yhden henkilokohtaisen tavaran 91cm. ja yhden laukun jonka mitat yhteensa 115cm. Minulla on laukku joka mahtuu edellisen penkin alle joten siita ei huolta.
        Ruumaan menevista ensimmainen laukku $25, toinen $35 ja kolmas $150.

        Nain rahastetaan maan sisaisilla lennoilla.


    • BAlla

      Minulla oli vuosi sitten BA:lla varmasti nuo mitat ylittävä matkalaukku. Ei mitään ongelmaa, kun paino oli kuitenkin sallitun rajoissa.

      Mutta koskaanhan ei toki tiedä, että miten asian katsovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      162
      13814
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      82
      9981
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      100
      9196
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8309
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      47
      6823
    6. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      6593
    7. 151
      6216
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      97
      5146
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3955
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      405
      1349
    Aihe